Обсебена

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7281
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 726 пъти
Получил благодарност: 1305 пъти

Re: Обсебена

Мнение от ljuboznatelna »

Здравей, Вятър! И ника ти, и името на темата подсказва, че си човек с размах и въображение :tzvetentze:
Градина става и за година-две, но с пари. И някой друг да я направи :D
Това с бучкането без правила няма да направи бързо градина, но дава опит, и удовлетворение, поне за известно време :mrgreen:
От снимките виждам страшно много труд, дано си имаш помощник. Тези отрязаните обаче ми приличат на див орех? Ако е това, няма да минеш без драстични мерки - раундъп например. И за нафта съм чувала, но това е в случай че няма да иде в почвата.
За скален кът наистина се иска здрав кръст и мъжка сила, багера е за непосилните за хора камъни. Но пък можеш да използваш купчината някак, вместо да се мъчиш да ги разполагаш по някакъв начин.
И в крайна сметка, всичко е градина. И дивото поле също, но Божия градина :)

Някога съм си мислела, ако сега трябва съвсем сама да започна....
Мисля, че ще си купя първо косачка и ще приема в началото, че почти всичко ще е поляна. После ще му мисля. И ще садя само което ми е по силите да му изкопая дупка и да мога да го вдигна. И не се нуждае от поливане по-често от веднъж седмично, даже и това му е много.
Големи дървета не мога да садя, затова съществуващите са важни.Като са в края, дават обем. И сянка. Освен ако нямаш страхотен изглед.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7281
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 726 пъти
Получил благодарност: 1305 пъти

Re: Обсебена

Мнение от ljuboznatelna »

Това е интересно решение, особено ако пролетта цъфтят много цветя. Имам предвид горски/полски цветя. Ако пръснеш и семенца на други, ще стане още по-хубаво. Косиш само пътеката.

Изображение

Изображение
Аватар
Дим
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Фев 22, '19, 10:27
Местоположение: София-Д.Камарци
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Обсебена

Мнение от Дим »

Здравей Вятър!
И аз съм отскоро във форума,но отдавна в градината.Не съм на за 30 за това един съвет - наблегни на многогодишни растения,по-малко луковични които се вадят и садят непрекъсното и Задължително един хамак или люлка :hihihi: :hihihi: :hihihi:
Това е моят опит /цветната лакомия няма граници/,а резервни части /ръце,кръст/ не се продават.
И все пак ти желая успех в новата градина :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 87 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Обсебена

Мнение от libra »

O,почти селска,добре дошла ! Има значение къде точно си около Студена,но 900 м. си е подробност ,с която трябва да се съобразяваш .
Кокичетата трябва да засадиш веднага,до есента ще е фатално късно .
Успех !
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Обсебена

Мнение от calico »

яяя, каква хубава нова тема и аз съм изпуснала :ufff:

Добре си дошла, Вятърче! :ieeemyzh: :ieeemyzh:
ти ще да си ми някъде наборче, щом говориш, че нямаш време, а аз съм на 67. Но всъщност, не мисля че си колкото мен, обичайно човек около 50 го хваща цветната треска, ако преди това не е имал възможност за градина. Това е моето усещане когато правя планове и садя и местя, и купувам растения. Искам всичко сега, и бързо. Дааа, ама растенията си имат собствен поглед и разбиране за нещата. На около 10-12 години е градинката ми, а не спирам да местя, размествам, преподреждам..., тъй че на това изобщо не му обръщай внимание. Ще се мести, няма начин. Поне докато нещата станат грамадни, и вече не могат.

Сега, има много важни въпроси за една градина: там ли си постоянно, има ли вода, какви са даденостите като големи дървета, с които се съобразяваш?

чух нещо за орех :potekoha: , аз обичам орехите. Ти си на високо и хладно, но за мен са жизнено важни в жегите, и поради тази причина цялата ми градинка реално е под орехи- три на брой, големи. Има много и растения, и цветя, които могат да виреят под орех, забрави онова дето и трева не никнела там. Трева -да, не никне, не ще, не опитвай с нея. Важно е при засаждане под орехови сенки да избираш посоката, в която е най-дългото огряване- това е или изток, или юг- от тези страни може да се развие градина почти до ствола на ореха. Под най-сенчестата му целодневно част е таман мястото за плочи и масичка.
Започни с простите неща, марковите ще дойдат постепенно. Наесен мога да ти пратя някои неща, които бързо завземат площ, и да си правиш композиции с тях. Луковичните растат идеално под орехи, дори и в сенчестата му част. Все пак орехите имат листа от май до октомври, а 7-8 месеца в годината е слънчево под тях, и растенията си набират слънцечасовете. Дори и розите- ако са в периферията и на светла сянка.

