Ела (Abies) Fir

Потребителски аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: вт ное 26, 2013 11:45 pm

Ела (Abies) Fir

Мнение от mugofrodo8 » нед яну 31, 2016 10:54 pm

Ели (Abies) е род от вида вечнозелени иглолистни от семейство Борови (Pinaceae) и подсемейство Елови (Аbietae).Представителите на род Ела имат голямо значение за горското стопанство в страните от умерения и от субтропичния пояс на Северното полукълбо . Повечето от тях са едри дървета , достигащи на височина от 10 до 110 м. Ареалът им е обширен и включва Централна и Южна Европа , Северозападна Африка , Централна и Северна Азия , Централна и Северна Америка и части от Австралия . Елите могат да бъдат различавани от другите представители на семейство Борови (Pinaceae) по характерните си теснолинейни , винаги плоски иглолиста , които имат явно изразени най-често отдолу две бели линии . Обикновено иглиците са ориентирани привидно двуредно и свързани с основата посредством малки чашкоподобни гнезда . Мъжките реси са разположени поединично в пазвите на иглолистата от горната страна на клонките . Шишарките се развиват като странични образувания по най - връхните и силно осветени странични и стари клонки . Характерно за тях е че се появяват поединично сравнително едри от 5-25 cm и ИЗПРАВЕНИ (друг основен отличителен белег) , добре развити покривни (стерилни) и семенни (фертилни или пазвени) люспи и че след като узреят , се РАЗПАДАТ за да освободят семената , а оста им се запазва известно време на дървото.Изображение
Изображение Семеносенето започва според видовете от 10 та до 30 та / 40 та година . Кълняемостта на семената е ниска ( По - висока в ареалите където видовете представляват ендемид ) средно между 30 и 83 % . Общо взето , елите са твърде взискателни видове , привързани към по - топъл и мек климат (някои видове) , по-висока атмосферна влажност . Достатъчно влажни и дренирани почви , особено чувствителни към замърсяване на въздуха с прах дим и фабрични газове заради което някои видове като Корейска , Балсамова , Благородна и Гигантска ела не са подходящи за засаждане в градска среда . Дървесината на елите не е така качествена, както смърчовата но общо взето е ценна . Тя е мека , без оцветено ядро и без смолни канали . Кореновата система на елата е (централна) силно развита и прониква на голяма дълбочина в почвата - понякога дори до 15 метра. Поради това обикновената ела не може да се изтръгва от вятъра, както това става при смърча.Стволът на елата е строен и завършва с голяма пирамидална корона. Основните клони (тези, които излизат направо от ствола) са леко увиснали или са почти хоризонтални за разлика от смърча, чиито клони са леко повдигнати. В страните от Централна и Северна Европа еловите клони се използват широко в парфюмерийната , козметична и месопреработвателна индустрия . Повечето представители на елите са известни и с своите силни фитоницидни свойства и характерен поленен благоуханен аромат особено в момент на опрашване и след дъждове . Идентифицирането на отделните видове е основано на размера и разположението на листата, размера и формата на шишарките, и дали люспите на шишарката са дълги и разперени или къси и затворени. Елите са най-близки до вида Кедър (Cedrus). Съвременната систематика включва в род Ела около 55 вида разделени в 10 секции и 7 подвида чиято систематична стойност не е еднаква .Съществуват и храстови форми получени от вещерски метли ,кристатни форми ,разред на семена и хибридни форми между подвидове около и над 187 регистрирани и нововъведени видове . Някои видове се различават по дребни и непостоянни белези - установяването на които често е много трудно . Обикновено отделните видове се разграничават по наличието или по липсата на 'окосмяване' на младите клонки и на засмоляване на пъпките . Също така по привидното разположение на иглите , по формата на иглените върхове и по дължината на покривните люспи на шишарките както и различно оцветяванe при отделни видове на мъжките реси ( някои цикламени , други патешко жълти ).В Европа са разпространени няколко вида , от които в нашата страна два .В България ели се срещат в по-високите планини на надморска височина 400 - 1700 метра. Най-често обаче елата се среща на надморска височина между 1000 и 1700 метра (в някои райони - и до 1800 метра). Расте навсякъде, където се срещат дълбоки и богати на хранителни вещества почви, предпочита по-закътаните места с постоянна атмосферна влага. В България се среща най-вече в Средните Родопи; за цялата страна обикновената ела заема площ около 30 000 хектара. Най-разпространен е видът Abies аlba - обикновена ела. Българската ела, наричана също Цар-Борисова ела (Abies borisii-regis), както и Македонска ела, е самостоятелен вид от род ела, разпространен в планините на Балканския полуостров в България, Северна Гърция, Република Македония, Албания и Сърбия.Латинското име на тази ела е дадено от нейния откривател, немския ботаник Йоханес Матфелд, в чест на цар Борис III, през чието владичество (1925 г.) българската ела е била описана като нов вид.Освен тези две разновидности на обикновената ела за целите на декоративния ландшафт в градки паркове и дори често край улици и булеварди както и частни градини и ботанически колекции също се отглеждат и видовете: Abies cephalonica ( Гръцка ела) , Abies pinsapo (Испанска ела) , Abies nordmanniana ( Кавказка ела) , Abies koreana (Корейска ела) , Abies lasiocarpa (Субалпийска ела) , Abies grandis (Гигантска ела) , Abies concolor (Конколорка ( Бяла или едноцветна ела)) , Abies nobilis (procera) ( Благородна (Нобелова ела))Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
greeneyed
Чист кофеин
Регистриран: пон ное 30, 2009 4:11 pm

