За една голяма уста

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 918 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от МГХ »

Виж сега, от опит ти казвам, че на такава плитка почва всичко вирее, но става по бавно докато привикне. При мен на места почвата е 20 см. Освен това всички отпадъци трябва да се събират и превръщат в почва. Аз и от къщи си нося обелките от плодове и зеленчуци, утайката от кафе и чаените отпадъци и т.н. Всяко буренче връщам обратно след угниване или раздробяване. И дървета и храсти и рози растат на такава почва и аз не знам как, но успяват. Розите ги садя полегнали на страни колените, щото нямам дълбочина.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2518
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 605 пъти
Получил благодарност: 562 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Lalel4e »

clock написа: Окт 26, '18, 21:30 А за пресяването на почвата си мисли не като тежест, а като докосване и милване на земята. Никой досега не го е правил с нея, а за нас е толкова зареждащо!
С две думи, градината ще стане страхотна! Убедена съм! :gush:
:liubov:
Да, Clock-4e,
то и аз така го мисля и смятам да продължавам да си пресявам,
ама тайно някак си, че нали... :lol: обясних вече.

И много съм щастлива като пишете надълго :ieeee:
Хубави спомени имаш, и аз така с тубите... а то до мястото има прекарана вода, мисля, че като постоянствам да си създам истинска градина, ММ ще инвестира в другите неща - така правят мъжете - като видят че има смисъл, тогава ги правят нещата ;)

Иначе под дъбчето има стеничка, чакай да потърся снимка. По принцип двора има още тераски, те нямат подпорни стенички, смятам да им направя. Също от една страна, където свекър ми е изливал цимент, но явно не е направил дренаж и цимента се е спукал и изтумбил под напора на пръстта - там може да сменя със сух градеж.

Ето я:

Изображение

А това "хълмче" е един мой отдавнашен (преди 10 г) опит за компост, затова е натрупана там пръст, между пръстта слагах органични отпадъци и малко използван талаш от заека. Част от талаша, заедно с "подобрителите" :lol: все още е складиран под една сушинка и смятам да го използвам като мулч някога ако искам изобщо за нещо мулч :D

Та този компост е натрупан ей тъй на най-неподходящото място - пред тераската, покривайки половината стеничка, та смятам да я изровя, а пръстта да пратя другаде. Идеята за хълмче също ми харесва, защото ще създаде различни нива на градината и може да си направя пак хълмче на друго място.

Изображение

Изображение

Ето ми и хризантемите, които след малко ще бъдат прилежно измъкнати и натикани обратно в саксии за зимата:

Изображение

Миленка, и аз така правех по едно време с хранителните отпадъци, но тъй като не мога да ходя редовно и става доста кофти с натрупания на терасата разлагащ се боклук... затова спрях. Иначе тревата ще я трупам някъде да угнива и после обратно - да не съм луда да губя толкова ценен материал :)
А твоята градинка открай време си ми е вдъхновение :liubov:

Clock4е, за добър завършек на днешния ми разказ, още едно бисерче от малкия ми син:
Обяснявах му нещо за слънчевите лъчи че да падат косо е все едно се плъзгат така (показвам с ръка), а той: "И аз искам на тази пързалка от слънчеви лъчи!"
:liubov:
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2518
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 605 пъти
Получил благодарност: 562 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Lalel4e »

Смятах да не пиша преди да посадя всички луковици, но не мога да не се изфукам.
Така ще е по луковичено време - ще щурмувам форума през ден. :hihihi:

Реших да изтръгна моя малък поет от компютъра и да му създам малко нормални спомени :)
Беше трудно.
Два часа цупни и преговори.
Бях твърдо решена да го завлека в пущинака, ако ще да не успея да свърша никаква работа.

В момента, в който спрях колата и той видя първото коте, което го гледаше влюбено в очакване на гушки... нещата взеха тотален обрат.
При вида на изпосталялата (по-подходящо ще е изПУСТАлялата) барака, му стана тъжно. Първият му порив беше да почисти вътре. Грабна метлата и се заби в горната стая. Не го спрях. Въпреки, че исках да прекара времето си навън. След малко се показа през прозореца и пита какво се прави, когато въздуха в стаята се напълни с прах. :lol: Казах му да излезе и да изчака. Пооправи малко и беше много горд от резултата.
После слезе в долната стая с думите: "Отивам да проверя, знаеш - за спомени" :liubov:
От спомените измъкна два комплекта детски кофички и лопатки за пясък. Въодушеви се и отиде да рине в пръстта.
Аз през това време бяха намерила място на сукулентите, които бях замъкнала и реших, че сега е момента да преминем към луковиците. Пъхнах едно леко копаче в ръцете на малчо и го инструктирах как да издълбае лехичка за лукчетата. Описах му как ще направим една дълга редичка от нарциси, зад която ще са лалетата.
Идеята толкова му хареса, че се размечта как ще изглежа градинката ни напролет. Нахлузил старата сламена шапка на дядо си, взе да нарежда луковичките и даже ги нарече "красавици"!!! :shock:

