Ела (Abies) Fir

Публикувай отговор
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7664
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2198 пъти
Получил благодарност: 1224 пъти

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от pepelqshka71 »

mugofrodo8 написа:
pepelqshka71 написа::daaa: Благодаря. Ще чакам с нетърпение :ieeee:
Пп.Извинявай след около 10 Тина е по вероятно ауреа та расте по бавно от другите
Еее, кой ще чака толкова много :eeeh: . Но не смея да го мърдам, че преместя ли иглолистно и то вземе, че се гътне. Ще чакам, какво да се прави.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от mugofrodo8 »

pepelqshka71 написа:
mugofrodo8 написа:
pepelqshka71 написа::daaa: Благодаря. Ще чакам с нетърпение :ieeee:
Пп.Извинявай след около 10 Тина е по вероятно ауреа та расте по бавно от другите
Еее, кой ще чака толкова много :eeeh: . Но не смея да го мърдам, че преместя ли иглолистно и то вземе, че се гътне. Ще чакам, какво да се прави.
Абе малко е относително това с растежа при испанската ела ако прираста и е 4 см . Ще е след 10 тина години но ако о си хареса мястото и е на завет и в добре дренирана песъчлива почва ще дръпне по бързо при мен има испански ели обикновени тъмнозелени и са на около 50 години и растат с около 4 - 5 см при сбит тежък чернозем докато същите на песъчливи почви на 30 години са същия размер около 20 м . Високи но с прираст по 15 20 см.така че е много относително това с прираста общо взето колкото по е песъчливо толкова по бързо дърпа .
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7664
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2198 пъти
Получил благодарност: 1224 пъти

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от pepelqshka71 »

mugofrodo8, благодаря за изчерпателното разяснение. Първия прираст е 3см. Почвата е глинеста, тежка, но когато я посаждах изкопах по-голяма дупка и насипах пръст за иглолистни. Сигурно докато корените стигнат глинестата пръст ще е добре, после ще видим. На централно място пред входа на къщата е и ми се щеше да е по голяма, за да покрие мястото, че така е много голо.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от ToBo »

Abies nordmanniana Golden Spreader. Трети сезон. Расте засега като поничка без водещ връх. Прекрасно зимно жълто оцветяване. На почти пълна сянка е Изображение

Изображение
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10033
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 617 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от greeneyed »

Тоби, прекрасна ти е тази ела- освен прираст на клонките, има и височина. Моята е забита в земята, не е мръднала нагоре. :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от ToBo »

Ами виж, че новият прираст увисва надолу. Затова е така :dovolen: Има височина към 35 см :nod: Аз не я искам по-висока от 80. Ще видим след години ще порасне ли толкова изобщо :lol:
Никога не е късно да засадиш клематис...
PEPI76
Дълго кафе
Мнения: 123
Регистриран на: Апр 22, '16, 08:01
Местоположение: в.з. Осеново, 14км ССИ от Варна
Обратна връзка:

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от PEPI76 »

Моята abies nordmanniana golden speader e 1-ви сезон, насята е пролетта!Като я взех от Незабравка беше много жълта.Пролетта пусна нови израстъци, около 5см, пак жълти.Мястото и е на слънце с малко сянка , като виждам по горните клонки има кафеви иглици, а в тези неогрявани от слънцето си стои зелена!Явно и тя иска сянка!?
Tobo, колко на бр. иглолистни имаш? :daaa:
Моята градина- "Част от мен":
http://gardemaister.snimka.bg/flowers/g ... 227558.all" onclick="window.open(this.href);return false;
Времето в градината ми:
http://www.stringmeteo.com/stations/osenovo/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от ToBo »

Да не мислиш, че съм броила :shock: Днес, като реших да ги наснимам и се старах да ги именувам правилно, забелязах, че имам твърде много picea pungens :lol: Явно съм залитнала там и трябва да се спра :nod:
Иначе сигурно са 20-ина :hmmm:
Никога не е късно да засадиш клематис...
PEPI76
Дълго кафе
Мнения: 123
Регистриран на: Апр 22, '16, 08:01
Местоположение: в.з. Осеново, 14км ССИ от Варна
Обратна връзка:

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от PEPI76 »

Моите иглолистни са около 40бр.... ;)
Моята градина- "Част от мен":
http://gardemaister.snimka.bg/flowers/g ... 227558.all" onclick="window.open(this.href);return false;
Времето в градината ми:
http://www.stringmeteo.com/stations/osenovo/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от mugofrodo8 »

PEPI76 написа:Моите иглолистни са около 40бр.... ;)
Богата колекция и все различни и редки ли ?
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”