Ела (Abies) Fir

Публикувай отговор
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от mugofrodo8 »

Рязането и огъването да местенето може и октомври ноември . Отдавна ли е садена на това място тоест колко години ако има ?
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 306 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от Di_Va »

Засадена е преди 2 години, от третата поръчката от Пландорекс е. Първата година не направи никакъв прираст, явно беше в адаптационен период и чак сега тръгна да расте.
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от Tanet »

Моята уж Дейзи-ама се оказа друга се разболя нещо. Пръсках с топсин , но все пак Фродо да си каже диагнозата и лечението ако ще има такова.

Изображение
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от Margaritenia »

Tanet, това е коничен смърч според мен, Picea abies.
Отиди в темата за смърч и виж последните мнения, беше коментиран този проблем и лечението му. Даже Мугофродо8 беше писал, че и доста по-тежко състояние се е оправило, но чак след 2 години!
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от Tanet »

Изображение

Abies cephalonica ‘Meyer’s Dwarf’-така е изгорял новия прираст въпреки, че го огрява за малко там където съм го оставила.
тук също има изгаряне
Изображение
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
незабравка

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от незабравка »

Ето какво засенчване сътворих набърже за малката ми конколорка,за да не взема да ритне камбаната като Том Тъмб,докато се натуткам. :snif:

Изображение


А ето и нещо подобно за криптомерията Малко шампионче. :DДобре,че са ми останали малко нещица от времето,когато въртях букети. :dovolen: Градинката ми е с розово,бяло и синьо цъфтящи цветя,та се надявам да не се получи баш екстравагантно и неадекватно.

Изображение
elmacho
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Сеп 30, '16, 06:44

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от elmacho »

Здравейте, искам да засадя една елхичка, кавказка или испанска. Къде във Варна мога да ги видя на живо и коя ще вирее по-добре на Златни пясъци?
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от Daniela Pargu »

Аз бих заложила на испанската, но дай повече инфо- каква ти е почвата,къде ще я садиш и каква точно си харесал :dovolen:
elmacho
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Сеп 30, '16, 06:44

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от elmacho »

Благодаря за отзива Даниела!

Почвата е тежка глинеста. Мястото е равно, целодневно се огрява. Харесах на Константин и Елена в парка м/у Гранда и взривения Рубин едни елхички, на които игличките с дължина около 2см са радиално разположени по клончетата . Рових из нета и май е или кавказка или испанска.
незабравка

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от незабравка »

elmacho написа:Здравейте, искам да засадя една елхичка, кавказка или испанска. Къде във Варна мога да ги видя на живо и коя ще вирее по-добре на Златни пясъци?
В разсадик Керия при колегите има хубави кавказки около метър на добра цена.Испанска една -две са останали,но има цефалоника-гръцка ела,която е подобна по структура на иглиците.И кавказката ела и испанската са еднакво добри за Златните.Аз предпочитам испанската. :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”