Изображение

Изображение

Времето мина страшно бързо. Сега пък трудно го накарах да си тръгнем. Искаше да останем там, даже да оправим "къщата" и да се преместим да живеем в нея. Докато садеше лукчетата спомена че винаги си е мечтал точно за това - да си има собствена градина!!
Еми ще се постараем да му я изпълним тази мечта на детето :)

Разбира се, не мина без да открием уникална буболечка! Вече мислех, че съм издирила всички местни видове, но всеки път нещо ме изненадва и то не е цвете :lol: :lol:

Изображение

Дори за листото, върху което сложихме буба, за да я снимаме, каза че е красиво!!

Ето още една снимчица на единственото място, което си струва да се показва засега :lol:

Изображение

Тук зад дъбчето се вижда новата извоювана територийка за сукуленти.

Беше прекрасен ден, малчо не искаше да си тръгваме, започна да ме врънка да останем там :shock:
Сега докато пиша, дойде и ми каза за новите си планове: "Следващия път вземам чаршафите и.." - ще се пренася детето :lol: :lol: :lol:

Много, много съм щастлива - вече си имам споделена градинка :liubov:
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от libra »

Как поетично разказваш !До някъде ти завидях .Имали сте личен момент за спомени.Хубаво ще ви бъде и на двамата да ходите заедно.Ще му бъде забавно като цъфнат на пролет.и ще се гордее със себе си.И,да,аман от комппютри!Сега ги разбирам с това висене.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: За една голяма уста

Мнение от clock »

Необикновено дете е твоят Пухчо, Лалелче! Като кристалче е! Чета и се усмихвам. Май градината ще му стане любимо място :nod: Чудесно е, че си се сетила да го вземеш с теб! Днешните деца имат толкова малко истинско докосване с природата. А земята омагьосва, но не всеки. Малчо вече е бил влюбен в нея, но не го е знаел. Ето и мечта си е имал даже :dovolen: Той и по слънчевите лъчи вече се е спускал (като днес), но това ще го разбере когато "днес" е вече слънчев спомен.
Улавям се, че вече гледам снимките като преди и след. Откривам разликите. Свършила си много работа. А сега като си имаш съмишленик тежестта на работата даже няма да се забелязва. И като спомена детските лопатки за пясък и като гледам стърчащите канари ми хрумна, че вие ще сте като едни археолози. Лека - полека, постепенно ще откривате съкровища. Даже можеш да си имаш не вдлъбнат, а естествен алпинеум. Само трябва да пооткриете челата на скалите, а между тях - цветя.
Мога да изпратя ириси и седуми и част от бабешки божур. С моя ирис вече наводних форума :oops: , но имам още доста. А миналата пролет Ава и мама (Ави :tzeluvka: ) ми изпрати различни видове седуми, които вече са цели полянки и имат нужда от озаптяване. Божурът е бабешки, но е едър, розов и ароматен. Само свиркаш и пращам :nod:
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Еличка »

Мислех да пиша, да споделям,... Разплака ме, Лалалче..... :tzvetentze:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
ins
Кана кафе
Мнения: 524
Регистриран на: Фев 23, '17, 17:11
Местоположение: В. Търново

Re: За една голяма уста

Мнение от ins »

