Опит - малко, желание - огромно

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Мариела
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Юни 7, '17, 22:52
Местоположение: Горна Оряховица
Дал благодарност: 168 пъти
Получил благодарност: 159 пъти

Re: Опит - малко, желание - огромно

Мнение от Мариела »

Добре дошла и от мен.Ех,какъв голям двор и все още празен.Щом ще сменяте оградата, имаш много време до есента да решиш как точно искаш да изглежда градинката ти. :tzvetoman:
Аватар
zvezdi4cca
Двойно кафе
Мнения: 173
Регистриран на: Окт 2, '17, 09:30
Местоположение: Калофер, България
Получил благодарност: 1 път

Re: Опит - малко, желание - огромно

Мнение от zvezdi4cca »

Здравейте 😊
Отдавна не съм се включвала, но пък имам вече засадени рози по цялата ограда - 29 броя ако трябва да съм честна 😀/чакам да видя как ще се развият напролет и тогава ще ви ги показвам/.
Много суха тази зима, та онзи ден поливах всичко наред..
Поздрав за всички с едни прекрасни слънчица 🤗♥️🥰
Изображение
"Ако искаш да видиш пеперуди, трябва да изтърпиш две-три гъсеници" - Малкият принц
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Опит - малко, желание - огромно

Мнение от clock »

Звездичка! :potekoha: Ах какво чудно огънче си имаш в градината! Разкош, истински разкош! :tzeluvka:
Ей така, нека е голяма, за да стопли повече сърца :liubov:
Изображение
Аватар
zvezdi4cca
Двойно кафе
Мнения: 173
Регистриран на: Окт 2, '17, 09:30
Местоположение: Калофер, България
Получил благодарност: 1 път

Re: Опит - малко, желание - огромно

Мнение от zvezdi4cca »

clock написа: Фев 3, '20, 19:56 Звездичка! :potekoha: Ах какво чудно огънче си имаш в градината! Разкош, истински разкош! :tzeluvka:
Ей така, нека е голяма, за да стопли повече сърца :liubov:
Изображение
Ехе, благодаря 😊 Така и не се научих как да поствам снимки тук
"Ако искаш да видиш пеперуди, трябва да изтърпиш две-три гъсеници" - Малкият принц
Аватар
zvezdi4cca
Двойно кафе
Мнения: 173
Регистриран на: Окт 2, '17, 09:30
Местоположение: Калофер, България
Получил благодарност: 1 път

Re: Опит - малко, желание - огромно

Мнение от zvezdi4cca »

Здравейте всички 😊
Отдавна се каня да пиша, да споделя какви ги сътворих в градината, та... почвам 😊
Градината ни не е голяма, повечето е райграс, но имам две страни на оградата, покрай които мога да засаждам цветя. И като казвам цветя разбирайте рози на този етап... След време сигурно ще падне разместване, ама засега съм на вълна рози 🌹 🌹 🌹
Покрай едната част на оградата имам обособена градинка с рози и всякакви други цветя отпреди 4 години. Розите ми бяха импулсна поръчка от Бритрозако (първоначално дори и името на сайта не запомних) - на някои от тях разбрах имената, на други се радвам и без - в началото на темата май ги бях описала..
После открих форума и се почна едно четене, учене и избиране на рози за другата част от оградата.
Имах време, защото тепърва щяхме да я сменяме, затова без да бързам, четох тук, четох в энциклопедия роз, четох където намерих, отделно наблюдавах рози на една близка приятелка и есента най-накрая засадих!
29 корена!!! Сега нямам търпение да идва пролетта!!! Всеки ден ги проверявам, три дни бяха покрити със сняг, много се протеснявах, но днес след като се стопи снегът видях, че са си свежи и зелени 😊 Имам само една жертва - Едена 😣 той още миналата седмица беше посърнал един такъв. Отрязах го почти до долу, с надеждата, че отнякъде ще избие и почвам да се моля 😊
Ето и кои рози си избрах, като ги сложих шахматно на два реда :
Dee dee brigewater, Eden (който май умря), Miracle, Falsraf, Покус-мокус, Lady of Shalott, червен ЧХ, Crocus (аз реших, че е тя, ще пускам снимки за потвърждение), Новалис,Teasing georgia, бял ЧХ, La villa Cotta, Queen of Sweden, Chippandeil, Носталгия, Winchester cathedral, Leonardo, Короната на Маргарита, Minerva, Heritage, после има 3 метра врата, Papidelbard, място за Sophie's rose ( която още не съм намерила), Golen Celebration, Princess Aleksandra ot Kent, Abraham Darby, Candle Light, Summer Song, после една без име и нея ще показвам с надежда да я разпознае някой, Zephirine и накрая няколко корена малини за детето 😊
Исках да питам някой има ли комбинация рози и хости? 🤔 Днес си поръчвах луковици на гладиоли, фрезии и между другото си харесах няколко вида хости. Докато дойдат ще трябва да им измисля място. Имам си една ивица между къщата и пътеката, където ще им е добре, ама се чудех дали да не ги сложа между розите 🤔
Лелее за човек, който не обича да се обяснява много, много доста написах 😊
Слагам и две снимки от първите ми цветя за тази пролет, хубава вечер на всички 😊

