Обща тема за иглолистни дървета и храсти

dar
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: пет окт 24, 2014 4:30 pm

Re: Обща тема за иглолистни дървета и храсти

Мнение от dar » нед май 13, 2018 8:42 pm

Две години подред ММ инжектира ела висока около 15 м с Кораген. Пробиваше на няколко места с дрелката и със спринцовка инжектираше пакетчето Кораген. След това с овощарския замаска го можеше. Така мисля три пъти през 7 дни го правехме и си спасихме елата. Писала съм това и по рано в темата. Действайте смело и бързо, защото е много опасно.

niki7000
Kафенце
Регистриран: пон юни 05, 2017 1:07 am

Мнение от niki7000 » нед май 13, 2018 9:02 pm

Благодаря. Качвал ли се е нависоко или само в ниското е инжектирал ?

Потребителски аватар
ljuboznatelna
Кафе машина
Регистриран: вт яну 26, 2010 1:13 pm

Мнение от ljuboznatelna » нед май 13, 2018 10:11 pm

В Братаница ландшафтната архитектка е казала на ММ., че е корояд, и за поливането. Той е питал, защото на един клиент му умряха вече няколко 7-8 годишни от живия плет. Имаше две пред беседката, там една трета от клоните. Мислихме дали да ги сменяме, защото са огромни, затова е питал. Орязах изсъхналите, вързах ги да изглеждат прилично, подстригах ги, и стана. Но не знам докога. На една съседка кипарисите така съхнат - отделни клони. Със Саша пък говорих за един разсадник в Павликени, и тя спомена, че там масово се отказват да гледат туи Смарагд заради тая напаст. С глобализацията много гад внесохме. Чимшири, туи....
Изображение

niki7000
Kафенце

Мнение от niki7000 » нед май 13, 2018 10:53 pm

Не знаех, че корояда напада и туите. Ще ги погледна обстойно скоро. При мен корояда уби 40 годишен смърч. Изпуснах го, не ходех до мястото и разбрах твърде късно. Интересно, видях следи от короядите нависоко по дървото, след като го отрязах. До третия метър нямаше и следа от корояд. Много сериозен проблем е. В близката гора има цели масиви смърч, унищожени от корояд. Черният бор е незасегнат. Ще се борим :dovolen:

dar
Кафеджия/Кафеджийка

Мнение от dar » пон май 14, 2018 9:43 am

niki7000 написа:
нед май 13, 2018 9:02 pm
До където стига, някъде на нивото на очите! :stiskam: :stiskam: :stiskam:

dar
Кафеджия/Кафеджийка

Мнение от dar » пон май 14, 2018 9:44 am

Как изглеждат нападнатите туи от корояд?

niki7000
Kафенце

Мнение от niki7000 » пон май 14, 2018 9:29 pm

dar написа:
пон май 14, 2018 9:43 am
niki7000 написа:
нед май 13, 2018 9:02 pm
До където стига, някъде на нивото на очите! :stiskam: :stiskam: :stiskam:
Ще опитам и по-високо. Налазват цялото дърво. :daaa:

Потребителски аватар
Тутти
Баш кафе майстор
Регистриран: съб ное 21, 2015 7:47 am

Мнение от Тутти » вт май 15, 2018 2:50 pm

Вчера отстранихме 1/3 от туя смарагд, нападната от корояд. Изгорихме отрязаното. Клона внезапно изсъхна напълно и като погледнах ниско долу кората беше на брашно. После пръсках с каквото имах - Нуреле Д и после напръсках с аминокиселини за сила останалото дърво. В корените налях също Нуреле и един препарат за обеззаразяване на почви на Florin 99. Дали това е достатъчно, ако някой знае? Туята е на десет години, поне шест метра е висока. Другите клони са напълно здрави, но щом се е появил, е лошо. Четох, че се обеззаразява сега през май, когато се размножава тази гад през 7 дни. Това всъщност е проблем на иглолистните гори в цяла България, на Витоша също цели масиви гинат. Та за мойта туя това се сетих да направя, трябва и да я инжектирам като Dar с Кораген и овощарска замазка.

libra
Наркоман
Регистриран: нед дек 13, 2009 9:51 am

Мнение от libra » вт май 15, 2018 3:15 pm

Ние също имаме туя с изсъхнал клон,постепенно залиня и ММ го отряза.В клона се намериха въпросните гадинки.Трябва да му кажа да третира туята.
В гората над нас вече започва Витоша и там има цели територии изсъхнали мин.зима.

Оля
Кана кафе
Регистриран: ср яну 18, 2017 8:56 am

Мнение от Оля » нед май 20, 2018 6:22 pm

Тук да кача според мен лъжекипарис Булевард, купуван отдавна

Изображение
Така го постригвам от няколко години, че нещо пловдивската жега не му понася :dovolen:

Изображение
Тук под пинията са два граховидни лъжекипариса и те доволно остригани ;)

Потребителски аватар
greeneyed
Чист кофеин
Регистриран: пон ное 30, 2009 4:11 pm

Мнение от greeneyed » нед май 20, 2018 8:44 pm

Оля, не знам кой е , ама не е Булевард според мен. Първо по формата на дървото, второ по цвета на игличките. Разгледай в мрежата снимки на Булеварда и пак ще обсъждаме. Аз го имам- съхне отвътре, пак изкарва по краищата на клоните, ще го снимам и ще покажа актуалната снимка. :dovolen:
Роза на сянка не вирее, източва се, не цъфти, боледува.

"Не искайте много – не можете да му платите цената" Ванга

моите цветя

Оля
Кана кафе

Мнение от Оля » пон май 21, 2018 7:19 am

Всъщност имах предвид не лъжекипарис, а юниперус :dovolen: . Грийни, не съм сигурна, защото е купуван отдавна, но и моя много съхне в средата, иглиците са му по- синкави, отколкото на снимката. Когато тръгнах да го прочиствам, установих, че кората му е много декоративна като е оголена и затова от няколко години е с такава прическа ;)

Изображение

Потребителски аватар
zeleno
Наркоман
Регистриран: вт ное 23, 2010 4:59 pm

Мнение от zeleno » ср май 23, 2018 8:26 am

дръвчето е страхотно , Оля :!:
много е красиво така
и аз имам Булевард , според мен това не е
но това няма никакво значение , както и да се казва все е прекрасно :daaa:

Оля
Кана кафе

Мнение от Оля » ср май 23, 2018 10:08 am

Последно все пак мисля, че е chamaecyparys Boulevard. Купуван е наистина много отдавна и затова е голям. По описание от нета отговаря, както и това, че страда от суша. Ако напишете името в нета ще излязат много снимки с топиарии. Още повече, че преди 15 години по разсадниците нямаше кой знае какъв избор :dovolen: . Преди две години купих още един с три основни клона и него започнах да оголвам отдолу ище оформям три топки :D

Изображение

Оля
Кана кафе

Мнение от Оля » ср май 23, 2018 10:17 am

Моето още не се е сгъстило отгоре, защото миналата година му смъкнах още една трета от клоните. По син е от това, което се вижда на снимките. пак казвам, че не съм напълно сигурна, но за всеки случай е нещо наистина банално, което се намира във всички разсадници. А и кората е същата :dovolen:

Отговори

Върни се в “Иглолистни дървета и храсти”