Здравейте аз съм Havga

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Аватар
desi_slava
Баш кафе майстор
Мнения: 2775
Регистриран на: Дек 13, '09, 11:39
Местоположение: СеВлИеВо
Дал благодарност: 47 пъти
Получил благодарност: 116 пъти

Re: Здравейте аз съм Havga

Мнение от desi_slava »

Привет и от мен,Силви! :tzvetentze:
Голямо предизвикателство е тази тераса!
С интерес ще следя твоето начинание!
И чакаме снимки! :angel2:
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Здравейте аз съм Havga

Мнение от Havga »

Здравейте ВСИЧКИ! :))))))

Благодаря за топлото посрещане, не може да си представите колко съм щастлива да ви открия !

Мария Николова, благодаря за съвета! Това е единствения вариант, но не при мен, защото между етажите температатурата не пада под 17-18 градуса - топло е и тъмно. Но родителката ми ще даде едно рамо, така че на нейното междуетажие ще пренаса най-ценните оживели екземпляри :). Розите и клематисите мисля обаче да завия на терасата и там да се учат да зимуват, барабар с туите и борчето.

Трудно е наистина с тия плочки, почти всеки месец се връщам назад. Или е страшен пек или пък потоп. Тъкмо нещо тръгне и вземе, че се "бастиса" и пак отново..., но ето малко снимки. Всичко е от разсади, а някои са си направо купени отгледани (пусто търпение, все го чакам да дойде!).

Това беше началото - Май
Изображение
Изображение
Изображение

После почнаха проблемите :))))
Изображение

После великото преселение на саксиите от Юни, та до днес:
Изображение

Част от "предния двор"
Изображение
Изображение

Мандевилата, която тепърва започва да цъфти:
Изображение

Незнайната роза, на която листата опадаха в края на май, но юли "стартира" отново:
Изображение

Поглед от към "задния двор", той е нещо като карантинно отделение :), защото в него редя неудачите си.
Изображение

и последно Първата оранжева пъпка на щамбата
Изображение

Стига толкова, още ще показвам, като се покаже слънцето и подредя отново.

Сега проблемни са ми клематисите - вече месец седят като изкуствени - ни напред ни на зад, мини розите, които след като ги насадих се "попариха" и калдъръмите, дето хич не се кефят на толкова дъжд. Петуниите ги орязах, защото нещо съхнеха листата, да видим дали ще тръгнат.

    Досега фира са дали две саксии Impatience New Guinea ( дойде им много слънцето и после ги удавих; един сандък с калдаръмчета, едни бели маргарити (те не са съвсем отписани, просто спряха да изкарват пъпки, а листата добиха малко вид на кактуси :lol: ).
    Другото не се скъсва да върви, но върви :).

    За сега, реших да не купувам повече (дано успея да се удържа), а да вложа сили да задържа това, което имам. Догодина трява да поработя върху общия вид, трябва ми зеленина, за да компенсирам липсата на трева и околните панелки. Решила съм да намеря нещо пълзящо и цъфтящо, което може да се вие по северната стена на къщата, което да кача на някаква решетка. Имам идея и да дръпна туите назад до парапета, а на тяхно място да сложа оградка, по която да се вият клематисите...., хем ще закриват масата от комшиите, хем ще са красиви, но няма да преграждат така порстранството...Трябва да реша зимата и проблема с колемите кашпи и сандъци, за да има мегдан за развихряне ..... Абе плановее, планчета и пр.. много, но наистина първо трябва да задържа цветята.Вероятно ще ми трябва помощ от специалист, та и такъв ще търся, поне туите да ореже веднъж, та да се науча как се прави.

