Луда работа, приятно ми е :)

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Аватар
desunie
Кана кафе
Мнения: 576
Регистриран на: Ное 30, '09, 11:07
Дал благодарност: 177 пъти
Получил благодарност: 80 пъти

Re: Луда работа, приятно ми е :)

Мнение от desunie »

Calico, от къде да се сдобия с тази Зефирина и само едно растение дали ще ми стигне?
Там размера е 6.5м от оградата на съседа до стъпалата.
Пише, че е ароматна, още по-добре!
Значи, целим 2 рози + 1(2) клематиса.
Гледах от тези катерливите клематиси бяхте писали по другите теми - montana rubens впечатлява с изобилие от височина, цвят и аромат, но е за не повече от месец. Кой друг ако не от монтанените версии?
Аватар
desunie
Кана кафе
Мнения: 576
Регистриран на: Ное 30, '09, 11:07
Дал благодарност: 177 пъти
Получил благодарност: 80 пъти

Re: Луда работа, приятно ми е :)

Мнение от desunie »

И още един въпрос.
Лавандула искам да си имам в двора. Как е най-добре да я захвана - от семена става ли, или се чака с години да стане прилично растение и да зацъфти?
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Луда работа, приятно ми е :)

Мнение от dar »

Дес, Зефринката я има в Брит розако. Аз бих ти препоръчала да вземеш готови лавандулки. Колко бройки ти трябват? От Казанлък бяхме поръчвали по около 15 ст. Коремчето. Виж разсади 2019 г. Там Вашето предлага една, която на мен много ми харесва. Хубав наситен цвят. Не мога сега точно да изпиша името. Ако те интересува пиши, ще го взема от файла с поръчките си.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7270
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 716 пъти
Получил благодарност: 1290 пъти

Re: Луда работа, приятно ми е :)

Мнение от ljuboznatelna »

Хоп, и аз при лудата работа! Луд умора няма, цветар също :)
Много имот, много нещо! Сериозен труд си трябва! Но и вие, като гледам, не се плашите.
Така, като не живеете там, може и да пропуснеш цъфтежа на Зеферинката, защото тя цъфти само веднъж. Но пък има голямото предимство да няма бодли. Защото рязането на големи рози си е голямо предизвикателство, и как да се справиш с орязаните бодливи клони - също. Ние товарим на пикап и ги мятаме на някое поле пустеещо. Ако са прекалено, включвам и дробилката за клони. Приятел с фреза разбрахме, а такъв с каруца имате ли?
Интересна градина може да стане и с ядливи растения. Освен плодните дървета - дрян,касис, капини, рози, цариградско грозде, арония. Манголда с червените и жълти стебла също е красавец. Край тази ограда, ако няма да ти пречи сянката , можеш да наредиш плодни дървета, а отдолу плодни храсти. И ягоди да пуснеш да пълнят със зелено, каквото дадат - дадат. Ние осван прасковите, нищо друго не можем да изядем от дърветата. И една круша, но тя почти не расте, и няма много плод. Черешите ни са отвън, на "тротоара". И бадеми имаме там, но са от меките, и освен че много боледуват, свраките ги кълват. Затова ги държа заради цъфтежа и сянката. Но ако ги пръскам както трябва, и бадеми ще ям.
И между всичко това - рози, ириси, лавандула, подправки, хризантеми, маргарити, турта,каквото ти душа иска. Една прекрасна шарена селска дивотия ще се получи.
Имай предвид, че с поливането е трудно. Важното е да има за зеленчуковата градина. Избирай декоративни растения, които не искат много поливане, търпят на суша. Иначе цялото очакване за цвят и зеленина лятото ще иде по дяволите.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Луда работа, приятно ми е :)

Мнение от calico »

desunie написа: Фев 18, '19, 16:13 Calico, от къде да се сдобия с тази Зефирина и само едно растение дали ще ми стигне?
Там размера е 6.5м от оградата на съседа до стъпалата.
Пише, че е ароматна, още по-добре!
Значи, целим 2 рози + 1(2) клематиса.
Гледах от тези катерливите клематиси бяхте писали по другите теми - montana rubens впечатлява с изобилие от височина, цвят и аромат, но е за не повече от месец. Кой друг ако не от монтанените версии?
Зефиринка до есента ще намериш. Тя няма ни едно бодилче и е удобна за място където се минава често, гъвкава е, търпи рязане и ако й направиш опори на стената(ще ти кажем какви) ще ти покрие цялата стена една само роза. Люб ти е казала - цъфти само веднъж, после си е зеленко. Но пък тогава клематисите ще ти цъфтят.
за клематисите- Монтана в никакъв случай, изобщо клематиси от първа и втора група не се слагат да се провират сред големите рози. Защото те или не се режат или се режат малко и специално, а ти просто няма да им намериш сухите клечки сред розата. Там само клематиси трета група- рано напролет се режат на педя от земята, издърпваш после въжетата им дето са насред розата и готово. Може и витицели, те има малко по-дребен цвят, и повече зеленина. Вземи си Хъгли Хибрид, Веноза Виолацена - розово и лилавко и ще имаш достатъчно цвят по стената почти цялото лято. Не ги сади в близост до корена на розата, ако ще има роза там, нека е поне на метър.
Люб ти дава отлични съвети, реши какво искате и действай.
ако ти трябват някакви китки от по-обичайните ,обаждай се, пращаме с Еконт :daaa:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
desunie
Кана кафе
Мнения: 576
Регистриран на: Ное 30, '09, 11:07
Дал благодарност: 177 пъти
Получил благодарност: 80 пъти