:tzvetentze: Колко е красиво тук, нямам думи, нямам какво да кажа, само едно огромно БРАВО...
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2518
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 605 пъти
Получил благодарност: 562 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Lalel4e »

libra написа: Окт 28, '18, 15:35 Как поетично разказваш !До някъде ти завидях .Имали сте личен момент за спомени.Хубаво ще ви бъде и на двамата да ходите заедно.Ще му бъде забавно като цъфнат на пролет.и ще се гордее със себе си.И,да,аман от комппютри!Сега ги разбирам с това висене.
Така е, Либре, и аз си завидях :lol: Винаги съм си мечтала да предам това на децата си, но едното е съвсем друг тип. Да е жив и здрав и щастлив по своя път, разумно дете е и той, не че създава проблеми, но нищо не го вълнува извън света на компютрите. Ние с баща му, като художници, не можем много да го разберем това. Може пък да се промени. Дано интересът в малкия се задържи.
clock написа: Окт 28, '18, 21:23 Необикновено дете е твоят Пухчо, Лалелче! Като кристалче е! Чета и се усмихвам. Май градината ще му стане любимо място :nod: Чудесно е, че си се сетила да го вземеш с теб! Днешните деца имат толкова малко истинско докосване с природата. А земята омагьосва, но не всеки. Малчо вече е бил влюбен в нея, но не го е знаел. Ето и мечта си е имал даже :dovolen: Той и по слънчевите лъчи вече се е спускал (като днес), но това ще го разбере когато "днес" е вече слънчев спомен.
:nod: :daaa: :tzeluvka:
И ти се изразяваш толкова поетично!
Благодаря за насърчението! За алпинеума казвам, че ще е вдлъбнат, защото ако изровим още малко скаличките, те пак ще са по-ниско от всичко останало. Ще се получи нещо като кратер с алпинеум вътре :lol: Ще го заложа в плановете, но няма да е преди тази зима. За другото - седумите са ми много любими, насадила съм вече 4-5 вида. И божура няма да откажа, но дали е възможно това да стане пролетта (нямам идея кога се садят божурите), защото тази есен няма да имам възможност да им разчистя и определя място, а не искам така да блъскам безразборно и догодина да се чудя как да местя. Още нямам никаква визия за градината, защото изобщо не знам какво имам под бурените и къпинака... Когато разчиствам, се появяват неподозирани за мен неща, така че предпочитам да не бързам. Само луковиците нямам друг избор и ще ги намуша където ми падне, така или иначе лятото ще вадя и следващия път се надявам да имам по-ясни планове. :)

Иначе, отново много, много ти благодаря!!
Знам, че няма да ме оставите без цветя :tzvetentze:
Даже знам, че ще ме оставите без място :lol: :lol: :lol:
Еличка написа: Окт 28, '18, 22:07 Мислех да пиша, да споделям,... Разплака ме, Лалалче..... :tzvetentze:
Благодаря, Еличка!! :liubov:
И аз така понякога - влизам да пиша, а като се зачета... Но ти пак пиши и споделяй, защото и ти си много интересна!
ins написа: Окт 28, '18, 22:49 :tzvetentze: Колко е красиво тук, нямам думи, нямам какво да кажа, само едно огромно БРАВО...
Благодаря и на теб! :gush:
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2518
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 605 пъти
Получил благодарност: 562 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Lalel4e »

calico написа: Ное 13, '17, 07:24 ...и сега, след като прочете това, ако все още искаш рози :liubov2: , забрави за твоите 7 сорта. Кажи колко време в годината може да си там и по кое време, за да ти изберем рози които ще понесат липсата на грижи.
Calikooo, къде си?? Помощ!!!
Току-що пожелах и поръчах една розичка от Господинов, която смятам да настаня на вилата. Спокойно, там мога да хдоя вс. седмица, ако тр. и по два пъти. Розичката е Playful Rokoko-Tantau. Нямам идея какъв вид е, струва ми се да е от "старинните", но каквато и да е, ще се пробвам да я осиновя :eeeh:
Казвай какви грижи ще да иска това чедо, а и мисля, че е време да ми дадеш някакви насоки кои рози евентуално бих могла да отглеждам. На вилата имам предвид, но това не означава, че може да са капризни :lol:
Давай, метни няколко яки сорта, дето да понесат нескопосните ми грижи. Само да не са червени! Ако са розови да са някакво по-парсковено или по-пепеляво, или преливащо нещо - да не са дюс бебешко розово цветлетата. И да не са някакви големи храсталаци - някви дребни да са :dovolen:
И да питам - имам голяма яка подпорка за асма, ама не съм любител на тази култура - дали ще мога да метна един бял Еден там или и той е каприз?
Искам да ми предложиш и както беше казала някакви катерачи дет без много грижи оцеляват, ако ще да цъфтят еднократно.

Чакаммм Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 918 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от МГХ »

Не бой се, Playful Rokoko-Tantau си е мъниче. Ама тя, calico, ще ти даде инструктажа. :tzvetentze:
- дано не съм ти досадила.
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”