    Благодаря още веднъж. Въпроси ще има! Понякога глупави , дано не са само понякога .... :).
    "Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
    libra
    Наркоман
    Мнения: 11640
    Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
    Дал благодарност: 86 пъти
    Получил благодарност: 62 пъти

    Re: Здравейте аз съм Havga

    Мнение от libra »

    Имаш нужда от концепция ,не точно по-дизайна,а по-скоро към какъв тип цветя да се ориентираш ,които да издържат на екстремните условия.
    Туите защо смяташ да ги режеш?
    Аватар
    Havga
    Кафеджия/Кафеджийка
    Мнения: 1501
    Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
    Местоположение: СОФИЯ
    Получил благодарност: 1 път

    Re: Здравейте аз съм Havga

    Мнение от Havga »

    Туите не са подстригвани откакто съм ги купила преди 4 години. Бяха около 100см. -130 см. сега са вече 170-180 см. и има много натежали клони отстрани и по върховете, които снега зимата разпердушинва. В момента съм ги вързала леко с канап, но това е временно решение. Трябва да олекотя короните. Водят се смарагд и уж запазват форма, но не и при мен. Просто не се решавам сама да го направя, въпреки, че гледах клипове в интернет.
    А останалите цветя са все подбирани от списъка - сленцелюбиви: петунии, винки, калдъръм, сакъз, мушкато, върбинки. Импатиенса го взех, защото ме излъгаха, че обича слънце и аз го метнах на 8 часа пълен пек. Странното е, че издържа повече от месец, нещо му обърках аз с поливането. Като цяло тези цветя виреят на слънце и ако има предвидимост в количеството вода (сега е мъка заради дъждовете) и не лепнат някоя болест издържат. Мандевилата, за която казват, че трява да се предпазва от здрав пек, например вирее вече трета година въпреки мен. Тя е единствената, която не прибирам в момента - вали я дъжд, пече я слънце, но е зелена и отдавна да е цъфнала, ако не я бях пресушила изцяло през зимата (без поливане и на топлата площадка). Екзотика в момента са ми розите и клематисите. Първо защото ги купих от непроверени източници и идея си нямам какви сортове са, второ защото са си градински цветя все пак.
    Това, което вирее и зимува в малка съксия и почти без почва и тор е дивата лоза- най-дурако устойчивото растение за мен.
    Последно промяна от Havga на Юли 31, '18, 13:49, променено общо 1 път.
    "Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
    Аватар
    Тутти
    Чист кофеин
    Мнения: 5593
    Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
    Местоположение: София
    Дал благодарност: 1667 пъти
    Получил благодарност: 1834 пъти

    Re: Здравейте аз съм Havga

    Мнение от Тутти »

    Havga, заела си се с интригуваща задача. Отглеждането на растения на тераса може да е по-трудно, заради загубата на влагата, градушките, силното слънце и честото и обилно поливане, после зазимяване, но не е мисия невъзможна. Аз съм отглеждала на открита тераса доста успешно петунии и туи, тагетис, вербени, сакъзчета и мушкато. Повече от девет години, като тогава го правех с желание без да ми омръзне. Така че и ти като виждам колко си ентусиазирана, успеха е сигурен.
    Мога за начало да ти дам един съвет по отношение на всички Кашпи, саксии и сандъчета, които са на пода. Под тях сложи някаква изолация - стириопор, дървени трупчета, решетки, защото през лятото температурата на настилката е около 60 градуса. Няма как да са добре без това. Винаги може да е естетично. Туите наистина не ги режи.
    libra
    Наркоман
    Мнения: 11640
    Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
    Дал благодарност: 86 пъти
    Получил благодарност: 62 пъти

    Re: Здравейте аз съм Havga

    Мнение от libra »

    Проблемът при теб е не само слънцето,а и нагряването на плочките,които са на голяма площ.Зимата,пък,ще е измръзването в саксиите.Аз в градината също имам загуби ,а и година с година не си прилича и все нещо ново за учене излиза..Така,че постепенно ще разбереш с кое цвете и как ще ти мине номера и с кое да не се захващаш.
    Туите трябва да се връзват всяка есен.И нашите са вече много високи и незнам как ще се справяме с разперването зимата от снега.ние до сега сме рязали само сред зелената част.Ако се отреже до сухи клонки ,от тях не пониква зеленко.
    Аватар
    Havga
    Кафеджия/Кафеджийка
    Мнения: 1501
    Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
    Местоположение: СОФИЯ
    Получил благодарност: 1 път

    Re: Здравейте аз съм Havga

    Мнение от Havga »

