Здравейте аз съм Havga

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Здравейте аз съм Havga

Мнение от libra »

Проблемът при теб е не само слънцето,а и нагряването на плочките,които са на голяма площ.Зимата,пък,ще е измръзването в саксиите.Аз в градината също имам загуби ,а и година с година не си прилича и все нещо ново за учене излиза..Така,че постепенно ще разбереш с кое цвете и как ще ти мине номера и с кое да не се захващаш.
Туите трябва да се връзват всяка есен.И нашите са вече много високи и незнам как ще се справяме с разперването зимата от снега.ние до сега сме рязали само сред зелената част.Ако се отреже до сухи клонки ,от тях не пониква зеленко.
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Здравейте аз съм Havga

Мнение от Havga »

Ще сложа изолация Тутти. Ще видя ММ дали не може някакви дървени подложки да измисли.Друго за нагряването не мога да направя, освен постепенно да сменя саксиите с дървени или калени. Все пак слънцето е от 8-9.00 до 17.00 когато пада сянка от блока.
dung, вероятно и до сукуленти ще стигна, но те някак не правят "пълнеж", а на мен ми се иска хем да е зелено и пищно, хем шарено.
Едвам се удържам да не хукна например за хортензии :). Чемшира също ми е на мушка, но искам да намеря някакъв по- евтин, защото на Димитър Петков продаваха една саксия 80 см. висок за 55 лв. а не смея да не го съсипя. Така се изсилих с портоловото дърво (моментно увлечение , което ММ с ентусиазъм покрепи и вместо с расад се прибрахме с дърво, а сега жълтее и никак не му е добре на тая влага.

А зимата все си мисля, че ако ги прибера по на завет до стената на кооперацията и ги завия с полар или каквото там продават по магазините ще устискат. Тиуте, борчето и лозата не са измръзвали досега, сега ще видим - клематиса, розите и бръшляна , а минитата (рози) ако оцелеят до зимата съм решила да ги наредя в една ниша, на завет и да похлупя с нещо прозрачно на принципа на мини парник с дупки, за да не им е задушно......

Имам питане за минитата (незнам тук ли му е мястото). Първо купих една саксийка от Бриколаж, посадих я в не много по-голям съд и я изпердаших на слънце, после още една и накрая още четири :)))) (имаше разпродажба). Тези последните 4 засадих в голям контейнер 45 на 45 с приличен дренаж, пръст за рози и полях с топсин. За няма и пет дни посърнаха и пъпките изсъхнаха, докато на първите две нищо им няма. Все от едно място е разсада.....
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Здравейте аз съм Havga

Мнение от libra »

Aми,май това са резници,които майсторите холандци са набухнали ,та са цъфнали.Те и в градините едва кретат.Напръскай с нещо против акари,че много ги обичат.
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Здравейте аз съм Havga

Мнение от Havga »

Привет момичета и момчета,

Имам един въпрос. Според вас това дали ще свърши работа за някои от презимуващите навън растения - рози, клематиси, хости и пр.?

https://bauhaus.bg/foliyna-oranzheriya-180-180-197

И дали ще е достатъчно, за да не увивам клоните на щамбата?
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Здравейте аз съм Havga

Мнение от Havga »

Писах по различните теми, но ще пробвам и тук.
От както спряха дъждовете "градината ми" разцъфтя с пълна сила и бях супер щастлива. Всичко нацъфтя като полудяло, дори и двете рози направиха пъпки. Да не говорим за минитата, които са отрупани.
НО..., преди седмица забелязах бели отлагания по листата на върбинките, които с пръст се изтриват. После същите листа леко се втвърдиха и започнаха да съхнат. Четох, прилича на брашнеста мана, но е по горната част на листата. Същото забелязвам и по едната роза (флорибунда, неизвестна). Напръсках с топсин, актара и листна тор, но не виждам ефект, макар че снощи повторих. Отделно фолорибундата е пуснала няколко нови дълги леторасти, с по-едри от останалите листа, които са навити... :snif:
По щамбата пък се появиха черни петна, макар да я пръсках юли с дитан. Сега и нея напръсках с коктейла топсин и актара.

Вярно че идва края на сезона, но се надявах върбинките да ги спася като многогодишни за следващия...
За розата съм чела, че ако е болна труно ще изкара зимата.
Да сменя фунгицидите или да ги оставя сами да се оправят. Все пак вече съм пръскала два пъти...?
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
alexalex12
Кафевар/ка/
Мнения: 721
Регистриран на: Май 8, '13, 13:33
Дал благодарност: 1 път

Re: Здравейте аз съм Havga

Мнение от alexalex12 »

Болните листа няма как да се оправят. Махни ги да не се разпространява заразата.
Ако са подействали препаратите новите листа би трябвало да са здрави.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Здравейте аз съм Havga

Мнение от Гео, граф »

Белокрилка :hmmm: ? Тя прави подобни бели налепи. Имам по лигуструма, а бях убедена, че се развива само по стайните растения. По съвет на съфорумка ползвах Био Кил спрей, но тъй като пръсках преди два дни, още нямам наблюдения.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Здравейте аз съм Havga

Мнение от Havga »

Едва ли, Гео. Имах работа с тази гад по една петуния. Не са лепкави листата, а просто съхнат и са някак задебелени, втвърдени. Като налеп, прахообразен, но не е прах. Четох някъде и гледах снимки на брашнеста мана, доста прилича. Пишеше че ставала и от засушаване :hmmm: , въпреки че е гъбичка, щото сега е доста сухо времето. Поорязах, изолирах, розата са няколко листенца, ама едната върбинка е доста зле, остава без листа в основата.
Е върбинки се купуват, и без това се чудя има ли шанс да презимуват. Някои твърдят че са многогодишни, ама и доста казват че не са...
Иначе ако е белокрилка, актарата ще помогне.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Здравейте аз съм Havga

Мнение от Havga »

Добре, днес подходих емоционално и плюх на всички опити да бъда разумна и рационална. Отидохме за домати на пазара на Горни Богоров и там, цветарник. Викам си, ще вляза само да погледна. Влизам, вътре трагедия-скапали се разсади, тук таме някоя туя и олеандри. ММ видимо доволен излиза. И в този момент срещу мен кокетно подава глава една кремава роза. Приближавам. Ужасно ми прилича на Клер Остин. Викам бабата, дето върти цветарника. Тя не знае, ще пита. Английски били. Вглеждам се аз, а тя милата зарязана на произвола, без листа, въшлясала, с черни петна, но цъфтяща и красива. До тук с дисциплината. Почваме пазарлък (бях и с един приятел, дето го бива да върти търговия) и се сдобивам, вместо с един с два катерача! Втория също красив, кичест и тъмно винен, и той изяден от въшки.
Сега пръскам с дитан и актара и се моля да намеря огромни саксии.
Но съм щастлива.
А като си помисля колко време си мечтаех за Едена, но не го поръчах, защото не е за саксия. Едно е пред компютъра, друго да е пред теб и да ти шепне- спаси ме!
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Здравейте аз съм Havga

Мнение от libra »

Ясно.Вече си в киреча /до кръста/.
Ако искаш /както казваше свекърва ми ,когато тя искаше ние да направим нещо /,да видиш как ще им се отрази лайфа на терасата,па-на пролет -пак можеш да подновиш офанзивата.Лошото е ,че периодът на офанзива трае има -няма,7-8 години или ,докато се напълни разполагаемата площ.Например ,аз бях до моренцето и успях да мина покрай всички разсадници без да ми се разтупти сърцето въоПще.Тия неща за сега не ги казвай на мъжа си -нека си живее блаженно в неведение.
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”