Изображение

Изображение
"Ако искаш да видиш пеперуди, трябва да изтърпиш две-три гъсеници" - Малкият принц
radiva
Виенско кафе
Мнения: 397
Регистриран на: Ное 21, '13, 09:04
Местоположение: София

Re: Опит - малко, желание - огромно

Мнение от radiva »

Здравей, Zvezdi4cca,

Аз не съм най-големият специалист, но хостите обичат по-скоро полусянка и сянка, а розите по-слънчеви места. Едена го изчакай още малко, не го отписвай.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Опит - малко, желание - огромно

Мнение от libra »

Розите са ти много,на 2 реда и различни височини-всичко това съобразено ли е ?
Рози на 2 реда шахматно съм имала и още първта година разбрах какво мазало ще стане ,ако не ги преместя. Вероятно само ЧХ биха били добре.
Цветя между рози също съм садила -не е добра идея ,ако няма да ги преместиш на другата година.
Около розите трябва да имаш достатъчно място за обслужване ,както и да се разположат свободно .Между катерачи трябва да имаш мин .150 см,за ЧХ ,флорибунда и такива -най-добре 1 м.Растения ,които за 2-3 години ще пораснат и ще влизат в обема на розатите ,после ще се чудиш къде да ги слагаш.Ако имаш възможност да се развихряш в друга част на градината или да подаряваш , е ОК .
П.П Едена го остави на мира,за сега -има голяма вероятност да събуди спящи пъпки от основата.
Аватар
zvezdi4cca
Двойно кафе
Мнения: 173
Регистриран на: Окт 2, '17, 09:30
Местоположение: Калофер, България
Получил благодарност: 1 път

Re: Опит - малко, желание - огромно

Мнение от zvezdi4cca »

libra написа: Мар 26, '20, 18:24 Розите са ти много,на 2 реда и различни височини-всичко това съобразено ли е ?
Рози на 2 реда шахматно съм имала и още първта година разбрах какво мазало ще стане ,ако не ги преместя. Вероятно само ЧХ биха били добре.
Цветя между рози също съм садила -не е добра идея ,ако няма да ги преместиш на другата година.
Около розите трябва да имаш достатъчно място за обслужване ,както и да се разположат свободно .Между катерачи трябва да имаш мин .150 см,за ЧХ ,флорибунда и такива -най-добре 1 м.Растения ,които за 2-3 години ще пораснат и ще влизат в обема на розатите ,после ще се чудиш къде да ги слагаш.Ако имаш възможност да се развихряш в друга част на градината или да подаряваш , е ОК .
П.П Едена го остави на мира,за сега -има голяма вероятност да събуди спящи пъпки от основата.
Уж всичко съм измислила и изчислила 😂😂😂 Ще видим след 2-3 години как ще ги местя. Има 1 и 30 м - 1 и 40 м между розите, като между 2та реда има около метър. Дано ми се получат нещата 🙏
На хостите им намерих място на сянка, така че няма да ги бутам в розите.
Едена няма да го пипам, ама се съмнявам... Единствено се успокоявам, че имам друг на друго място и този ако не оцелее ще имам място за някоя от останалите 10000, които съм заплюла 😆😆😆
"Ако искаш да видиш пеперуди, трябва да изтърпиш две-три гъсеници" - Малкият принц
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1442 пъти

Re: Опит - малко, желание - огромно

Мнение от Тутти »

Не се отказвай от Еден. Тази роза заслужава дори отделно друго място, не сред много други.
Белия Еден също, велика роза. Но не го предвиждай в редичката, това е гигантска роза.
Може ако имаш място на някаква пирамида да укрепиш тези рози. Но само ако имаш място, не на всяка цена.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Опит - малко, желание - огромно

Мнение от libra »

Ако си предвидила катерачи отзад и отпред по -ниски рози ,е много проблемно рязане на задните след 3-4 години .Отначало всичко изглежда като невинни клечки ,но на 3 година си достигат макс размери.Няма да има как да се развъртиш с големите клони .Освен това ,розите имат нужда от това разстояние ,не само от страни ,а в кръг около тях .Това значи да не се сбутват на една педя до оградата ,също и да има напред къде да се разпрострират.

Изображение

Изображение

Изображение
Това са големи рози на 40 см от ограда през 80 см-виж как падат на пред на 150 см
A тук трябваше да има още една редица шахматно през 40 см


Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”