Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Публикувай отговор
Аватар
pipike
Баш кафе майстор
Мнения: 2513
Регистриран на: Юли 31, '12, 09:24
Местоположение: София

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от pipike »

THUJA occidentalis Mirjam

Изображение
Има ли я някои в градината си и моля да сподели бьрзо ли нараства
В нета пише че достига височина до 90 см- така ли е

Изображение
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Мариана Бечева »

Изображение
Какво се случва с моята cryptomeria japonica elegans, от какво боледува? Есен 2017 я купих от Екзотикплантс, презимува на закрито. Засадих я пролетта, като вече имаше няколко клончета с кафяви иглички. Прелетува добре, нарасна малко. Но след тази зима като че ли не е добре.
Моля за съвет! Какво да правя с нея?
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от ljuboznatelna »

pipike , нямам я, но е хубаво човек да си има храсторез. От време на време да им взима връхчетата. Сгъстяват и не се разрастват прекалено.

На вид е подобна на "Даника", при мен расте различно на различни места. Сравнително бавно.Примерно 5-6 см за година при повече влага. Тия на сухото са по-дребни и рехави.

Мариана Бечева, криптомериите са малко капризни към почвата и влажността, но щом е изкарала добре една година, изчакай да видиш новия прираст.
Ако имаш съмнения, че е нападната от нещо (инсекти или гъбички), вземи едно повредено клонче и питай в агроаптеката.
При мен на криптомериите никак не им харесва, вече уморих две, а една дундуркам няколко години, постоянно я поливам с железни препарати и такива за вкисляване на почвата, защото моята е някаква насипна и много от растенията ми страдат от хлороза. Все жълтете криптомерията, и съхнат клонки по този начин (стават кафеви)

П.С. Наскоро четох в някакъв руски форум, че по това време там се случва да им изгорят игличките на иглолистните. Това се получава при ниска температура нощем и слънце сутрин. Тогава прегаряли. Показваха и снимки.
Не ми се е случвало, защото при мен условията са други, но ако изгарянията ти са само от едната страна, и то ако там е южна, е възможно и това да е евентуална причина.
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Мариана Бечева »

Мариана Бечева, криптомериите са малко капризни към почвата и влажността, но щом е изкарала добре една година, изчакай да видиш новия прираст.
Ако имаш съмнения, че е нападната от нещо (инсекти или гъбички), вземи едно повредено клонче и питай в агроаптеката.
При мен на криптомериите никак не им харесва, вече уморих две, а една дундуркам няколко години, постоянно я поливам с железни препарати и такива за вкисляване на почвата, защото моята е някаква насипна и много от растенията ми страдат от хлороза. Все жълтете криптомерията, и съхнат клонки по този начин (стават кафеви)

П.С. Наскоро четох в някакъв руски форум, че по това време там се случва да им изгорят игличките на иглолистните. Това се получава при ниска температура нощем и слънце сутрин. Тогава прегаряли. Показваха и снимки.
Не ми се е случвало, защото при мен условията са други, но ако изгарянията ти са само от едната страна, и то ако там е южна, е възможно и това да е евентуална причина.

Благодаря за насоките! :tzvetentze:
От южна страна е с по-малко поражения. Може би е от студения северен вятър, който слиза от Балкана. Миналогодишния прираст засега не е засегнат, дано това лято успее да се нагоди. Ако не успее... и аз откривам списък със загинали растения. :hmmmmmm:
Лакомник
Виенско кафе
Мнения: 444
Регистриран на: Яну 16, '18, 22:57
Местоположение: Пловдив

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Лакомник »

Нещо съм пропуснала в четенето... :eeeh:
След засаждане торим ли :hmmm:
Става въпрос за Pinus strobus "Niagara Falls" и Abies coreana “Blue emperor “ :dovolen:
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от shoshy »

Не, защото не е сигурно дали не са вече наторени в разсадника.
Лакомник
Виенско кафе
Мнения: 444
Регистриран на: Яну 16, '18, 22:57
Местоположение: Пловдив

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от Лакомник »

shoshy написа: Апр 2, '19, 19:36 Не, защото не е сигурно дали не са вече наторени в разсадника.
Благодаря! :tzeluvka:
Аватар
ins
Кана кафе
Мнения: 524
Регистриран на: Фев 23, '17, 17:11
Местоположение: В. Търново

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от ins »

Бързам да ви се похваля с новата си придобивка- прекрасен плачещ кедър.
Изображение
alexalex12
Кафевар/ка/
Мнения: 721
Регистриран на: Май 8, '13, 13:33
Дал благодарност: 1 път

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от alexalex12 »

Много красива тази нова придобивка! Голям красавец!
lilaby
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1193
Регистриран на: Окт 24, '15, 20:19
Дал благодарност: 263 пъти
Получил благодарност: 168 пъти

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от lilaby »

Интересува ме има ли иглолистно растение, което да може успешно да вирее на суха сянка/полусянка?
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”