Смърч (Picea) Spruce

Публикувай отговор
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Смърч (Picea) Spruce

Мнение от mugofrodo8 »

Смърчовете са род иглолистни дървета от семейство Борови (Pinaceae) и подсемейство Смърчови ( Piceoideae).Представителите на род Смърч имат голямо стопанско и горско значение за страните от умерения до субполярния пояс на Северното полукълбо . Имат един от най-обширните ареали сред иглолистните - Европа , Северна и Централна Америка и Северна , Централна и Източна Азия . Най - много видове има в Китай и Япония както и в долната граница на тайгата . Някои се изкачват високо в планините или отиват далеч на север , като образуват горната и полярната граница на гората. Представителите на рода са едри дървета (по - рядко храсти) с моноподиално разклонено право стъбло високо от 30 до 95 м. Короната е гъста , конусовидна , с неясно изразен прешленовиден строеж ( За разлика от бора) .Короната му много прилича на боровата, но смърчът разпростира клоните си чак до земята, а при бора долните клони изсъхват и се окастрят от вятъра. Смърчът не издържа в задимените населени места. Като малка фиданка расте под сянката на другите дървета, докато острият му връх се издигне високо към слънцето. Кората на младите стъбла е гладка, сивозелена, а понякога става сивокафява и се напуква. Живее до 1200 години. Корените на смърча са разположени плитко под повърхността на почвата.Смърчът развива плитка коренова система, която расте встрани, близо до повърхността на почвата. Обича сянка и въздушна влажност. Почвата трябва да е богата и умерено влажна. Заради повърхностната си коренова система, той често става жертва на ветровали. Когато расте на по-дълбоки и богати на хумус почви, смърчът е по-устойчив на ветровете. Род Смърч съдържа около 50 вида разпределени в 3 секции и 5 подвида . Съществуват и около 320 храстови форми получени от вещерски метли , кристатни форми и в последно време хибридни форми чрез специален разряд на семена . Иглиците на смърча са гъсто наредени по клонките, тънки, тесни , четириъгълни при напречен разрез (рядко плоски) и с остри връхчета. Дълги са до 2,5 cm. Имат по едно или две надлъжни каналчета, пълни със смола. Запазват се на дървото от 5 до 12 години. Всяка година едни иглици опадат, а други израстват наново. Иглиците на смърча за разлика от боровите са по-къси. Смърчът цъфти през май—юни. Мъжките реси се развиват пазвено по миналогодишните клонки . Поленовите зърна са с две летателни мехурчета . Шишарките се развиват по върховете на къси странични клонки като отначало са изправени - цикламено червени . При узряването си увисват надолу и след разпръскването на семената опадват цели . Покривните люспи не се показват навън . Шишарките узряват за един вегетационен период . Семената са дребни с крилце, което покрива лъжичкоподобно външната им страна . Дървесината е със смолни канали и с неоцветено ядро .Смърчовете са и популярни декоративни дървета, заради своята вечнозелена симетрична издълженоконична корона. По същата причина някои видове, най-вече обикновеният и сръбският смърч, се използват като коледни дръвчета. И тук както и при елата и бора съществува термин използващ се предимно за название от общ произход на коледно дръвче а именно Елха ( термина по никакъв начин не се отнася пряко до видовете от род Ела )

В миналото, преди масовото производство на синтетични смоли, се е използвала и смолата на смърча, като според една хипотеза латинското му име (Picea) произлиза от думата pix, „смола“. От клоните и игличките може да се прави смърчова бира, а от върховете на игличките - сироп. Някои индиански племена са използвали корените на някои видове за плетене на кошници. В критични ситуации отвара от игличките на смърча може да се използва за предотвратяване на развитието на скорбут, тъй като те съдържат значително количество витамин C.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
В България се среща само един вид, обикновен смърч (Picea abies), обикновено по северните склонове на планините до към 1500 м. надморска височина , тъй като изисква постоянна влажност на почвата и въздуха. Освен обикновения смърч за декоративни цели в паркове и градини се отглеждат и много чуждоземни видове като : Picea omorika (Сръбски смърч) , Picea pungens (Бодлив (сребрист) смърч) , Picea orientalis (Кавказски смърч) , Picea obovata (Сибирски смърч) , Picea jezoensis (Йезонски (японски) смърч) , Picea sitchensis (Ситков смърч) , Picea rubens (Червен смърч) , Picea glauca (Бял смърч) , Picea mariana (Черен смърч) както и всички техни хибридни кръстоски и храстови форми .
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Смърч (Picea) Spruce

