Обсебена

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Вятър
Kафенце
Мнения: 21
Регистриран на: Авг 23, '15, 20:14
Местоположение: н. в. 900 метра

Обсебена

Мнение от Вятър »

Както разбрахте аз съм една Обсебена.
Понеже ви чета от години, знам, че много от вас също са били. Значи ме разбирате.
Не мога да спя, да работя, да чета.
В смисъл, да чета нещо друго освен за цветя, за храсти, за трева, за домати, за пътеките в градината, за капковото напояване, за инвазивните и неинвазивни катерливи, за декоративните треви ... и... така.

Положението е тежко, защото не съм на 30, нито на 40.
Няма да казвам още на колко не съм.
Важното е, че нямам време.
Сдобих се с мечтания си запустял двор и се развихрих съвсем наскоро и искам всичко да стане СЕГА!
Потънах в безнадеждно отчаяние, като прочетох тук, че за една истинска градина ми трябват поне 10 години...Кой безсърдечен човек го написа?!

Познавам и съм Благодарна на много от вас , защото вися във форума по цели нощи, особено в последните 2 години.
Няма нещо растително, което да съм купила без да го потърся тук.

Сега, положението в бившия запустял двор е празно с току що покълнала трева на част от двора , десетки измрели растения , защото не са били на правилното място, или защото от мерак, ги садя преди трайното затопляне и те дават фира при първия студ.

Сега чакам да се споминат доматите, които насадих в истерична еуфория миналата седмица и естествено в следващите дни ще свие зимен студ.

Имам три малки клематиса, които засега оцеляват, храстчета лавандула и десетина рози. Няколко хости, лалета, нарциси...
Чакам няколко ехинацеи и други дребни цветенца .
Имам оооооогромна купчина камъни, от които искам да направя алпинеум но дъъъъълъг и висок. Търся доброволци, които да си прежалят кръста, но засега не намирам. Любознателна, знам, е имала на разположение багерист и мъж с въображение. Оттам нататък е доста по-лесно ;)

Дворът е дълъг и правоъгълен , отделила съм една част за малка зеленчукова градина и съм го оградила с изправени камъни, които ще измия и лакирам , но между тях, пред тях и зад тях искам да насадя много много цветя. Нямам никаква представа какви да се и как да ги подредя.
Не намирам работещ линк как се качват снимки, но ще продължа да търся.

Надявам се на добрината ви :oops: да сбъдна мечтата си.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5627
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1715 пъти
Получил благодарност: 1940 пъти

Re: Обсебена

Мнение от Тутти »

Хубаво пишеш, добре се регистрирала, защото дошла си отдавна. Сред себеподобни.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1724 пъти

Re: Обсебена

Мнение от Гео, граф »

Вятърче, спокойно ника ти можеше да бъде Обсебена. Хайде добре дошла :tzvetentze: ! Ама поне знаеш, че нито си единствена, нито си сама. Тука всичките сме с ОКР-та :lol: :lol: . Не се шашкай и не слушай Агента, тя ги разправя тия за десетте години, не е вярно! Не са десет. Много повече са, но не целта е важна, а пътя към нея. Така че се отпусни, гледам напрегната си, забавлявай се и с успехите и с неволите, да са ти здрави коленете и кръста, па градината ти ще стане за чудо и приказ щом имаш мерак. Донт кахър, детсъвика :angelche:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5271
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 96 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: Обсебена

Мнение от Daniela Pargu »

Добре дошла,Вятър! :tzvetentze:
Доста сме ,дето сме на повече год :daaa:Пък и сме с еднаква диагноза :angelche:
Градините са си наши деца- растат и се развиват от обичта ни :daaa:
Всичко ни радва- всяко ново клонче,пъпчица и цветленце!
Имаме време,мила :daaa: :stiskam: :stiskam: за многото красота,
която ни съпътства :daaa:
Отпускай душата и не позволявай лоши мисли да те превземат! :svekurva: :svekurva:
Забавлявай се в ежедневните промени на градината си и
времето ще го имаш за удоволствието,което те очаква!
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Обсебена

Мнение от Dewina »

Вятър, хубав ник. :daaa:
"Отнесе" ме с писаното, много интересно пишеш, увлича...Ще те чета и "гледам"...
Добре дошла!
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Вятър
Kафенце
Мнения: 21
Регистриран на: Авг 23, '15, 20:14
Местоположение: н. в. 900 метра

Re: Обсебена

Мнение от Вятър »

