Sciadopitys - Шадопитис (Японски чадъровиден бор)

Публикувай отговор
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Sciadopitys - Шадопитис (Японски чадъровиден бор)

Мнение от mugofrodo8 »

Наричан още Коямаки бор или Японски чадъровиден бор - Шадопитиса представлява изключителен иглолистен ендемит за Япония . Sciadopitys verticillata един единствен вид в един род Sciadopitys (Шадопитис) и едно семейство Sciadopityaceae (Шадопитисови). Открити фосили от иглиците му доказват неговата праистория датираща от преди 230 милиона години без близки родствени връзки и в същото време доближаващо се до други представители на сем тисови и Гинко . Неговото родово име идва от гръцките представки (sciado)- означава "в сянка" и (pitys) , което означава " бор " и специфичния видов епитет verticillata "с венче ".
Изображение
Представлява вечнозелено иглолистно дърво достигащо от 15 - 27 м, с кафяви основни издънки носещи венче от 7-12 см дълги гъвкави зелени (cladodes) кладодии (с продължителен растеж) изпълняващи функциите на листа но всъщност съставени от стволови тъкани чиито кладодии от време на време образуват V образни пъпки между които в пазвите се появяват мъжките реси .Изображение
Изображение
Шишарките са дълги и леко тумбести от 6 - 11 см. и узряват сравнително бавно цели 18 месеца . Растението за първи път е интродуцирано в Европа от John Gould Veitch (1839 –1870) Джон Гуълд Вейтч през септември 1860 г.откривателя на Елата на Вейтч и редица сортове лъжекипариси . Инфрачервена микроспектроскопия доказва наскоро наличието на Балтийски кехлибар в ствола и смолата на Шадопитиса а не както се смяташе до скоро че това са представителите на семейство Араукариеви .
Изображение Освен като дървесен вид сполучливи храстови форми са открити и нововъведени като отделни видове получени от вещерски метли и кристатни форми .
elena kirilova

Re: Sciadopitys - Шадопитис (Японски чадъровиден бор)

Мнение от elena kirilova »

:ieeee: :ieeee: :ieeee:
дърво достигащо от 15 - 27 м
:snif:
а това sciadopitys verticillata Mireille
как да знам колко високо става
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Sciadopitys - Шадопитис (Японски чадъровиден бор)

Мнение от mugofrodo8 »

ППП Ще трябва до копирам стари мои мнения от общата тема мисля съм писал доста че извън ареала си не достига такива размери а и тези височини се отнасят твърдо за големи съобщества в Япония където на места участва в състава на смесени гори с други представители като японския бял бор и редица ели и смърчове както и не рядко с много видове тисове . Освен това отделни сортове в Европа не успяват да надвишат 3 м .
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Sciadopitys - Шадопитис (Японски чадъровиден бор)

Мнение от mugofrodo8 »

elena kirilova написа::ieeee: :ieeee: :ieeee:
дърво достигащо от 15 - 27 м
:snif:
а това sciadopitys verticillata Mireille
как да знам колко високо става
Изображение
Изображение около 2 - 2.5 расте много бавно и носи името Марей на съпругата на откривателя с който разговарям често в други форуми Холандци семейство ботаници сорта е получен през 2004 г. в разряд на семена подробна информация мога да ти давам по всяко време :stiskam: отглежда се на слънце като сутрин и следобед толерира някаква сянка :stiskam: :nod:
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Sciadopitys - Шадопитис (Японски чадъровиден бор)

Мнение от mugofrodo8 »

mugofrodo8 написа:
elena kirilova написа::ieeee: :ieeee: :ieeee:
дърво достигащо от 15 - 27 м
:snif:
а това sciadopitys verticillata Mireille
как да знам колко високо става
Изображение
Изображение около 2 - 2.5 расте много бавно и носи името Марей на съпругата на откривателя с който разговарям често в други форуми Холандци семейство ботаници сорта е получен през 2004 г. в разряд на семена подробна информация мога да ти давам по всяко време :stiskam: отглежда се на слънце като сутрин и следобед толерира някаква сянка :stiskam: :nod:
Марей ван дер Гауе може би най - щастливата и горда че растението е кръстено на нея :angel2: :nod: :tzvetentze:
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13525
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: Sciadopitys - Шадопитис (Японски чадъровиден бор)

Мнение от kim »

Красоти :liubov: mugofrodo8 :daaa:
Наистина трябва да е горда :nod:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
elena kirilova

Re: Sciadopitys - Шадопитис (Японски чадъровиден бор)

Мнение от elena kirilova »

2 -3 метра ме устройват :dovolen:
благодаря за труда и подробната информация
още една мечта има шанс :daaa: да се сбъдне
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Sciadopitys - Шадопитис (Японски чадъровиден бор)

Мнение от mugofrodo8 »

характеристика на отглеждане : Напълно зимоустойчиво за 5 6 7 и 8 климатични зони . Средно издръжлив до -30 градуса . Толерира всякакъв вид почви ( глинести , песъчливи ,тежки ,леки ) , средно кисели до силно кисели , като най - добър и бърз растеж показва на силно кисели почви ( песъчливи ) средна височина от 6м. но след това бързо може да достигне до 15 м. . Ph 4 - 6 макар че ще се развива и на 7 и 8 растежът става хлоротичен . Толерира следобедна сянка но през останалото време предпочита полусянката . редовно поливане , постоянна влага ( което го прави подходящо за засаждане около водни басейни изкуствени езерца и на места с висока подпочвена вода . Страда от замърсяване (градско) , вятър . Няма данни за вредители на територията на Европа . И понеже като цяло видът обича почвената и въздушна влажност и хладни лета моят съвет е да се избират предимно сенчести до полусенчестите места на завет по възможност снабдени с капково напояване или стриктно и редовно напояване! Тези и повечето характеристики се отнасят до най - добри за растението не че при други няма да оцелее !!!! Мулчирането е желателно !
elena kirilova

Re: Sciadopitys - Шадопитис (Японски чадъровиден бор)

Мнение от elena kirilova »

Мугофродо ,моля те помогни в избора
не мога да реша кое е по добро :cry: :ufff:
Тобо приключва поръчката ,а аз не съм готова с избора :ufff:

sciadopitys verticillata Mireille или sciadopitys verticillata Variegated
колко висок става този вариегатния
не мога да си позволя да е висок,искам да е до към 3 метра,но вариегатния сякаш ми харесва мааааалко ;) повече от Миреле


виж това :shock:
Изображение
'Perlenglanz'
за него не бих се колебала ;)
ето тук ги гледах
" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Sciadopitys - Шадопитис (Японски чадъровиден бор)

Мнение от mugofrodo8 »

Perlenglanz го дават до 70 - 80 см. След 10 г. Марей е джудже и расте разплуто :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”