Нов ентусиаст в клуба

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
gogo1966
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Яну 23, '19, 13:32

Нов ентусиаст в клуба

Мнение от gogo1966 »

Здравейте на всички,

Благодаря първо за приема във форума.
Казвам се Георги и от месец съм полудял на тема рози (даже жена ми казва че съм се вманиачил :snif: ). Изчетох почти целия форум за розите и много от rosebook-а. Накратко новодомци сме в нова къща, която си стана прекрасна с малко дворче и за да продължа разкрасяването й се впуснах в това приключение - отглеждане на рози. Забравих да спомена, че съм от града на розите Казанлък и някак е непростимо да не посадиш роза в двора си. Задачата е да "облека" южна ограда - 4 х 1,6 м с рози за да не гледаме гол дувар със сива мазилка. Пред него ще е райграс, ама за целта ще "отцепя" малко парче за розите - около 60 см. Относно цвета на розите сме привърженици на класиката - розово до червено, цъфтеж - непрекъснат, компактен храст по ширина. Четох и гледах за клаймбери, рамблери, храстовидни флорибунда и като че ли на сърце ми са Leonardo da Vinci и Alexandra of Kent.

Та очаквам от опитните специалисти идеи за видове рози, които да ми скрият стената.

П.С. Утре ще пусна и снимков материал за обекта
Лакомник
Виенско кафе
Мнения: 444
Регистриран на: Яну 16, '18, 22:57
Местоположение: Пловдив

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от Лакомник »

Здравей и добре дошъл, gogo1966 :tzvetentze:
Оля
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1078
Регистриран на: Яну 18, '17, 07:56
Дал благодарност: 26 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от Оля »

Добре дошъл и от мен, ще чакаме снимки, за да се включим със съвети :tzvetoman:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от calico »

:tzvetoman: Добре дошъл, Гого!

колко приятно, нови рози, нова градина :ieeee:

Леонардо и Принцеса Сашка са просто прекрасни рози, но няма да ти облекат дувара. Той сигурно е поне 1,60м висок.
Принцеса Александра е ниска роза, тя е повече широка отколкото висока. Може би ще ти нарастне до метър на височина, но това й е максимума.
Леонардо е флорибунда. Мощен храст, цъфтежен. Но и той няма да ти покрие дувара по височина. Ще стане около 1,50, но го сваляш всяка година с рязане до 70 см, щото нали си е флорибунда.

Има доста храстовидни рози на Остин, които имат по-големи размери, и ще покрит дувара.
На 4 метра дължина максимума са ти три големки храстовидни рози, или два мощни катерача.
Виж Еден, Гр. Томас, Флорентина
Силно бих ти препоръчала Клер Матен, но не знам дали обичаш по-простоцветни рози

Съвета ми е- не бързай. Не засаждай сега напролет, изчакай есента. Няма да загубиш откъм растеж на розите.
направи си другите неща и наесен ще знаеш какво точно искаш да бъде

дай снимки на двора :daaa:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
макс
Кафе машина
Мнения: 3731
Регистриран на: Ное 13, '13, 15:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 26 пъти
Получил благодарност: 52 пъти
Обратна връзка:

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от макс »

Добре дошъл, Гого! :tzvetoman:
Послушай calico до есента ще си на ясно какво точно искаш ,тук е пълно с перфектни розари и много добри съвети ще получиш само питай и чети :daaa:
Аватар
daneda
Баш кафе майстор
Мнения: 2211
Регистриран на: Мар 14, '12, 11:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 1343 пъти
Получил благодарност: 522 пъти

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от daneda »

Добре дошъл и от мен, Гого! Много е хубаво, когато дойде нов любител на цветята и всички почват да дават съвети и препоръки, а пък да се следи развитието на нова градина е още по-приятно! Давай снимките на терена, че пусто любопитство не трае!
gogo1966
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Яну 23, '19, 13:32

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от gogo1966 »

Изображение това е поглед от големия прозорец 5 м, стената е южна, но идеята ми е като погледнем през прозореца с жена ми да видим стена от цъфнали рози и листа, а не сива ограда.

