Присаждане (облагородяване) на иглолистни

Аватар
Теодора М
Kафенце
Мнения: 13
Регистриран на: Май 31, '16, 15:23
Местоположение: Добрич

Присаждане (облагородяване) на иглолистни

Мнение от Теодора М »

Здравейте и от мен!На скоро се сдобихме с дворно място и решихме да го превърнем в ботаническа градина(храсти,дървета,лияни.......)какво ли не.Мястото е голямо и ми трябват много......Е в крайна сметка реших да се науча да облагородявам.Претполагам ,че все някой от вас е постигнал успех и ще може да ми помогне да си размножа Сребърен смърч.
незабравка

Re: Сребърен смърч

Мнение от незабравка »

Теодора,мисля,че просто не си избрала подходящия израз-може би искаш да си направиш богата ,разнообразна от към видове градина.Ботаническата градина е сериозна и амбициозна задача,работа за експерти-ботаници.А за присаждането на иглолистни ,може би някой ,който разбира от тези неща да отвори отделна тема -''Да си присадим сами иглолистно''-например.Но да знаеш,че това е тегава работа и ако разчиташ само на това,двата декара ще ги озелениш след 100 години някъде. :dovolen:
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 341
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Присаждане (облагородяване) на иглолистни

Мнение от b_ignatov »

Здравейте.
За да не отварям нова тема и малко да съживя тази.....имам питане.
За Коледа си взехме жива елаха или по-точно сребърен смърч. Веднага след празниците я изнесохме на балкона и успешно си я гледаме до днес. Въпросът ми е как да я присадя правилно в двора навън? Има ли нещо по-специално? За сега съм решил да я полея добре преди присаждане. Да изкопая дупка и разрохам почвата добре. В дупката ще сложа и малко торф преди да засадя елхата. Може и да махна най-долните клони. Кажете ми моля Ви.....дали това е правилно и трябва ли нещо друго?
Благодаря предварително и лек ден.
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9992
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 457 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Re: Присаждане (облагородяване) на иглолистни

Мнение от greeneyed »

Тази тема е за присаждане, не че някой е присаждал ,де. ;) А ти ще правиш пресаждане- трябва да осигуриш място на ширина и височина , че ще стане голямо дърво. Разрохкай корените, ако са навити в саксията, после разполагаш в дупката, зариваш, утъкваш с крак и пак поливаш. Наоколо сложи едри камъни да пазят влагата, докато се установи в новия дом. Интересно ми е в какво състояние са корените, ако може, снимай и покажи. :dovolen:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 341
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Присаждане (облагородяване) на иглолистни

Мнение от b_ignatov »

Благодаря за съвета.
Задължително ще направя и снимки.
Аватар
flora
Баш кафе майстор
Мнения: 2146
Регистриран на: Яну 14, '13, 13:32
Местоположение: София
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Присаждане (облагородяване) на иглолистни

Мнение от flora »

Ако някой се интересува от присаждане в този руски форум има добри обяснения на 5, 6, 7 страница https://forum.tvoysad.ru/viewtopic.php? ... 4&start=60
Изображение Изображение
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 341
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Присаждане (облагородяване) на иглолистни

Мнение от b_ignatov »

greeneyed написа: Мар 31, '22, 13:06 Тази тема е за присаждане, не че някой е присаждал ,де. ;) А ти ще правиш пресаждане- трябва да осигуриш място на ширина и височина , че ще стане голямо дърво. Разрохкай корените, ако са навити в саксията, после разполагаш в дупката, зариваш, утъкваш с крак и пак поливаш. Наоколо сложи едри камъни да пазят влагата, докато се установи в новия дом. Интересно ми е в какво състояние са корените, ако може, снимай и покажи. :dovolen:
Засадих елхичката!
Изкопах дупка, и я понапълних с малко торф.
Извадих елхата от саксията и разрохках корените. Изкараната почва също я раздробих добре. След това поставих в дупката и зарих, като отъпках добре. Полях с около 10-12 литра вода. Дано имам късмет :stiskam:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”