Нов ентусиаст в клуба

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от Гео, граф »

Хм, хм, асмата няма ли да хвърля допълнителна сянка следобяд :hmmm: ? Извини ме, че задавам толкова въпроси, но географа в мен говори заедно с цветаря, освен това си патя от сенките, та гледам да предупреждавам, когато мога.

Нещо друго (с най-добри чувства) - инженера си личи дори и само от схемата - всичко е подредено в стройни прави линии. Няма нищо лошо в типа формални градини разбира се, но би могъл да разчупиш малко реда с нещо рошавко, с идейка хаотичност. С два-три камъка и седумчета или неголям храст с прическа ''фантазия'', или хортензия, която ще се чувства добре под асмата. Нещо такова да речем:


Изображение

Изображение

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
gogo1966
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Яну 23, '19, 13:32

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от gogo1966 »

iv.tarlen написа: Фев 15, '19, 11:42 Аз бих заложила на кивита.И няколко асми десертно грозде за хапване!
Кивитата не са на почит в нашето семейство, но да няколко асмички десертно грозде така за кеф ще има. Пък и за сянка на плочника, че лятото като се напекат е ужас. Ние сме новодомци в къщата и затова сега дойде момента за облагородяването на двора.
Как ти се вижда тази схема и дали в сянката на оградата ще виреят розите.
"Зеленото" ъгълче още е мътна идея - иска ми се да е нисък двуетажен ъглов бордюр - много ниски в периферията и зад тях 1-2 по високи
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от Tanet »

Значи, като гледам че местенцето не е много голямо, защо не си направиш една каменна градинка с никси иглолистни, една две ниски рози и няколко обли камъка. Ето пример взет от фейс бук групата:

Изображение

На оградата бих сложила шзофрагма или дива лоза, която бързо ще я облисти и ще можеш да я контролираш, а и ще се радваш на есенните и багри. Няма дя се налага да косиш и поддържаш трева, която да пожълтява или да я превземе глухарче и троскот. Камъчетата може да ги замениш с дървен чипс, но задължително с геотекстил под него.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
gogo1966
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Яну 23, '19, 13:32

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от gogo1966 »

Tanet, ами жена ми иска зеленка морава (макар и малка) с люлка и място за игра на внучките.
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от Tanet »

А, желанията на жената са на първо място.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от iv.tarlen »

Ами права си е жената, мястото е малко.Ако искаш да се вихриш, замисли се за място извън града.
gogo1966
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Яну 23, '19, 13:32

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от gogo1966 »

Спретнахме се малка хубава къщурка, което ни стопи финансите, затова засега ще пасуваме. И затова искаме да си направим дворчето колкото се може по-красиво.
chara
Кафе с мляко
Мнения: 247
Регистриран на: Май 4, '16, 18:42
Местоположение: София
Дал благодарност: 1 път

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от chara »

:tzvetentze: Гого, прощавай, ще си позволя мнение за подредбата до дувара на последния проект - малко е като "роднина - милиционер". За мен туята до входната врата не е полезна и по друга причина - като поотрасне, освен височина, ще даде и обем, дори 60-80 сантиметра в ширина на това място при влизане ще се получава ефекта на "коридор" + отгоре ще е асмата. Опитай с топчеста или гнездовидна форма на вечнозелено и то не точно на мястото на туята, а малко по-напред по посока на кръгчето "лоза" в схемата, така би се получила лека дъга и във вертикал и в хоризонтал, както и връзка с малката иглолистна група в ляво. Също имай предвид, че Picea glauca conica расте бавно /в първите години розите ще я захлупват/ и още - много е гъста, което при всички подобни носи риск от акари и загниване във вътрешността, тоест, добре е да са на проветрение /при теб до дувара и между високите рози е обратното/. Тази последна бележка не е от чак толкова голямо значемие, но все пак... :tzvetentze:
gogo1966
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Яну 23, '19, 13:32

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от gogo1966 »

Наистина имаш право chara за това, че отваряш вратата и в лицето ти зелени клонки. пък и да разчупим височините, т.е. да не са наравно всички (след години естествено) по 2 м. до вратата да е кълбовидна туя или нещо подобно но ниско до 60-80 см и не залепено до стената после розата и после пицеята (много ми харесва тази гъста корона и форма - мога да я изтегля малко напред да не са в една линия с розите) и после другата роза. Те и розите не знам дали за 2-3 години ще се развихрят чак толкова, че да удушат пицеята.
gogo1966
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Яну 23, '19, 13:32

Re: Нов ентусиаст в клуба

Мнение от gogo1966 »

Здравейте отново,

Новият ентусиаст, след дъълго, но ентусиазирано "творческо" мълчание :dovolen: е готов да сподели с вас какво е натворил с мини градинката си :dovolen: :dovolen:

картинката е следната:

Изображение

Изображение


Изображение

Изображение - заради това човече и чакано след 3 месеца още едно такова затревихме .

Покрай дувара, който хвърля доста сянка и е северно изложение са отляво надясно Клер Матен (благодаря на Misti за розата), коничен смърч, Graham Thomas и туя смарагд до вратата.
Изображение
Клер Матен тръгна много добре - без оголени крака, с много нови леторасли и вече е напъпил с много пъпки. Него ще го пускам по дървена конструкция по дувара. Обаче Graham Thomas върви слабо има малки клончета и си мисля, че е заради сянката.

Пред тях са Red Leonardo и малък коничен смърч (40-50 см). Тази роза е невероятна - засадих я преди 2 месеца и е 20-30 см а вече имам прекрасни цветове и още десетина пъпки, но е на слънчево място.
Изображение

Изображение

Та дилемата тук е дали да не сменя местата на малкия смърч и Graham Thomas (само като порастне да не скрие гедката от Клер Матен), за да е на слънчево място и между тях покрай дувара да сложа хортензии или рододендрон вечнозелен :hmmmmmm:

Другата идея е западния дувар да го покрия с клематиси, като в краката им ще са луковични в лехата - там сега сме бочнали бабини сортове от село на кокичета, минзухари, зюмбюли, лалета и нарциси, ама нещо не ми харесват много.
И остават бордюрите покрай райграса - там идеята ми е да са ниски или почвопокривни цъфтящи (кореопсис, делосперма на купър, гайлардия, аубриета, кампанула).

Аубриетата може и да стане, щото в сандъче съм посял семена и сега вече са изкарали. Ама нали съм новобранец в това, макар че четох по темата, съм се издънил малко, добре че беше iv.tarlen да ме посъветва как се правят нещата, за което й благодаря много. :dovolen: :dovolen: :dovolen:
Изображение

това е накратко положението. ще очаквам вашите препоръчки и мнения как да дооформим градинката.
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”