Цуга (Tsuga) Hemlock

Публикувай отговор
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Цуга (Tsuga) Hemlock

Мнение от Daniela Pargu »

Роуз, ако не са жилави ,а чупливи/пробвай връхчето/ги изрежи- на отреза сложи овощарска пастичка :daaa:
Това при положение,че много те дразнят/сухите/Иначе- изчакай по-към зима за рязане :stiskam:
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2483
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 767 пъти
Получил благодарност: 985 пъти

Re: Цуга (Tsuga) Hemlock

Мнение от gevkati »

Daniela Pargu написа:Девка, тази е много симпатична и различна от моите! :dovolen:
:liubov:
Пък и голямка :hmmm:
На сянка ли я сади?
тази пише, че трябва да е ня сянка в обедните часове , та не е на пълна сянка. Аз скоро я садих, дано съм избрала точното място
Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Цуга (Tsuga) Hemlock

Мнение от lenuza73 »

:snif: Моите две цуги от полската поръчка си заминаха...започнаха така да окапват иглиците и оголяха.На сянка си бяха ,но.....

Picea jezoensis 'Nana до скоро си беше голям сладур ,но като взеха да капят и нейните в чудо се видях ,пръсках,поливах с кво ли не....нямам снимка,но в момента е почти гола

Така стоят нещата и с Picea abies Will's Zwerg ,хвърля игли та се къса :ufff: ... сега съм ги оставила да се борят сами,аз каквото можех им дадох...

Половината растения от полските са ми добре,останалата половина адски зле... или имат някакъв период сега или не им харесва при мен...
:ieeee: сега се радвам на новичките... малко оспамих темата за цугите :daaa:
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2483
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 767 пъти
Получил благодарност: 985 пъти

Re: Цуга (Tsuga) Hemlock

Мнение от gevkati »

lenuza73 написа::snif: Моите две цуги от полската поръчка си заминаха...започнаха така да окапват иглиците и оголяха.На сянка си бяха ,но.....
:daaa:
кога си ги садила? Пролетта или есента?
Моят скромен опит сочи, че иглолистните , засадени есенно време , се справят много по-добре.
Много обичам полските иглолистни, защото са в големи саксии и идват от по-студено.
Но ако дойдат в края на пролетта , нашето лято ги хвърля в музиката.
Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Цуга (Tsuga) Hemlock

Мнение от lenuza73 »

Миналата есен ...бяха две,едната беше с доста по жълти иглици от другата и в началото на пролетта напълно изпадаха ,другата доста дълго я обгрижвах,пръсках ,но накрая и тя остана без игли.... :hmmm:
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Цуга (Tsuga) Hemlock

Мнение от Daniela Pargu »

И почвата има значение-най-вече дренаж.Цугите мрат и от преполиване/от опит :nod: /,особено съчетано със следобедно слънце!
Но като се установят - няма проблеми. :stiskam:
Девка, а тази твоята я дават за подходяща за хеджиране :hmmm:
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2483
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 767 пъти
Получил благодарност: 985 пъти

Re: Цуга (Tsuga) Hemlock

Мнение от gevkati »

аз се влюбих в цужките, докато четях книгите на Хесайон, през 90те. После видях една великанка на живо и...онемях. Такова великолепие!
преди две години случайно мернах в Баумакс една мъничка, безименна , от македонски разсадник. Засадих я на сянка и много добре върви, пу-пу!
Миналата есен купих Cole's prostrate на присадка от Полша. Обаче дойде късно , не можах да я засадя и я гледах в студено помещение.
Да , ама цугата на разбра, че е студено и като ръгна още началото на февруари да се разлиства! Една красива, водопадна, приказка! Април я засадих в градината и хоп - неканена слана и се метна на красивите, все още меки иглици. Уужасна гледка, всички светло- зелени четчици покафеняха. Подстригах ги аз , че сърцето ме болеше и цугито се препарира - не помръдна да се развива, но оцеля. На една много хубава сянка е. Пък македонската я местих, за да насадя полската, и добре преживя тази моя намеса.
Та ми си струва, че цугите са оцеляващ вид.
РОУЗ

Re: Цуга (Tsuga) Hemlock

Мнение от РОУЗ »

Дани, и аз по емпиричен път схванах, че цугата обича суха сянка. Толкова суха, че един рододендрон почти се гътна там, докато на цугата май ѝ хареса новото място.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Цуга (Tsuga) Hemlock

Мнение от Daniela Pargu »

Много ми е мъчно,когато загива растение!Моята цуга се развиваше перфектно,но докато я разнасям и се чудя къде да и е мястото- тя
отлетя на по-добро място :cry:
Въобще ,колкото иглолистни не ги насадя веднага - толкова губя :oops:
ММ види ли в саксийка и жално казва- и това ли ще убиеш!?
Бях насадила цуга Йеделоу ,а той я подарил на жената на приятел по лов,защото му било жал за нея/за цугата ,де/
А аз 2 месеца търсех подходяща саксия за навън :ufff:
Е, жената си тръгнала" подскачайки като момиченце" :lol:
Е, поръчах нова!
Сега и за загиналата - пак! :daaa:
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Цуга (Tsuga) Hemlock

Мнение от greeneyed »

tsuga canadensis jeddeloh - сладурана

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”