Трябва да покажеш снимки на мястото, знаеш че просто няма да минеш без това. Ще те зацветим, да знаеш, само дай някакъв план и да видим какво ще искаш :daaa:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1464
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Обсебена

Мнение от vanina_g »

Здравей, добре дошла и от мен! :tzvetentze:
Те преди мен вече всичко са ти казали, пък и ти четеш отдавна, ясно ти е за какво иде реч :liubov2:
Затова само ще те поздравя и ще се радвам да си общуваме тук, в това страхотно място - Форумът! :daaa:
Вятър
Kафенце
Мнения: 21
Регистриран на: Авг 23, '15, 20:14
Местоположение: н. в. 900 метра

Re: Обсебена

Мнение от Вятър »

За кой ли път видях, че не бива много да си вярваме. На плановете и …изобщо.
Не са много нещата, които можем да контролираме.
Вместо слънчево и креативно лято, в което най-голямата ми грижа щеше да е къде да си сложа храстчето, прекарах месеци в грижи за тежко болни близки.

Нещата приключиха. За съжаление зле. Мина и малко време.
Надигам глава и Пак се осмелявам да пиша в темата. :stiskam:
Отново благодаря на всички за доброто посрещане. :tzvetentze:
Вятър
Kафенце
Мнения: 21
Регистриран на: Авг 23, '15, 20:14
Местоположение: н. в. 900 метра

Re: Обсебена

Мнение от Вятър »

Градината и дворът се развиват. Всъщност с тях единствено се откъсвах от реалността. С помощта и на съседи, даже в даден момент изглеждаше прекрасно. В сравнение с преди, искам да кажа.
Вече има трева в по-голямата част.
Оформиха се и няколко скромни мънички групи с цветя, ще ги видя дали ще презимуват. Една част не са където трябва и явно ще ги местя. Но разбрах че май по-добре е напролет?

Не знам какво мога да садя сега на прага на зимата. За луковичните , напр. лалета ми е ясно, но има ли нещо друго?

Най-голямата ми грижа, в момента е една стеничка. Направихме я за да оберем денивелацията в двора.
Представях си я по един начин , пък тя излезе адски грозна.
Искам да я скрия, защото е на няколко метра от прозорците на къщата , които са почти до земята. Готова съм на всякакви разходи за да стане най-красивото място . Ще го гледаме нон -стоп.

Отказах се да я пълня в пролуките с разни неща, защото тя самата си е грозна. Дали отгоре да й насадя нещо, което да плъзне надолу?
Повече май клоня към зацветяване ПРЕД нея . Но как да го направя? Най-отзад нещо вечнозелено, пред него разни по-ниски? Четох в темата за подпорните стени, но нашата е съвсем различна. Ще съм ви много благодарна за съвети!
Качвам снимка, от преди два месеца , вече има тревичка над нея, дано да укрепни достатъчно за да презимува - тя е на високото. Пред нея е заравнено но е пущинак, както се вижда.


Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7281
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 726 пъти
Получил благодарност: 1305 пъти

Re: Обсебена

Мнение от ljuboznatelna »

Добре дошла отново! От мен Гуш, и нека мечтите и надеждата да ти бъдат пътеводна светлина от тук нататък и се почувстваш отново както преди!

Не знам какво не й харесваш на стената? личи, че е аматьорска, но това е част от чара й. А и когато има растения, тя е само фон. Щом толкова те дразни, горе можеш да насадиш котонеастри и ниски юниперуси, които да виснат върху нея. Можеш и отпред да насадиш от пълзящите евонимуси - те се катерят, когато има стена, и са вечнозелени. Или вечнозелени малки иглолистни. Или големи и малки, варианти безброй. Сантолини - сребристи или зелени,, лавандули, розмарин - също са вечнозелени. Цветята зимата няма да ги има, и пак ще виждаш стената. А ако наоколо не е останало нищо красиво за гледане, тя ще ти се набива на очи още повече.
Вятър
Kафенце
Мнения: 21
Регистриран на: Авг 23, '15, 20:14
Местоположение: н. в. 900 метра

Re: Обсебена

Мнение от Вятър »

Боже, Любознателна :tzvetentze: !!!

Само юниперус го бях набелязала и аз. Но не знам какъв да е, за да е нисък и пълзящ .
Останалите ги пуснах на търсачка, че нямам представа какво са. Видях че има разновидности от котонеастера http://ecodesign.bg/2013/01/kotoneaster/
Вечнозелени малки иглолистни, също незнам кои да са?
Като избера, не знам и от къде да ги купя също. Досега съм купувала, освен от веригите , от един разсадник наблизо, но бяха някакви цветя, и лавандули , които след две години може и да се развият, но засега са мънички.
Не знам и в каква последователност едно пред друго да ги садя. Не мога да искам да ме водиш за ръчичка, но къде да чета?
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”