Изображение

Изображение

Всъщност ще се покрива северната част на тази южна стена. Височината до керемидите е 1,7 м. Дължината е 4 м - където е пръстта до плочките. Над плочките може да са сандъчета с други китки, пък и е сенчесто там. Напролет ще сея райграса и затова искам да знам колко земя да "отцепя" за розите.
Искам да е наистина като стена от рози, но напред да не е повече от 1м. и цветовете да не са само на върха на храста.
ако розите не са по-високи от 1,20-1,30 м отгоре може ли да се сложат сандъчета с други цветя за запълване на пространството - като тези червените, висящите където сме виждали по къщи в Алпите ( не им знам "модела" :dovolen: ).

Имайте впредвид, че ще трябва да "презентирам" пред половинката ми моята идея, а това си е трудна задача, да не кажа изпит. Не ме разбирайте криво - много си е добра женицата, ама е колеблива и нерешителна, пък аз искам да и направя красива стена от рози за чудо и приказ. :dovolen:
Така че приемам всякакви идеи от вас - може да развихрите вашите фантазии ;)
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5269
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 92 пъти
Получил благодарност: 101 пъти

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от Daniela Pargu »

Добре дошъл и от мен ,Гого ....и половинка! :dovolen:
Розарите тук са царици :daaa: , и царе,де :angelche:
В смисъл - хора специалисти с много вкус и познания!
Ще те посъветват , и половинката ще убедят / тя да не е везна :hmmm: /
Забавлявай се , разучавай.... то зарозяването ще си стане някак от самосебе си :hihihi: :angelche:
Дворчето ти е много сладко- ще стане прекрасна кокетна градина!
gogo1966
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Яну 23, '19, 13:32

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от gogo1966 »

calico написа: Яну 24, '19, 09:38 :tzvetoman: Добре дошъл, Гого!

колко приятно, нови рози, нова градина :ieeee:

Леонардо и Принцеса Сашка са просто прекрасни рози, но няма да ти облекат дувара. Той сигурно е поне 1,60м висок.
Принцеса Александра е ниска роза, тя е повече широка отколкото висока. Може би ще ти нарастне до метър на височина, но това й е максимума.
Леонардо е флорибунда. Мощен храст, цъфтежен. Но и той няма да ти покрие дувара по височина. Ще стане около 1,50, но го сваляш всяка година с рязане до 70 см, щото нали си е флорибунда.

Има доста храстовидни рози на Остин, които имат по-големи размери, и ще покрит дувара.
На 4 метра дължина максимума са ти три големки храстовидни рози, или два мощни катерача.
Виж Еден, Гр. Томас, Флорентина
Силно бих ти препоръчала Клер Матен, но не знам дали обичаш по-простоцветни рози

Съвета ми е- не бързай. Не засаждай сега напролет, изчакай есента. Няма да загубиш откъм растеж на розите.
направи си другите неща и наесен ще знаеш какво точно искаш да бъде

дай снимки на двора :daaa:
Нова къща (по моя идея), нова градина и ..... новии рози, ама не само нови ами и най-красивите, което почи невъзможно да се уточни.
Както писах по-долу - ако над Alexandra се сложат сандъчета с други цветя как би се получило?
За Леонардо-то (много ми харесва наистина) - като го орежа например до 70 см. цъфтежа ще е на толкова или ще изкара клонки до мъм 1-1,2 и тогава ще цъфти?
Клер Матен-а я разгледах и наистина е страхотна. Нищо че цветовете са по-простоватички, но пък нежни и ефирни. И приличат много на нашата дамасцена и ги дават, че имат лек аромат. Обаче както Eden-a и тази е мноооого широка - към 2 м. а това ще мие твърде много напред. Освен ако не я кастря по ширина - да не се разпростира напред толкова?

Сега изпаднах в триумие - Клер Матен, Еден, Леонардо
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 589 пъти
Получил благодарност: 1071 пъти

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от greeneyed »

Ето от тук си избери най-много 2-3 рози, може 2 да се повтарят.

дейвид остин катерачи
Като ги избереш, пак ще умуваме.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”