Мнение от mugofrodo8 »

Избрани сортове на Picea pungens.
Изображение
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 458 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Re: Смърч (Picea) Spruce

Мнение от greeneyed »

Това според мен е смърч. Засаден е близо до езерото, което се оказва грешка, но нито смърча ще преместя,нито езерцето / докато не се наложи ;) /. Кастрила съм долните клони и още ще кастря. Трябва ли, не трябва ли- налага се. :angel2:

Изображение

Изображение

Надявах се скоро да има шишарки, ама се оказва, че трябва да почакам още 3-4 години.

А това е PICEA pungens glauca globosa. Купуван е на разсад , ще има доооста да почакам. Скоро ще го местя, че не е на парадно място.

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Смърч (Picea) Spruce

Мнение от mugofrodo8 »

greeneyed написа:Това според мен е смърч. Засаден е близо до езерото, което се оказва грешка, но нито смърча ще преместя,нито езерцето / докато не се наложи ;) /. Кастрила съм долните клони и още ще кастря. Трябва ли, не трябва ли- налага се. :angel2:

Изображение

Изображение

Надявах се скоро да има шишарки, ама се оказва, че трябва да почакам още 3-4 години.

А това е PICEA pungens glauca globosa. Купуван е на разсад , ще има доооста да почакам. Скоро ще го местя, че не е на парадно място.

Изображение
Още 7 8 така като го гледам
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Смърч (Picea) Spruce

Мнение от МГХ »

Питах в пландорекс 7 , но ще питам и тук
Моето Хопси беше симпатично ,но сякаш присадката не е много добре срасната .За сега съм го позагърлила в рохкава пръст ,но въпросът ми е дали да я оставя над почвата .Дали няма да се счупи при вятър .А ако я заровя дали няма да му навредя .Въпросът ми може да е глупав ,но не знам как да постъпя.
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Смърч (Picea) Spruce

Мнение от mugofrodo8 »

МГХ написа:Питах в пландорекс 7 , но ще питам и тук
Моето Хопси беше симпатично ,но сякаш присадката не е много добре срасната .За сега съм го позагърлила в рохкава пръст ,но въпросът ми е дали да я оставя над почвата .Дали няма да се счупи при вятър .А ако я заровя дали няма да му навредя .Въпросът ми може да е глупав ,но не знам как да постъпя.
Дай снимка по принцип над почвата трябва да е иначе може да предизвикаш калусиране тоест да вкорени и да върне към майчиното или по лошия вариант да загние . С парафин или овощарството замазка може да намажеш срастъка на присадката и да увиеш с балон или гумена ръкавица Еластичен материал за година
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Смърч (Picea) Spruce

Мнение от МГХ »

Не съм снимала ,но като отида на Балкана ще го замажа.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Смърч (Picea) Spruce

Мнение от calico »

имам от есента една малка пицея коника Алберта Глобе.
Сега е около 30 см полусфера и така я искам да остане. Трябва ли да режа още от тази пролет?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Zory
Кафевар/ка/
Мнения: 771
Регистриран на: Юли 29, '10, 15:17

Re: Смърч (Picea) Spruce

Мнение от Zory »

Есента засадих Оморика, но днес забемязах пожълтели клонки /п-долу на снимката са виждат/Това дали показва, че не се е вкоринила и умира или е заболяване?
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Смърч (Picea) Spruce

Мнение от mugofrodo8 »

calico написа:имам от есента една малка пицея коника Алберта Глобе.
Сега е около 30 см полусфера и така я искам да остане. Трябва ли да режа още от тази пролет?
Този сорт проявява лош навик при резитба прави се в случай на крив клон или ако се прави се прилага серия от третиране с различни препарати
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”