Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Публикувай отговор
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Margaritenia »

Ники7000, освен пръскането, полей ги с Актара. Това пишеше в едната статия на руски, защото препаратът тръгва по соковете на растението и по този начин също им действа на вредителите.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от ljuboznatelna »

В аптеката ми дадоха Актара за това. Пръскам и с Актара и с Би, лошото е , че все някъде по иглолистните се появяват, вече две три години. Но вече знам и ги следя отблизо.
Друго да питам - някакъв корояд ми яде клонките на иглолистните, пръскам, но не помага особено. Голямо бедствие е за туи Смарагд, някои изсъхват напълно (при мен още не). Казаха ми, че само поливане с инсектицид помага, обаче не знам в каква доза? И ме е яд, че ще уморя всичко полезно в почвата, като полея :(
alexalex12
Кафевар/ка/
Мнения: 721
Регистриран на: Май 8, '13, 13:33
Дал благодарност: 1 път

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от alexalex12 »

Миналата година в магазина за препаратиза ми препоръчаха АВАНТ 150 ЕК.
Това била някаква напаст внесена с гръцките туи, които се продавали по нашите пазари и засега само този препарат ги убивал!
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Margaritenia »

Люб, пробвай да го инжектираш в стеблата или клоните на туите със спринцовка, за да не поливаш. Не знам дали ще се получи, не съм го тествала, но за корояди знам, че така действат като пробиват дупки с дрелка преди това в големите растения.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
dany
Кана кафе
Мнения: 602
Регистриран на: Фев 2, '14, 20:34
Местоположение: Варна

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от dany »

С феромонни капани.
Търсих в нета , цените са хъм...,меко казано солени.
http://gorskostopanstvo.com/products-go ... php?id=179
niki7000
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Юни 5, '17, 01:07

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от niki7000 »

@ Margaritenia

Мерси. Ще направя и поливка с Актара.

@ ljuboznatelna

Как разбра, че е корояд и какви иглолистни е нападнал ? И на мен са ми казвали, директно в дупките да се инжектира Би58 за корояд и отделно обилно пръскане по стеблото, клоните и иглиците.

За туите Смарагд и при мен съхнат. Не знам на какво се дължи и защо съхнат само някои. Купих пет от Бриколаж преди седмици и две, вече изсъхнаха. Не знам дали е от торенето с НПК или са маркирани от котки и кучета.
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от dar »

Две години подред ММ инжектира ела висока около 15 м с Кораген. Пробиваше на няколко места с дрелката и със спринцовка инжектираше пакетчето Кораген. След това с овощарския замаска го можеше. Така мисля три пъти през 7 дни го правехме и си спасихме елата. Писала съм това и по рано в темата. Действайте смело и бързо, защото е много опасно.
niki7000
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Юни 5, '17, 01:07

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от niki7000 »

Благодаря. Качвал ли се е нависоко или само в ниското е инжектирал ?
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от ljuboznatelna »

В Братаница ландшафтната архитектка е казала на ММ., че е корояд, и за поливането. Той е питал, защото на един клиент му умряха вече няколко 7-8 годишни от живия плет. Имаше две пред беседката, там една трета от клоните. Мислихме дали да ги сменяме, защото са огромни, затова е питал. Орязах изсъхналите, вързах ги да изглеждат прилично, подстригах ги, и стана. Но не знам докога. На една съседка кипарисите така съхнат - отделни клони. Със Саша пък говорих за един разсадник в Павликени, и тя спомена, че там масово се отказват да гледат туи Смарагд заради тая напаст. С глобализацията много гад внесохме. Чимшири, туи....
niki7000
Kафенце
Мнения: 16
Регистриран на: Юни 5, '17, 01:07

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от niki7000 »

Не знаех, че корояда напада и туите. Ще ги погледна обстойно скоро. При мен корояда уби 40 годишен смърч. Изпуснах го, не ходех до мястото и разбрах твърде късно. Интересно, видях следи от короядите нависоко по дървото, след като го отрязах. До третия метър нямаше и следа от корояд. Много сериозен проблем е. В близката гора има цели масиви смърч, унищожени от корояд. Черният бор е незасегнат. Ще се борим :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”