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от greeneyed » съб фев 13, 2016 5:48 pm

Тази ела според мен е Abies cephalonica. Рехава расте, издължи се много, не знам какво иска. :hmmm:

Изображение

Сега е ред на abies nordmandiana golden spreader. От разсад е в градината, расте като охлюв. ;)

Изображение

Още една ела, малка -Abies-balsamica-nana

Изображение
Роза на сянка не вирее, източва се, не цъфти, боледува.

"Не искайте много – не можете да му платите цената" Ванга

моите цветя

Потребителски аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка

Мнение от mugofrodo8 » нед фев 28, 2016 4:40 pm

Много хубаво да споделиш за Abies balsamea ' nana ' как реагира през лятото много ми е любопитно имах 3 всички измряха поетапно защото хич не им е ареал

Потребителски аватар
nadin
Чист кофеин
Регистриран: вт май 17, 2011 3:33 pm
Контакти:

Мнение от nadin » нед фев 28, 2016 5:04 pm

mugofrodo8 написа:Много хубаво да споделиш за Abies balsamea ' nana ' как реагира през лятото много ми е любопитно имах 3 всички измряха поетапно защото хич не им е ареал
Аз имам такава ела от поръчката на незабравка преди три години. Това ще и е трето лято при мен. Садена е на вдигнат алпинеум в почва за иглолистни купена от супермаркетите и малко тор на дъното. Има известно засенчване от околните растения и камъни през лятото иначе е на слънце и си расте. Не съм забелязала проблем някъв но при мен лятото е по-сухо иначе като температура до 35 градуса в жегите и роса сутрин през цялата година.

Потребителски аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка

Мнение от mugofrodo8 » нед фев 28, 2016 5:08 pm

nadin написа:
mugofrodo8 написа:Много хубаво да споделиш за Abies balsamea ' nana ' как реагира през лятото много ми е любопитно имах 3 всички измряха поетапно защото хич не им е ареал
Аз имам такава ела от поръчката на незабравка преди три години. Това ще и е трето лято при мен. Садена е на вдигнат алпинеум в почва за иглолистни купена от супермаркетите и малко тор на дъното. Има известно засенчване от околните растения и камъни през лятото иначе е на слънце и си расте. Не съм забелязала проблем някъв но при мен лятото е по-сухо иначе като температура до 35 градуса в жегите и роса сутрин през цялата година.
Супер а ти на каква височина ти е градината на Витоша ли ?

Потребителски аватар
greeneyed
Чист кофеин
Регистриран: пон ное 30, 2009 4:11 pm

Мнение от greeneyed » нед фев 28, 2016 6:19 pm

Аз съм на около 550 м ,в Средна гора, лятото е относително хладно/ поне вечерите/, има сутрешна роса. Не забелязвам да страдат елите. Никога не са торени и няма да бъдат.
Роза на сянка не вирее, източва се, не цъфти, боледува.

"Не искайте много – не можете да му платите цената" Ванга

моите цветя

Потребителски аватар
nadin
Чист кофеин
Регистриран: вт май 17, 2011 3:33 pm
Контакти:

Мнение от nadin » нед фев 28, 2016 7:16 pm

mugofrodo8 написа:
nadin написа:
Супер а ти на каква височина ти е градината на Витоша ли ?
Не аз съм в Радомирското поле 800- 850 метра

Потребителски аватар
Emilly1212
Баш кафе майстор
Регистриран: нед май 10, 2015 9:16 pm

Мнение от Emilly1212 » пет мар 18, 2016 5:52 pm

На 14.11.2015 г. отидохме до един разсадник с идеята да си купим ела. Харесахме си и човека започна да я откопава, тъй като беше директно в земята на открито. Тъй като прекъсна главния корен и не можа да запази добре кореновата бала, ни каза да си изберем друга, а тази - ако искаме да я вземем, но от нея нищо няма да стане. ММ нали не обича нищо да се хвърля я взе и я засадихме.

