Обсебена

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1464
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Обсебена

Мнение от vanina_g »

Здравей, добре дошла и от мен! :tzvetentze:
Те преди мен вече всичко са ти казали, пък и ти четеш отдавна, ясно ти е за какво иде реч :liubov2:
Затова само ще те поздравя и ще се радвам да си общуваме тук, в това страхотно място - Форумът! :daaa:
Вятър
Kафенце
Мнения: 21
Регистриран на: Авг 23, '15, 20:14
Местоположение: н. в. 900 метра

Re: Обсебена

Мнение от Вятър »

За кой ли път видях, че не бива много да си вярваме. На плановете и …изобщо.
Не са много нещата, които можем да контролираме.
Вместо слънчево и креативно лято, в което най-голямата ми грижа щеше да е къде да си сложа храстчето, прекарах месеци в грижи за тежко болни близки.

Нещата приключиха. За съжаление зле. Мина и малко време.
Надигам глава и Пак се осмелявам да пиша в темата. :stiskam:
Отново благодаря на всички за доброто посрещане. :tzvetentze:
Вятър
Kафенце
Мнения: 21
Регистриран на: Авг 23, '15, 20:14
Местоположение: н. в. 900 метра

Re: Обсебена

Мнение от Вятър »

Градината и дворът се развиват. Всъщност с тях единствено се откъсвах от реалността. С помощта и на съседи, даже в даден момент изглеждаше прекрасно. В сравнение с преди, искам да кажа.
Вече има трева в по-голямата част.
Оформиха се и няколко скромни мънички групи с цветя, ще ги видя дали ще презимуват. Една част не са където трябва и явно ще ги местя. Но разбрах че май по-добре е напролет?

Не знам какво мога да садя сега на прага на зимата. За луковичните , напр. лалета ми е ясно, но има ли нещо друго?

Най-голямата ми грижа, в момента е една стеничка. Направихме я за да оберем денивелацията в двора.
Представях си я по един начин , пък тя излезе адски грозна.
Искам да я скрия, защото е на няколко метра от прозорците на къщата , които са почти до земята. Готова съм на всякакви разходи за да стане най-красивото място . Ще го гледаме нон -стоп.

Отказах се да я пълня в пролуките с разни неща, защото тя самата си е грозна. Дали отгоре да й насадя нещо, което да плъзне надолу?
Повече май клоня към зацветяване ПРЕД нея . Но как да го направя? Най-отзад нещо вечнозелено, пред него разни по-ниски? Четох в темата за подпорните стени, но нашата е съвсем различна. Ще съм ви много благодарна за съвети!
Качвам снимка, от преди два месеца , вече има тревичка над нея, дано да укрепни достатъчно за да презимува - тя е на високото. Пред нея е заравнено но е пущинак, както се вижда.


Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7285
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 737 пъти
Получил благодарност: 1307 пъти

Re: Обсебена

Мнение от ljuboznatelna »

Добре дошла отново! От мен Гуш, и нека мечтите и надеждата да ти бъдат пътеводна светлина от тук нататък и се почувстваш отново както преди!

Не знам какво не й харесваш на стената? личи, че е аматьорска, но това е част от чара й. А и когато има растения, тя е само фон. Щом толкова те дразни, горе можеш да насадиш котонеастри и ниски юниперуси, които да виснат върху нея. Можеш и отпред да насадиш от пълзящите евонимуси - те се катерят, когато има стена, и са вечнозелени. Или вечнозелени малки иглолистни. Или големи и малки, варианти безброй. Сантолини - сребристи или зелени,, лавандули, розмарин - също са вечнозелени. Цветята зимата няма да ги има, и пак ще виждаш стената. А ако наоколо не е останало нищо красиво за гледане, тя ще ти се набива на очи още повече.
Вятър
Kафенце
Мнения: 21
Регистриран на: Авг 23, '15, 20:14
Местоположение: н. в. 900 метра

Re: Обсебена

Мнение от Вятър »

Боже, Любознателна :tzvetentze: !!!

Само юниперус го бях набелязала и аз. Но не знам какъв да е, за да е нисък и пълзящ .
Останалите ги пуснах на търсачка, че нямам представа какво са. Видях че има разновидности от котонеастера http://ecodesign.bg/2013/01/kotoneaster/
Вечнозелени малки иглолистни, също незнам кои да са?
Като избера, не знам и от къде да ги купя също. Досега съм купувала, освен от веригите , от един разсадник наблизо, но бяха някакви цветя, и лавандули , които след две години може и да се развият, но засега са мънички.
Не знам и в каква последователност едно пред друго да ги садя. Не мога да искам да ме водиш за ръчичка, но къде да чета?
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7285
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 737 пъти
Получил благодарност: 1307 пъти

Re: Обсебена

Мнение от ljuboznatelna »