Re: Луда работа, приятно ми е :)

Мнение от desunie »

dar написа: Фев 19, '19, 07:15 Дес, Зефринката я има в Брит розако. Аз бих ти препоръчала да вземеш готови лавандулки. Колко бройки ти трябват? От Казанлък бяхме поръчвали по около 15 ст. Коремчето. Виж разсади 2019 г. Там Вашето предлага една, която на мен много ми харесва. Хубав наситен цвят. Не мога сега точно да изпиша името. Ако те интересува пиши, ще го взема от файла с поръчките си.
dar, благодаря!
Интересувам се за името на лавандулата. Нали визираш Разсади 2019 от Поръчки на цветя и материали, на Миша, нали?
Аватар
desunie
Кана кафе
Мнения: 576
Регистриран на: Ное 30, '09, 11:07
Дал благодарност: 177 пъти
Получил благодарност: 80 пъти

Re: Луда работа, приятно ми е :)

Мнение от desunie »

ljuboznatelna, харесва ми как ги виждаш нещата :)
Дробилка за клони и аз съм сложила в списъка за важни инструменти. Като окосихме двора и орязахме саморасляците, барабар с едно-две болни дръвчета, едно камионче клонаци натовари мъжа ми. Още съжалявам, че хем дадохме пари за извозването, хем си лиших двора от мулча, който щеше да излезе от голямата купчина клони... ама здраве да е! За същите пари можех да наема машинката, ама след дъжд качулка се усетих. Ти каква клонотрошачка ползваш?
Касис и червено цариградско грозде вече боднах есента :)
Дрян от едроплодния много искам също, но не купих есента.
Иначе аз бързо навих мъжа ми да засадим дръвчетата още през ноември. С довода, докато ги видим кое ще се хване... и бях прочела, че есенно по-лесно се хващат, а и после докато ги качаме да почнат да се оформят на дръвчета и да плододават... много бързо склони, че и дупките за 5 дръвчета, 3 касиса и 2 лози ми изкопа :)
Зеленчукова градинка ще има задължително, смело я планувам още за тази година! Даже вчера купих покривала за плевели и против слана, пуснали са ги в Лидл. Мислех с картонени парчета от кашони да боря плевелите, че са много. Ще комбинирам. На ръка само - мача е свирен.
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Луда работа, приятно ми е :)

Мнение от dar »

Спойлер
Покажи
desunie написа: Фев 19, '19, 11:26
dar написа: Фев 19, '19, 07:15 Дес, Зефринката я има в Брит розако. Аз бих ти препоръчала да вземеш готови лавандулки. Колко бройки ти трябват? От Казанлък бяхме поръчвали по около 15 ст. Коремчето. Виж разсади 2019 г. Там Вашето предлага една, която на мен много ми харесва. Хубав наситен цвят. Не мога сега точно да изпиша името. Ако те интересува пиши, ще го взема от файла с поръчките си.
dar, благодаря!
Интересувам се за името на лавандулата. Нали визираш Разсади 2019 от Поръчки на цветя и материали, на Миша, нали?
Lavandula angustifolia hidcote blue (1231)
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7270
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 716 пъти
Получил благодарност: 1290 пъти

Re: Луда работа, приятно ми е :)

Мнение от ljuboznatelna »

Не си спомням марката на дробилката , ще я погледна после, но не е някаква супер маркова, просто беше на промоция в Бриколаж. ММ два пъти й точи ножа. Има си чалъм за набутването на клоните, когато са меки и тънки затлачват, и трябва да имаш някакъв по-твърд да ги избуташ. Голямо удоволствие е да видиш как една голяма купчина клони се превръща в три кофи материал.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Луда работа, приятно ми е :)

Мнение от calico »

Дес, лавандула наесен разсад от института по розата в Казанлък., ще ги намериш в интернет.
аз някога взех стотина корена, по 12 ст. коренчето. но чак ноември, не сега.
освен това само като потърсиш в гугъла "разсад лавандула" и ще ти излезнат поне 20 човека от около Казанлък, които гледат и предлагат разсад.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”