Питането ми е - кога ще разбера дали е оцеляла? Засега си е съвсем добре, но може би защото беше студено? И има ли шанс да се хване с прекъснат главен корен?
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212

Потребителски аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка

Мнение от mugofrodo8 » пет мар 18, 2016 6:02 pm

1 на 1000 но все пак има зависи колко е голяма ако е 30 см. Има някакъв шанс макар и минимален но ако е по голяма почти никакъв зелена ще стои до първите трайно слънчеви дни после ще окапе

Потребителски аватар
Emilly1212
Баш кафе майстор
Регистриран: нед май 10, 2015 9:16 pm

Мнение от Emilly1212 » пет мар 18, 2016 6:18 pm

mugofrodo8 написа:1 на 1000 но все пак има зависи колко е голяма ако е 30 см. Има някакъв шанс макар и минимален но ако е по голяма почти никакъв зелена ще стои до първите трайно слънчеви дни после ще окапе
Много ти благодаря за бързата реакция и отговора. По-голяма е, и вероятно няма шанс. Той човека нямаше да ни я даде така, ако ставаше. ;)
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212

Потребителски аватар
calico
Наркоман
Регистриран: ср дек 02, 2009 4:41 pm

Мнение от calico » пет апр 01, 2016 9:53 am

Муго, имам питане за една ела- Abies lasiocarpa Compacta, купих си я и сега е около 40 см.

Купих я защото в повечето сайтове пише че расте по 2-3 см на година и ще стане най-много до 2-3 м, имам условия за нея при тези размери
обаче сега намерих сайтове, дето пише че достига до 7-8 м, :shock:
кое е вярното?
ако расте толкова бавно, то за 10 г ще порасне още 30 см, и това ме устройва. Ама така ли е?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...

Потребителски аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка

Мнение от mugofrodo8 » съб апр 02, 2016 11:55 pm

Изображение Субалпийската ела сорт компактен (Abies lasiocarpa 'Compacta') или известна като Аризонска ела - както подсказва името и расте и вирее най - добре на планински хладен климат макар да понася високи летни амплитуди . Добре е да да се засажда самостоятелно като вид без растения покрай нея в близост от 2 3 м. Дървото е изключително предназначено за парково в пинетуми като солитер или за акцент в малки и големи градини . страда при силно алкални и варовити почви предпочита песъчливи добре дренирани , богати на хумус . В млада възраст добре би и се отразило леко засенчване от корони на съседни дървета или други по високи иглолистни . В рамките на 10 тина години расте в широк диапазон между 1.8 - 4.5 м. На надморска височина над 800 м. показва добри резултати при поддръжка чрез резитба . Издържа до -25 C

Потребителски аватар
venetka70
Баш кафе майстор
Регистриран: чет май 21, 2015 12:17 pm
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра

Мнение от venetka70 » пон апр 11, 2016 1:34 pm

Имаме в градината Abies koreana / или поне за това е купувана / от година и половина. Миналото лято за малко да уморим дръвчето, но благодарение на mugofrodo и топсина му се размина. Сега е добре.
В началото на април се появиха малки топченца на цвят тъмно червени. Ето така изглеждаха
Изображение
Чудех се началото на какво е това. Отсъствахме 8 дена и вчера като се върнахме вече изглеждаха по различен начин
Изображение
Четох началото на темата, но нещо не се ориентирах какво се явяват тези израстъчета. Ясно ми е, че не са шишарки. От разсадника, от който купихме дървото казаха, че били 7-8 годишни. Тоест нашето дърво вече трябва да е на почти 10 години.
Искам да помоля mugofrodo за разяснения, ако е възможно.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
На страница 33 от темата Пландорекс 16 можете да намерите линк за временната таблица към дата 14 Декември 2018 г.

Потребителски аватар
daskal77
Кафе с мляко
Регистриран: вт яну 20, 2015 10:01 pm

Мнение от daskal77 » пон май 09, 2016 10:33 am

Ето и моето мъниче Abies koreana Silberlocke, от поръчка на Пландорекс. Много е весело с тези завити връхчета. :dovolen:
Изображение

Потребителски аватар
Lois
Кафе машина
Регистриран: пон авг 12, 2013 11:40 pm

Мнение от Lois » вт май 10, 2016 7:33 pm

купих си днес едно мъниче abies balsamea nana, посъветвайте ме как и при какви условия да го засадя, има ли нужда от почва за иглолистни, сянка ли, слънце ли, вода колко?

Отговори

Върни се в “Иглолистни дървета и храсти”