Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Публикувай отговор
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от mimivd »

Хайде и аз с моите терзания....
Вече две години едва устисквам (като почнат поръчките за иглолистните)да си поръчам Larix pendula,а толкова ги харесваааам....
Дворчето ми е малко ,живея в северозападна България и за големи иглолистни нямам място.Имам едно местенце на целодневно слънце и едно на следобедно следобедно леко засенчване,където бих могла да го засадя.На пролет и на двете места ще има ткапково,т.е.ще се полива редовно.В офертата на белгийците имаLarix decidua pendula ,но е на по-висока присадка,мисля 140-160см и е 90зл,има и Larix kaempferi stiff weeper ,присадката е малко по-ниска 120-140 см и цената му е 80зл....разликата в цената не е голяма,литрите са еднакви.
Според вас,кое от двете растения ще е по-подходящо за моя климат и на кое място би му било по-добре?
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7596
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 1882 пъти
Получил благодарност: 1004 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от pepelqshka71 »

Комшийко :angelche: , аз съм в Козлодуй и имам Larix decidua pendula. Развива се чудесно. Моя е на присадка 120-140 и клоните му вече стигнаха до земята. Даже рязах от него, щото пречи на хостите от долу. Мисля, че по висока присадка е по добре. Другия Larix kaempferi stiff weeper, сега го разгледах. И той не е лош - даже накак на рошаво мече ми прилича, но не знам как ще се държи в нашия район. Ми, не знам. Имаме тема за ларикса. Ако ти е интересно прочети малко там.
https://forum.hobbykafe.com/viewtopic.p ... 81#p739337" onclick="window.open(this.href);return false;
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от mimivd »

О, Пепеляш,радвам се,че се включи.Ти имаш прекрасен екземпляр!
Прочела съм темата за ларикса ,но по-висока присадка значи по-голямо растение,което пък значи по-голямо затруднение за този,който ще се ангажира с разпределяне и изпращане на растението. :ufff: Аз и така не съм сигурна ако има поръчка,дали ще получа съгласие за такова растение,а ако знаеш само колко го искааам....
Пепеляш,твоя ларикс на какво място е засаден и с какво поливане?
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7596
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 1882 пъти
Получил благодарност: 1004 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от pepelqshka71 »

Моя е засаден до дувара с комшийката. В ниското на дувара са ми хостите, защото е сянка, но ларикса е висок и се огрява целодневно. Може би вечер към 18 часа му пада сянка от сградата до него. Нямам капково никъде в двора. Поливам веднъж седмично като отида на двора - все още не живеем там. От поръчката на Витрофлора 2014г. е. Май е единственото растение, което не е местено :angelche: . На Светката е много хубав, но той го постригва, а аз не знам как. Режа само от долу, като клоните му натиснат хостите.
Изображение
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от mimivd »

Прелест!И без постригване е уникален. :potekoha: Много искам и аз да се сдобия с такъв :stiskam: .
Май няма непривлекателен ларикс във форума,много изящно растение!
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 768
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 105 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от maranta »

Mimivd, благодаря, че повдигаш темата :tzvetentze: И аз се оглеждам отскоро за нещо вечнозелено(абе имаме ли отделна тема :hmmm: ) за един сенчест грозен ъгъл. И понеже местенцето е малко, 1х1м, изобщо не мога да преценя дали да е иглолистно дръвче или друг храст :hmmmmmm: И ми трябва да е тясно/колоновидно, точно като ларикса на Пепеляш :daaa:
Пепеляшка, прекрасен е наистина :slove: А другата зелена колона до него какво е? Нещо подобно, не много голямо(дърво/храст) също би ми свършило работа, ако може да понесе малко сянка :nod:
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2483
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 767 пъти
Получил благодарност: 1003 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от gevkati »

Маранта, лиственицата оплешивява зимата и ще оголва картинката, която искаш да скриеш.
Предлагам ти тис TAXUS BACCATA FASTIGIATA. Расте бавно и колоновидно и е ок със сенките.
сигурна съм, че ще събереш още предложения и ще си избереш нещо да ти пасне
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 768
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 105 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от maranta »

gavkati, благодаря ти за насоките :tzeluvka: Много ми е полезно :nod:
Направих няколко жалки опита да се ориентирам сама за такова растение, но инфото е ужасно много :shock: , а и при мен в близките сто години едва ли ще се отвори място за декоративни дървета/храсти(иглолистни или не) :cry:
Рози и дребосъци разни ще са :nod:
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7596
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 1882 пъти
Получил благодарност: 1004 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от pepelqshka71 »

maranta написа: Пепеляшка, прекрасен е наистина :slove: А другата зелена колона до него какво е? Нещо подобно, не много голямо(дърво/храст) също би ми свършило работа, ако може да понесе малко сянка :nod:
Това колоновидното мисля, че е някаква хвойна. Не съм сигурна. Подарък ми е.
За колоновидно, неголямо ти препоръчвам Thuja occidentalis 'Spiralis Mini' . Имам я от полската поръчка от миналата година. Не расте бързо и добре изглежда. За съжаление не намерих снимка на моето, но е ето това
Изображение
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Margaritenia »

Maranta, ако в ъгъла, за който говориш, има частично огряване от слънце, подходящ е също и Pinus Nigra Zimmer.
Много компактно расте, за 10 години го дават, че достига около 1,5 м на височина, на широчина - 0,5м, търпи частично засенчване.
Изображение

Аз го имам и потвърждавам, че така расте, компактен и много гъст. Това е моят, за 2 години е пораснал не повече от 15-20 см, но беше тръгнал да умира, та му изрязах 2 върха...

Изображение
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”