Кедър (Cedrus) Cedar

Публикувай отговор
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Кедър (Cedrus) Cedar

Мнение от mugofrodo8 »

Кедър (Cedrus) е род иглолистни дървета в семейство Борови (Pinaceae) и подсемейство (Lariceae) Лиственичеви .Много близки са до елите (Аbies), поради еднаквата структура на шишарките , макар че по някои външни белези представителите на род Кедър приличат на Листвениците (Larix),те се отличават съществено от тях . Това са едри вечно зелени (предимно дървета), които развиват удължени клонки със спираловидно наредени иглолиста и скъсени клонки с иглици , събрани в снопчета . Листата са игловидни , вечнозелени , четириръбести , твърди и бодливи , дълги от 8 - 60 мм. разположени в гъсти снопчета от по 15-45 като разликата в цвета според видовете варира от ярко жълтозелено до тъмнозелено до към силно синьозеленикаво до бледо синьо-зелено и в зависимост от дебелината на специален слой бял восък (който предпазва иглиците от изсушаване) може да премине в сребристо до светло сиво .Изображение
Изображение
Репродуктивните органи са разположени поединично по върховете на скъсените клонки (клъстери).Цъфтежът е през есента като мъжките съцветия - поленови конуси или реси дълги 3-8 см. отделят бледожълт прашец в резултат на което се оплождат женските шишарки , които съзряват за една година а узряват понякога за 2 или 3 в зависимост от благоприятстващите климатични особености . Според видовете кедри шишарките имат барелова форма (яйцевидно и обратно-яйцевидна полусплескана форма ) дълги от 6 до 12 см и от 3 до 8 см широки като при съзряване са бледо зелени а в по късен етап бледо сивокафеникави. Едно от сходствата с представителите на род Ела (Abies) е при узряването и разпада на шишарките .
Изображение
Покривните люспи са дребни а семената са със смолни канали и едро крилце с дължина 10-15 mm семето и 20-30 мм крилцето . Както при Елата между покривните люспи имат 2-3 блистера смолни пъпки съдържащи специален танин който е естествена защита срещу катерици . Съвременната таксономия разделя род Кедър(Cedrus) на 5 вида ; Хималайски кедър (Cedrus deodara) , Ливански кедър (Cedrus libanii) , Атласки кедър (Cedrus atlantica) - смятан за подвид на Ливанския -(Cedrus libanii var. Atlantica) , Кипърски кедър (Cedrus brevifolia) - смятан за подвид на Ливанския (Cedrus libanii var. brevifolia) и Турски кедър (Cedrus stenocoma) - смятан за подвид на Ливанския (Cedrus libanii var. stenocoma) като все още от видовете се смятат от много ботаници за подвидове . Ареалът им обхваща Северозападна Африка , Източното Средиземноморие и срещащи се на височина от 1,500-3,200 м. в Западните Хималаи .Районите с успешно дългосрочно отглеждане включват целия Средиземноморски регион - южна , средна и западна Европа на север до Британските острови, Южна Австралия и Нова Зеландия и южна и западна Северна Америка. Кедрите са много популярни и широко използвани дървета в съвременния ландшафт за страните от умерения климат където температурите трайно не падат под - 25 ° C. Турският кедър показва малко по голяма устойчивост на студове до към - 30 ° C.В нашата страна естествено не се срещат представители на рода но се култивират успешно и трите вида с един подвид . Както останалите представители на иглолистните и при род Кедър са открити и продължават да се откриват нови и нови вещерски метли , кристатни форми и хибридни кръстоски описвани и нововъведени като сортове (храстовидни видове) като общо са регистрирани около 65 вида . Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
PEPI76
Дълго кафе
Мнения: 123
Регистриран на: Апр 22, '16, 08:01
Местоположение: в.з. Осеново, 14км ССИ от Варна
Обратна връзка:

Re: Кедър (Cedrus) Cedar

Мнение от PEPI76 »

Искам да попитам за параметрите в бъдеще на cedrus deodara Golden horizon?Някъде го дават до 1.5м височина на 3м ширина , което ме устройва , но да не вземе да стане огромно?
Моята градина- "Част от мен":
http://gardemaister.snimka.bg/flowers/g ... 227558.all" onclick="window.open(this.href);return false;
Времето в градината ми:
http://www.stringmeteo.com/stations/osenovo/" onclick="window.open(this.href);return false;
PEPI76
Дълго кафе
Мнения: 123
Регистриран на: Апр 22, '16, 08:01
Местоположение: в.з. Осеново, 14км ССИ от Варна
Обратна връзка:

Re: Кедър (Cedrus) Cedar

Мнение от PEPI76 »

Да споделя тук, че любомото ми растение е libocedrus decurens/ тесен речен кедър/!
Ако може малко инфо за него?
Моята градина- "Част от мен":
http://gardemaister.snimka.bg/flowers/g ... 227558.all" onclick="window.open(this.href);return false;
Времето в градината ми:
http://www.stringmeteo.com/stations/osenovo/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Кедър (Cedrus) Cedar

Мнение от zeleno »

Изображение
cedrus deodara Golden horizon
спасен от татко - не расте правилно :mrgreen:
вързан на пръчка , с нов старт в живота
кедъра е от пландорекс , извън инвазивната интервенция се развива отлично
Deleted User 5091

Re: Кедър (Cedrus) Cedar

Мнение от Deleted User 5091 »

Сedrus deodara Golden horizon
Изображение
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Кедър (Cedrus) Cedar

Мнение от Светката »

Супер готин Кедър.Този е с наситени сини иглици и с прав връх.Аз имах един но беше със светли сини иглици и върху му беше все огънът. Такъв му беше модела.
Бях поръчал от този вид на Незабравка, но Холандците нещо бяха объркали миналата година и пратили друг вид, който не взех.
Как му беше точното латинско наименование не помня.
Някой ако е виждал някъде по градински центрове и разсадници да сподели.Разбира се в по малки размери. :dovolen:

Изображение

Такъв вид Кедър ще е, страшно подходящ в невероятно красивата градина на Тутти и аз и го препоръчвам от сърце :dovolen: :dovolen: :dovolen:
Снимката е Папарашка
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1439 пъти

Re: Кедър (Cedrus) Cedar

Мнение от Тутти »

Този кедър съм го намислила вече,четеш мисли. :lol: Но преди това ММ трябва да довърши нещо в тази част на двора,където ще е той и това не се знае кога ще стане.Все пак важно е,че това е кедъра,ето че и ти мислиш така.Благодаря ти.Като стане,ще докладвам,но се въоръжих с търпение,всеки със скоростта си,чакам. :stiskam:
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Кедър (Cedrus) Cedar

Мнение от Breda »

Изображение

Cedrus deodara feelin blue ...само дето от есента,когато е купен и засаден - до сега, си е все зелен :hmmm: ,новите клонки са си ярко зелени,грам синьо няма,странното е,че като го купувах като че ли синееше

Изображение
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Кедър (Cedrus) Cedar

Мнение от venetka70 »

Много харесах видяно иглолистно дърво, но съм в затруднение да определя точния му вид.
Ето така изглежда дървото
Изображение
Изображение
а от близо игличките изглеждат така
Изображение
Порових доста, но не съм сигурна дали е Cedrus atlantica aurea или нещо друго. Дали някой може да помогне с разпознаването???
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Кедър (Cedrus) Cedar

Мнение от ToBo »

Cedrus deodara 'Lime Glow', временно налазен от разни цъфнали многогодишни :D
Изображение
Никога не е късно да засадиш клематис...
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”