Добрееее :) Всичко ще стане по-лесно, ако знаеш за какво говорим. ;)
Ниски и подходящи в твоя случай - юниперус хоризонталис. Мнага сортове са Сини, зелени, малко по-рошави, гладки и плоски, с жълти върхове....Juniperus horizontalis wiltonii , Juniperus Horizontalis Glauca " , Juniperus procumbens 'Nana' Блу чип, Принца на уелс и т.н. не мога да ги изброя всички.
Като вляза в един градински център, харесвам от което има, проверявам го с Гугъл по името, какво точно представлява (защото е едно малко нищо), и преценям дали ми върши работа.
Котонеастъра , който "облича" е котонеастър микрофила. Расте бавно, но обгръща това, до което расте. Вечнозелен.
Cotoneaster Dammeri също е вечнозелен и се стели. С годините обаче трупа, малко трябва да се реже, за да не прави голяма купчина. Общо взето, наблюдаваш го, и ако нещо много те дразни, тогава режеш.
Cotoneaster salicifolius Parkteppich - листата му са бадемовидни, цъфти и прави плодчета на гроздове. Вечнозелен. https://www.dreviny.sk/558-skalnik-vrbo ... rkteppich/

Има и листопадни видове, те растат разхвърляно и нагоре, имам хоризонталис, сега листенцата му са ярко червени, като опадат, остават плодчетата. Също е много ефектен, но не е подходящ за целта. Можеш да го сложиш долу.
Сигурно има и други, но тези са в градината ми и ги познавам.

Юниперус Сабина е подходящ за долната част, става 50-60 и повече см, сивосин. Juniperus squamata също е за долу. И тези са много сортове.

Горе може да се пусне мащерка, обикновения карамфил също висва, лизимахия. Понеже иглолистните са скъпи и ще са малки, между тях най-добре да има цветя, защото лесно се местят. Може и някоя мини розичка, или пък не мини. Ти така или иначе ще свикнеш с камъните, даже може да започнеш да ги харесваш :)

Не зная как е общия изглед, но ако се огранича единствено със снимката, много ми се иска да предложа някаква малка архитектурна форма там, около която да има и по-големи растения. Пейка, красива чешма, малка пергола, красиви решетки с роза по тях, арка.....

Изображение

Разгледай разсадник Зелена пролет, има много хубави описания за всяко растение. Всичко се размножава там, и дори да не изглежда перфектно като холандския внос, има много по-голяма вероятност да се хване без проблеми.

https://zelena-prolet.com/

Там няма много иглолистни, наблягат на цъфтящи цветя и декоративни треви.

Нановски - http://clematis.bg/20-dekorativni-nelistopadni-khrasti Има падащи менюта, цъкнах на нелистопадните храсти и линка ми е от там.

Всяко растение го потърси в Гугъл и виж как изглежда като голямо.
Ползваш ли Пинтерест? Ако не, е време :) https://www.pinterest.com/ Като се регистрираш, има търсачка. Пишеш примерно Garden и гледаш картинки на градини, харесваш си нещо, публикуваш тук, обсъждаме кое какво е , как расте и т.н. Иначе като не ги знаеш, е трудно.Има тема и във форума , но в момента нямам време да я търся.
Последно промяна от ljuboznatelna на Ное 13, '19, 23:08, променено общо 1 път.
Вятър
Kафенце
Мнения: 21
Регистриран на: Авг 23, '15, 20:14
Местоположение: н. в. 900 метра

Re: Обсебена

Мнение от Вятър »

Много благодаря!
Ще видя и търся, които предложи.
Зелена пролет е разсадника, от който съм пазарувала. Ще видя и Нановски.
Пинтерест ползвах за идеи, не ми е хрумвало за растения.

Аз междувременно рових за което предложи в началото .
Засега си избрах Cotoneaster adpressus `Little Gem
Изображение
и Juniperus Blue Carpet
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7285
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 737 пъти
Получил благодарност: 1307 пъти

Re: Обсебена

Мнение от ljuboznatelna »

Допълвах си мнението, но не ми отчете, че си писала, и вероятно не си го прочела.
Допълвам към онлайн разсадниците Интродукция Георгиеви. Имам от там разни вечнозелени, но са пазарувани на място, не ги виждам всички в интернет магазина. Растенията са малки, съответно евтини. Адреса на сайта https://www.introduction.bg/index.php На интернет магазина:
https://www.dazasadim.com/
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31680
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1023 пъти
Получил благодарност: 2353 пъти

Re: Обсебена

Мнение от Мария Николова »

Първо. Вода.
Второ. Електрика. Ако след 5 години потрябва светлинен акцент.
Трето. Точно сега! :daaa:

Кой ще посмее да каже, че съм бъбрива, а? 8-)
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7285
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 737 пъти
Получил благодарност: 1307 пъти

Re: Обсебена

Мнение от ljuboznatelna »

И си много права. Аз толкова писах, че ме досрамя да питам и за поливането.
Ако е с маркуч, е наложително просто да се групират сухолюбиви и тези с умерено поливане, за да се намали труда. Например на котонеастри , евонимуси, винки, мащерка, аубриета, кампанула и юниперуси ще им е достатъчно и веднъж седмично, след като се хванат. Но за малките кълбовидни туи - тими тим, ерикоидната жълта, даника - искат си умерено поливане за да изглеждат добре.

И спрете да плашите хората, че им трябват десет години за градина :). Ако са що-годе премислени нещата,и не се мести постоянно, на три години градините имат съвсем приличен и приятен вид. Да не говорим, че една добре поддържана поляна, без почти нищо друго, си дава лустрото.

Доказателството:
Спойлер
Покажи
2008

Изображение

2011

Изображение
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”