Бор (Pinus) - Pine

Публикувай отговор
незабравка

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от незабравка »

Daniela Pargu написа:РОУЗ, опитай да премахнеш някое петно и виж отдолу какво е положението!
А за падането на иглиците- сега падат физиологично стари игли ,обикновено отдолу и в гъсти корони.За това не се притеснявай!
Ако при отстраняване мястото не е увредено- махай ги и напръскай с препарат за бубулечки,ако е увредено- изрежи засегнатите иглици
и пак напръскай като включиш и топсин! :stiskam:
Старите иглици се самопочистват,обаче мене ме притеснява,че по иглиците има и плоски петна с подобен цвят на кюфтетата,това навежда на мисълта,че все пак има някоя гъбица ? :hmmm:
Абе Розе,сложи в коктейла и препарат против ръжда . :daaa:И с еднократно пръскане няма да стане сигурно,ще се наложи да повториш . :nod:
РОУЗ

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от РОУЗ »

Пациентът май спря да хвърля иглите, поне не така ожесточено.
Ръжда имах по Симпатията, години наред, но тя сигурно тази по розите и по иглолистните е различна, борих я с какво ли не, едно цяло лято пръсках против ръжда с променлив резултат, една есен я изрязах до дъно и след две години пак тръгна ръждата, това лято през седмица я пръсках само с листен тор и зехтин + сапун за въшките /по принцип изключително рядко пръскам с химия/ и сега няма нито едно ръждиво петно.
Торенето дали ще му е полезно сега на борчето, дли да го наторя обилно, а и ще го пръсна с нещо тези дни?
Дани, под кюфтета сякаш няма нищо, поне не и видимо с просто око.
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2482
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 982 пъти

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от gevkati »

според мен е късно да се тори вече. ще се юрне да се развива и няма да узрее прирастът с новите пъпки преди зимата.
поливай и пръскай с препарати и му дай време да се окопити. Нека се концентрира върху стабилизирането си, а не върху растежа.
успех!
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от Daniela Pargu »

Даа!Няма да ториш ,само почистване на кюфтетата и периодично пръскане-2-3 пъти с коктейл.
За зимата мулчирай с иглолистен мулч и :stiskam:
Добре е ,че няма поражения по игличките! :daaa:
Мисля си ,че е някаква форма от развитието на някое насекомо :hmmm: Може да не е и опасно за борчето,но
може и да пренася някоя гъба! :stiskam:
незабравка

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от незабравка »

Да,торенето чак напролет! :nod:
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от dar »

Моят Pinus parviflora Bonsai blue много игли хвърли.Това дали е нормално? Посаден е миналата есен и досега не се е случвало.По върховете са свежи иглите и по нищо не ми прилича да е болен.Но уж всеки ден си ги гледам и нямаше проблем и изведнъж жълтокафеникави иглички и падат при дърпане.Помогнах му да се отърве от тях, но... Дали е нормално една трета от иглите ги няма вече.Любимец ми е :stiskam:
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от Daniela Pargu »

Като ги махна - спряха ли да падат?
Нормално е за сезона - падат стари многогодишни игли,от вътрешната страна.Видът на растението остава свеж!
А може да падат и от преполиване,наводнение от дъждове /ако не е добре дренирано/Тогава видът е като сух.
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от dar »

Свеж си е, оня ден ги махнах за да гледам ще се появят ли нови кафеникаво иглици.Мерси Дани
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от Margaritenia »

Дарче, нормално е!
Ето го и моят Пинус Парвифлора, за седмица стана такъв:
Изображение

Снимката е от вчера.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Бор (Pinus) - Pine

Мнение от dar »

Ох, Маргаритения същия е и моя. Благодаря ти.Аз ги изчистих тия игли.Трябваше ли?
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”