    Ще сложа изолация Тутти. Ще видя ММ дали не може някакви дървени подложки да измисли.Друго за нагряването не мога да направя, освен постепенно да сменя саксиите с дървени или калени. Все пак слънцето е от 8-9.00 до 17.00 когато пада сянка от блока.
    dung, вероятно и до сукуленти ще стигна, но те някак не правят "пълнеж", а на мен ми се иска хем да е зелено и пищно, хем шарено.
    Едвам се удържам да не хукна например за хортензии :). Чемшира също ми е на мушка, но искам да намеря някакъв по- евтин, защото на Димитър Петков продаваха една саксия 80 см. висок за 55 лв. а не смея да не го съсипя. Така се изсилих с портоловото дърво (моментно увлечение , което ММ с ентусиазъм покрепи и вместо с расад се прибрахме с дърво, а сега жълтее и никак не му е добре на тая влага.

    А зимата все си мисля, че ако ги прибера по на завет до стената на кооперацията и ги завия с полар или каквото там продават по магазините ще устискат. Тиуте, борчето и лозата не са измръзвали досега, сега ще видим - клематиса, розите и бръшляна , а минитата (рози) ако оцелеят до зимата съм решила да ги наредя в една ниша, на завет и да похлупя с нещо прозрачно на принципа на мини парник с дупки, за да не им е задушно......

    Имам питане за минитата (незнам тук ли му е мястото). Първо купих една саксийка от Бриколаж, посадих я в не много по-голям съд и я изпердаших на слънце, после още една и накрая още четири :)))) (имаше разпродажба). Тези последните 4 засадих в голям контейнер 45 на 45 с приличен дренаж, пръст за рози и полях с топсин. За няма и пет дни посърнаха и пъпките изсъхнаха, докато на първите две нищо им няма. Все от едно място е разсада.....
    "Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
    libra
    Наркоман
    Мнения: 11640
    Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
    Дал благодарност: 86 пъти
    Получил благодарност: 62 пъти

    Re: Здравейте аз съм Havga

    Мнение от libra »

    Aми,май това са резници,които майсторите холандци са набухнали ,та са цъфнали.Те и в градините едва кретат.Напръскай с нещо против акари,че много ги обичат.
    Аватар
    Havga
    Кафеджия/Кафеджийка
    Мнения: 1501
    Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
    Местоположение: СОФИЯ
    Получил благодарност: 1 път

    Re: Здравейте аз съм Havga

    Мнение от Havga »

    Привет момичета и момчета,

    Имам един въпрос. Според вас това дали ще свърши работа за някои от презимуващите навън растения - рози, клематиси, хости и пр.?

    https://bauhaus.bg/foliyna-oranzheriya-180-180-197

    И дали ще е достатъчно, за да не увивам клоните на щамбата?
    "Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
    Аватар
    Havga
    Кафеджия/Кафеджийка
    Мнения: 1501
    Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
    Местоположение: СОФИЯ
    Получил благодарност: 1 път

    Re: Здравейте аз съм Havga

    Мнение от Havga »

    Писах по различните теми, но ще пробвам и тук.
    От както спряха дъждовете "градината ми" разцъфтя с пълна сила и бях супер щастлива. Всичко нацъфтя като полудяло, дори и двете рози направиха пъпки. Да не говорим за минитата, които са отрупани.
    НО..., преди седмица забелязах бели отлагания по листата на върбинките, които с пръст се изтриват. После същите листа леко се втвърдиха и започнаха да съхнат. Четох, прилича на брашнеста мана, но е по горната част на листата. Същото забелязвам и по едната роза (флорибунда, неизвестна). Напръсках с топсин, актара и листна тор, но не виждам ефект, макар че снощи повторих. Отделно фолорибундата е пуснала няколко нови дълги леторасти, с по-едри от останалите листа, които са навити... :snif:
    По щамбата пък се появиха черни петна, макар да я пръсках юли с дитан. Сега и нея напръсках с коктейла топсин и актара.

    Вярно че идва края на сезона, но се надявах върбинките да ги спася като многогодишни за следващия...
    За розата съм чела, че ако е болна труно ще изкара зимата.
    Да сменя фунгицидите или да ги оставя сами да се оправят. Все пак вече съм пръскала два пъти...?
    "Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
    Публикувай отговор

    Обратно към “Представете се”