Нов ентусиаст в клуба

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от маргото »

Аз бих сложила до стената между вечнозелените Graham Thomas и червеният Леонардо. В ъгъла /където е количката/ - розовият Леонардо, а на розовият кръг с Леонардо - Принцеса Александра
от Кент... Но не е задължително, ако не съвпада с твоя вкус, това си е твоята градина естествено. Може да се включат и други, с по-интересни предложения, не прибързвай с крайното решение. :daaa:
А в свободният ъгъл /по диагонал на количката/ бих сложила "Очите" и комбинирала с още 1-2 рози в лилаво-пурпурната гама... /може и едната да е в св. жълто/.
Приятни и успешни комбинации ти желая! :sheart:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от calico »

Гого, разстоянието което ти остава между двете иглолистни е около 2 м - това е малко и за Гр. Томас, и за Флорентина.
Предлагам ти да обмислиш варианта да ги редуваш- туя, после роза, после пак туя и другата роза.
избора ти на двете рози за тук е отличен, но мисля че няма да станат за една до друга. Ако изтеглиш Флорентината най-накрая, към ъгъла до къщата, можеш да я прикрепваш към стената и тя ще я заеме цялата след 2-3 години.
Розовият Леонардо също е отличен избор, за него рускините дават най най много точки в тяхната класация. Винаги можеш да го поддържаш на около 1-1,20 м кълбовидна форма, той ще ти цъфти отгоре до долу по храстчето. Също и Принцесата мисля че ще ти е добре на ъгъла, тя и без това ще се самонасочи към светлата част от двора, т.е. към тревата. Просто я засади на около 0,5 м от пътеката и ако нещо расте към нея, можеш да го режеш.
Още ти предлагам да помислиш да заоблиш срещуположния и свободен прав ъгъл. Правите ъгли си имат своето място, но във формалните градини(тези с чимширени лабиринти и бордюри и зелени пирамиди и пр, знаеш- в замъците). Иначе нарушават хармонията на естествените форми. На това съвсем малко заобляне на ъгъла можеш да сложиш нещо пълзящо ниско иглолистно-п пак ще ти е зелено, но ще има обем и ще смекчи там правия ъгъл. Някакъв юниперус хоризонталис например- има зелени, сивкави, жълтеникави, всякакви видове и форми. И също можеш и малко луковични да сложиш там- лалета, минзухари и пр.
ето нещо от този вид
Изображение

А за цялата схема ето тук визуално, не съм добре с това рисуване, но мисля че е ясно

Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
gogo1966
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Яну 23, '19, 13:32

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от gogo1966 »

Calico, прекрасна рисунка 😀😀
Тази подредба ми харесва - до пътната врата ще е вечнозелено, но не иглолистно да не боде влизащите. За флорентината там ше е добре да покрие тази стена, макар че тази част мислех да я оформя със сакъзчета в сандъчета или от сорта да е тип алпийски балкон. Там е сянка до обяд и не знам розата дали ще тръгне натам. Ако така става тофава вместо Флорентина да бочна Red Leonardo да е храст, не пълзяща. В ъгъла до количката да е Александра, че е по-ниска, а в по-далечния ъгъл да е ниско кълбовидно цвете върху тревата в голяма саксия, както и в другия ъгъл (там ще има кол и лоза за асма). Идеята е бодливките да са в зони с по-малко движение на хора, за да няма ох-ах и скъсани дрехи😀
gogo1966
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Яну 23, '19, 13:32

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от gogo1966 »

iv.tarlen написа: Яну 24, '19, 14:57 Отварям форума и почвам да чета, нов ентусиаст gogo1966, продължавам Казанлък и пак продължавам жена рак, мъж овен.Та ние сме почти близнаци, само годинките са ни различни.Най-после сродна душа от моя град, здравей, много се радвам, добре дошъл.Като начало и аз бих те посъветвала да не бързаш и слушай жена си, тя е по-мъдрата, все пак от една зодия сме :hihihi: !Комбинация рози и клематиси?
В кой район на града си?
Забравих да отговоря на градския, че съм близко до Автогарата - ул. Хината.
А иначе за "слушането" - амиии слушам я какво да правя, и после каквото съм си решил. :lol:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от calico »

