Тотално начинаещ цветар!

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Тотално начинаещ цветар!

Мнение от Гео, граф »

Здравей, Гери, добре си ни намерила :tzvetentze: !

Когато попаднах тук, полудях :o :shock: :potekoha: :potekoha: ... Никога преди това не съм имала особено влечение към отглеждане на цветя, даже обичам да разказвам оня случай когато бях млада булка и се оплаквах на свекърва ми, че всички китки, които са ми подарявали, по неведом начин умират безславно при мен. А тя се опита да ме успокои: ''Чувала съм, маме, че лошите хора не могат да гледат цветя'' :lol: :lol: :lol: ... Е, мина време и сега очевидно вече съм станала добър човек, защото имам много и различни растения :semo: . Та да се включа с моя опит. Първоначално се мятах обезумяла от тема в тема и исках и това, и това, и това... Грабех алчно всякакви саксии от цветарски магазини, само за да ги гледам как загиват без да разбирам защо :eeeh: :snif: . Четях, питах, научавах и с течение на времето събрах едни 30-40 саксии различни стайни, докато не дойде един слънчев ден, в който си казах: Абе какво правя аз? Имам такъв голям брой китки и всяка от тях има различни изисквания за поливане, осветление, отопление, торене. Що па да не взема да отглеждам много сортове от един род :idea1: ! Ще ги поливам едновременно, няма да смятам кога съм торила и кога е следващото подхранване, когато ще пресаждам поне ще е наведнъж, а не днес това, утре онова. И така започнах да събирам колекция от сентполии. Не те побутвам да правиш като мен, но имай едно на ум :swink: .

Желая ти успех в новото начинание :tzvetoman: ! То създава красота и удовлетворение не на последно място :nod: :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Gery0324
Kафенце
Мнения: 12
Регистриран на: Ное 12, '17, 19:41
Местоположение: Augsburg, Deutschland

Re: Тотално начинаещ цветар!

Мнение от Gery0324 »

Здравейте, група!
Най - сетне (по никое време) остана време да се добера до интернет :D и да прочета всичко написано.
Gery0324
Kафенце
Мнения: 12
Регистриран на: Ное 12, '17, 19:41
Местоположение: Augsburg, Deutschland

Re: Тотално начинаещ цветар!

Мнение от Gery0324 »

libra написа:И още-аз казвам не да се премахне торфа изцяло ,а на практика да се допълни.Около корените си остава ,не се скубят корени,не се "безпокои "растението.В така,наречената градинска почва е желателно да се добавят подобрители за да стане по пухкава и рехава -перлит ,вермикулит,пясък,кокосов чипс или нещо подкиселяващо,евентуално.Зависи от растението.Но всичко това изисква съобразяване с конкретното растение и човек трябва да има известен усет и опит.И ,на края,градинска почва не значи точно да си накопеш почва от собствената градина .За софийско ,например,изобщо не става.Почва или субстрат ,който не мога да видя през опаковката, аз не купувам.Нито почвите са почви,нито корите за орхидеи,например са кори.

Много полезна информация :nod: като стане време за пресаждане отново ще обясниш :lol:
Gery0324
Kафенце
Мнения: 12
Регистриран на: Ное 12, '17, 19:41
Местоположение: Augsburg, Deutschland

Re: Тотално начинаещ цветар!

Мнение от Gery0324 »

Тутти написа:Не съм голям разбирач, но нещо ми идва наум. Лигуструм е растение за жив плет. Външно е, значи. От него лесно правят бонсаи, вероятно. Ако това е така, нормално е да му опадат листата. Не е за домашна среда. Не искам да те подведа и като си извадиш бонсая на балкона, да вземе да измръзне. Така само предполагам че е станало. Нека и някой по-спец да каже.

Тутти, при нас зимата в Германия е доста жестока и ме е страх и жал да го изкарам. Държа в сравнителна хладна стая.

Иначе тези дни говорих с майка ми и тя ми каза, че (ако) птичият дрян наподобява дряновете ни в дворовете, то листопада по това време на годината е може би нормално.
Аз продължавам да си го поливам и пръскам по малко и се надявам да даде признаци на живот.
Gery0324
Kафенце
Мнения: 12
Регистриран на: Ное 12, '17, 19:41
Местоположение: Augsburg, Deutschland

Re: Тотално начинаещ цветар!

Мнение от Gery0324 »

Да се похваля с новото си попълнение.
Вчера си купих мини (ама наистина мнооооого мини) орхидея в КЕП (кристално еко почва). Отдавна исках да си взема от тези толкова красиви (и до колкото намерих инфо полезни) топченца :liubov2:
Мисля да си купя и за останалите цветя, но някой има ли опит с този КЕП. В интернет не намерих почти никаква информация на колко време се подменят тези топчета, поливат ли се както нормалната почва или се оставят да изсъхнат и се слагат нови.. :hmmm:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Тотално начинаещ цветар!

Мнение от Миша »

Това са топчета от рода на терауета, които поемат вода , снабдени са с известно количество торове,после трябва да се добавя в зависимост от растението, долива се вода когато горните започнат да изсъхват, подходящи са най-вече за влаголюбиви растения, ако са различен цвят след време цветовете се смесват и добиват един гаден никакъв цвят, за това по-добре взимай едноцветни
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Gery0324
Kафенце
Мнения: 12
Регистриран на: Ное 12, '17, 19:41
Местоположение: Augsburg, Deutschland

Re: Тотално начинаещ цветар!

Мнение от Gery0324 »

Миша написа:Това са топчета от рода на терауета, които поемат вода , снабдени са с известно количество торове,после трябва да се добавя в зависимост от растението, долива се вода когато горните започнат да изсъхват, подходящи са най-вече за влаголюбиви растения, ако са различен цвят след време цветовете се смесват и добиват един гаден никакъв цвят, за това по-добре взимай едноцветни
Благодаря за информацията :gush: Хубав ден на всички! :tzvetentze: Аз се заемам с растящата ми мини джунгла :lol: :ieeemyzh:
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”