Благодаря ви за посрещането! Толкова сте мили!
Нищо изненадващо за този форум, всъщност.Растенията определено ви облагородяват. Могат да се гордеят със стопаните си... Да сте им живи и здрави! ;)
В малкото време, което имам, трескаво местя насам-натам вече засадени цветя, посадих няколко нови, изкопах и извърлих 5 корена рози, на които бях дала последен шанс, но те ми се изсмяха в лицето, А, сега да ги видя как се смеят на купчината с плевелите.
Оказа се, че това дето го нарекох хоста, е хойхера. Най-старото ми :lol: 2 годишно! разтение. Станали са страхотни, лъскави и блестящи. Пораснали са големи , иска ми се да ги разделя, но май съм изпуснала времето? Ще чакам до есен.
При всички случаи, обаче започвам да правя колекция от различни хойхери, защото имам доста голям сенчест участък под орех и сграда.
Извадих луковици на кокичета, които един багер беше събрал на туфа от над 60 и те едва оцеляха в теснотията тази пролет. Не знам как трябва да им изглеждат луковиците, има някакви дупчици на края, дано не съм ги убила. Разбрах че трябва да ги изчакам да изсъхнат и после на есен да ги засадя където трябва. Май?
За да спазвам реда, мога ли в тази тема да попитам нещо генерално, не за конкретно цвете? Напр. растения за сянка, организация на групи растения и такива разни. Или търся съответна тема и там?
Още не намирам време да видя как се качват снимки.
Аватар
liubami
Кафевар/ка/
Мнения: 789
Регистриран на: Яну 11, '13, 13:08
Местоположение: софия

Re: Обсебена

Мнение от liubami »

Здравей, добре дошла! Кажи къде се намираш и аз съм готова да си прежаля кръста, а градината ще стане, ще ти се отблагодари и много ще и се радваш! :tzvetentze:
https://flickr.com/photos/147607694@N05 ... 9499790383" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2591
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 760 пъти
Получил благодарност: 745 пъти

Re: Обсебена

Мнение от Lalel4e »

Яяя, как съм я изпуснала тая темичка?! :hmmm:
Обичам теми, които мога да прочета за 3-5-10 минути :D Демек нови теми ;) (И с интересни заглавия :daaa: )

Здравей и добре дошла! Сигурно си тук от преди мен всъщност.. :D
Ама много обичкам да посрещам :liubov:

Гео пък те довърши с тия години :svekurva:
Аз мисля, за градината стигат 2-3 години. Садиш лалета (и кокичета, нарциси, минзухари, мускари..), рози и хризантеми. Ако розите са ти купени готови, цъфтят още първата година. И всичко останало :daaa: Така имаш цветя от най-ранна пролет. Като прецъфтят лалетата идват розите, а хризантемите те откарват до средата на зимата (зависи в кой район си де..) - ето ти градина за една година! После само допълваш. След 3-4 години вече ще ти се иска да скубеш и изхвърляш ;) Не говоря от опит - тук с такова впечатление ме оставят. Ама подозирам, че те само си говорят така ;)

А няма да е зле да си кажеш на колко години си, колкото и относително нещо да е възрастта :mrgreen:
Или поне къде се намира пущинака, който понастоящем е подложен на твоите набези. :daaa:

За мен успеха на градинарството се крепи на две неща: търпение - за никъде не бързай, наслаждавай се дори на диворасляците, които те предшестват. И лично за мен - непукизъм :D Садиш и не се надяваш да стане нещо от него. И то като стане те изненадва толкова приятно... :lol:

Много акъл налях без да имам никакъв опит в овладяването на една градина и рискувам да си навлека лошия поглед на някои опитни градинари тук, ама те тия нямат лоши погледи, така че съм "спокойно" :lol: :lol: :lol:

Тук има тема за снимките: viewtopic.php?f=7&t=3759&hilit=%D0%BA%D ... &start=360
Не я започвай отначало :) Чети последните напътствия - те са актуални. Аз не съм я чела, но се надявам, че ще помогне.
Вятър
Kафенце
Мнения: 21
Регистриран на: Авг 23, '15, 20:14
Местоположение: н. в. 900 метра

Re: Обсебена

Мнение от Вятър »

liubami написа: Май 20, '19, 22:38 Здравей, добре дошла! Кажи къде се намираш и аз съм готова да си прежаля кръста, а градината ще стане, ще ти се отблагодари и много ще и се радваш! :tzvetentze:
liubami, даваш ми стимул да разгадая снимките.
Като ги видиш, ще разбереш, че стават само да седнеш на тях ... или... да легнеш :dovolen: Зависи кой ще легне, искам да кажа.

Но да ги вдигне!!! може само истински мъж, който не е с всичкия си.
Моля те, ако познаваш такива, вземи ги с теб, като идвате.
Вземи и кученцето. И ние си имаме - една луда глезла, търчи като бясна през най-ценните ми придобивки. Затова, освен всичко, търся и по-устойчиви растения.
Вятър
Kафенце
Мнения: 21
Регистриран на: Авг 23, '15, 20:14
Местоположение: н. в. 900 метра

Re: Обсебена

Мнение от Вятър »

Lalel4e ,
точно същия подход имам и аз. Садя и не ми пука какви били правилата. Вярно, че една голяма част заминаха, но ако не бях садила посред зима, сега щеше да има само коприва и бъзак. Доматите ми, напр. оживяха напук на всички мразове , верно че са мижави , но аз не ги садих за да ги ям! да се пробвам и да кипи безсмислен труд.
На 900 м надморска съм , в района на язовир Студена.
Благодаря много за линка!
Веднага се възползвам, за да покажа пущинака, както беше. Защото вече не е. Разчистен е, но тук нямам снимки от сегашния му вариант. Трябва да сваля и намаля. А най-добре да направя нови на сегашното положение.

Изображение ИзображениеИзображение
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”