Thujopsis (Японска Лъжетуя)

Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Thujopsis (Японска Лъжетуя)

Мнение от mugofrodo8 »

Изображение
Thujopsis dolabrata едно твърде интересно растение ендемично за Япония.То представлява естествена еволюция и преход между видовете туя и кедър .Dolabrata видът означава буквално 'брадавичковиден'- брадвичка-подобни и се отнася до формата на устицата. Структурата на иглиците е подобна тази на гигантската туя ( Thuja plicata ) но има голямо сходство с растежа при кедъра . Става високо дърво до 40 м в естествения му ареал . Наричат го още Хибридна Туя (Лъжетуя) или Хиба Червен кедър или Японска туя но в буквален превод е (Брадавичковидна Лъжетуя ) !!! Най добре се развива на песъчливо глинести почви в млада възраст на полусянка и страда много от сухия въздух ! Обича дъждовни места с много влажен климат
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Thujopsis (Японска Лъжетуя)

Мнение от mugofrodo8 »

mugofrodo8 написа:Изображение
Thujopsis dolabrata едно твърде интересно растение ендемично за Япония.То представлява естествена еволюция и преход между видовете туя и кедър .Dolabrata видът означава буквално 'брадавичковиден'- брадвичка-подобни и се отнася до формата на устицата. Структурата на иглиците е подобна тази на гигантската туя ( Thuja plicata ) но има голямо сходство с растежа при кедъра . Става високо дърво до 40 м в естествения му ареал . Наричат го още Хибридна Туя (Лъжетуя) или Хиба Червен кедър или Японска туя но в буквален превод е (Брадавичковидна Лъжетуя ) !!! Най добре се развива на песъчливо глинести почви в млада възраст на полусянка и страда много от сухия въздух ! Обича дъждовни места с много влажен климат
Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Thujopsis (Японска Лъжетуя)

Мнение от lenuza73 »

Благодаря Мугофродо :tzvetentze: Интересен екземпляр.Изглежда като восъчно на снимката
Гале

Re: Thujopsis (Японска Лъжетуя)

Мнение от Гале »

Thujopsis dolabrata ‘Nana’ на две години.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Компактен, бавно растящ. Листата са наситено зелени от едната страна и нашарени с бяло, от другата през зимата. На слънце листата имат интересен портокалов цвят през пролетта и лятото.
При мен расте на сънце преди обяд. Иска добър дренаж.
Гале

Re: Thujopsis (Японска Лъжетуя)

Мнение от Гале »

Имам още един мъник. Него го "уча" да расте на сянка. Той не се оцветява, но има хубав зелен цвят.

Изображение
elena kirilova

Re: Thujopsis (Японска Лъжетуя)

Мнение от elena kirilova »

Изображение
ето го моя туйопсис :dovolen:
5-6 години е при мене
доста нарастна
когато го купувах ми казаха ,че расте много бавно,ама много бавно
аз си мисля ,че си расте съвсем нормално
за това време има прираст и на височина,но главно на ширина
лошото е ,че не знам как да го подрежа за да стане като дърво ,а не така разпилян настрани
сега е доста безличен на цвят,лятото е много красив :dovolen:
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Thujopsis (Японска Лъжетуя)

Мнение от mugofrodo8 »

след последните слани по същия начин както западната туя и гигантската туя
elena kirilova

Re: Thujopsis (Японска Лъжетуя)

Мнение от elena kirilova »

благодаря ти :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”