gogo1966 написа: Яну 31, '19, 17:32 Calico, прекрасна рисунка 😀😀
Тази подредба ми харесва - до пътната врата ще е вечнозелено, но не иглолистно да не боде влизащите. За флорентината там ше е добре да покрие тази стена, макар че тази част мислех да я оформя със сакъзчета в сандъчета или от сорта да е тип алпийски балкон. Там е сянка до обяд и не знам розата дали ще тръгне натам. Ако така става тофава вместо Флорентина да бочна Red Leonardo да е храст, не пълзяща. В ъгъла до количката да е Александра, че е по-ниска, а в по-далечния ъгъл да е ниско кълбовидно цвете върху тревата в голяма саксия, както и в другия ъгъл (там ще има кол и лоза за асма). Идеята е бодливките да са в зони с по-малко движение на хора, за да няма ох-ах и скъсани дрехи😀
Гого, в оформянето на градина винаги важи правилото "По-добре едно по-малко, отколкото едно в повече". (не че много го спазваме :angelche: , но това е железен закон за хармонична градина). Та в този ред на мисли преразгледай решението си да има сандъчета с цветя на стената до розите. Ще стане претрупано, доста шарено от сакъзите и ще се изгуби стила, който имаш с даденостите си. Не им е мястото на сакъзите до храстите и розите. Освен това, Флорентина много красиво ще ти запълни там стената до ъгъла, ще легне дори отгоре на оградата и ако й позволиш, ще провисне над нея навън.
А идеята ти да размениш местата на Леонардо и Александра е отлична.
Саксиите винаги можеш да ги наредиш допълнително, дори и по тревата. Просто ще прецениш дали няма да е много шарено. защото многото шарено превзема погледа, а не успокоява.
Пиша всичко това не за да те накарам да правиш каквото казвам, а да ти кажа моето мнение.А ти ще направиш това към което те влече. :daaa: Ако не ти хареса, ще го промениш :mrgreen: - няма да си първия дето мести, разнася и реже чимове трева. :lol:

ще имаш ли местенце отвън - за кафе, за присядане и т.н. Ако е на плочите, точно мястото на саксиите и санъдчетата е там.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
gogo1966
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Яну 23, '19, 13:32

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от gogo1966 »

Благодаря calico за идеята. Последните 2 дена, че и нощи размишлявах, четох и така след като ми стана всичко качамак наистина да меша храсти с сакъзи не върви някак. Затова отпада този вариант. Те ще са по первазите и по другата ограда, покрай вратата. Но дали композиционно ще е добре високи туи, храст Gr. Thomas, и катерлива Флорентина. Моля всички, които искат да споделят мнения.

П. С. Някъде по напред calico беше писала за мъжкото виждане. Ами то към това като добавим и инженер (което се оказа диагноза, а не титла😀) положението става проблематично. Затова помагайте кой с каквито идеи може. 😀😀😀
gogo1966
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Яну 23, '19, 13:32

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от gogo1966 »

За да визуализирам идеята за градината прилагам следната снимка. Част е взета от програмата, с която си поектирах къщата (няма 3D елементи за рози, затова така изглеждат).
Въпроса е дали всичко това ще се помести на 4 м. ограда. Напред "лехата" е 1 м. и разстояние м/у растенията 1 м.

Изображение

С нетърпение ще очаквам мненията и коментарите ви.
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от libra »

На мен не ми допада подобно редуване.По принип ,го имам, но на много по -дълга ограда и туите са по тройки.Моята ограда е 70 м и градинарите използваха този трик за да разчупят скучната бяла ограда.
Помисли дали да не си направиш отделен иглолистен кът,като имам предвид растенията да не са строени в скучна редица.А да се кобинират по височина ,цвят и форма.Например ,можеш да оставиш по-едри рози пред оградата ,а непосредствено пред къщата да си сложиш ниски иглолистни .Като Греъм томас и Флорентина Да бъдат ниски,за да не ти скриват тревичката ,розите и въобще,целия обем.Розите ще дадат раздвижена картинка от различните цветове.
Изображение За иголистния кът имам предвид предложението на Тутти,но мисля че тук е леко нагъчкано.Ако искаш да имаш по-високо иглолистно ,можеш да го изтеглиш в левята страна ,но пак трябва да се обмисли ,за да не ти закрие пейзажа много скоро.
gogo1966
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Яну 23, '19, 13:32

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от gogo1966 »

Здравейте отново на всички !!!
След дълго и упорито мълчание и четене на темите във форума съм пак тука.
libra, иглолистно кътче сие е супер, ама няма много място, може би 2-3 ниски в ъгълчето на плочника. Идеята за розите - Graham Thomas и Florentina (или Zefirine - розова и ароматна, ама май е много широка напред) остава и две зелени - Туя смарагд (до вратата) и Picea glauca Conica - очаквам Margaritenia да се включи за съвет дали са подходящи :dovolen: . Florentinata (Зефирина) е в края да обхване и стената, като за целта ще направя конструкция за закрепване, която да е по цялата стена - да има и за Томас-а.
Нещо такова
Изображение

Лявата част е гаража, а всекидневната се вижда в ъгълчето.

Обаче страната на оградата, където ще са розите е почти сянка - летните месеци е слънце следобяд. Това ме притеснява и не знам как ще се държат розите.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от calico »

Гого, само да ти кажа, че Зефиринка цъфти еднократно. Вярно дълго и много обилно, и е силно ароматна, но няма да ти цъфти повторно. Няма да имаш проблем със закрепването й, тя е много гъвкава. Другото й голямо предимство е, че е абсолютно без бодли

Флорентината ще ти цъфти доста повече, поне с три вълни. но е бодлива, и по-трудно ще я прикрепяш

сега ще потърся темата на Цветина, да ти покажа как при нея е решен един подобен ъгъл
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”