За една голяма уста

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: За една голяма уста

Мнение от milena02 »

Лалелче, Ани ще ти каже да заравяш присадката на нивото на почвата. В този форум сме се разделили на две философски течения, като в Магнаурската школа. Едните са за това просадката да е под пръстта, другите - на нивото й. Аз също съм от първото направление. И в подкрепа на тезата си привеждам аргумента, че 250 сорта рози при мен си цъфтят и оцеляват безпроблемно с присадки на нивото на почвата.
Между другото, тази сутрин прочетох цялата тема. Много е красив светът ти, Лалелче, и рисуваш с думите! Стана ми хубаво! Знаеш ли, ние не може да спрем да рисуваме - без значение дали с думи, права лопата, луковици или четка. Аз самата съм завършила Художествената гимназия преди литературата. Откривам сродна душа!
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2582
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 735 пъти
Получил благодарност: 710 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Lalel4e »

milena02 написа: Ное 21, '18, 09:54 Между другото, тази сутрин прочетох цялата тема. Много е красив светът ти, Лалелче, и рисуваш с думите! Стана ми хубаво! Знаеш ли, ние не може да спрем да рисуваме - без значение дали с думи, права лопата, луковици или четка. Аз самата съм завършила Художествената гимназия преди литературата. Откривам сродна душа!
Леле... Прочела си цялата тема тази сутрин??? :shock:
В 3 ч. ли си станала? :lol:
Благодаря ти за топлите думи!! :liubov:
Напълно си права! А тук май доста сродни души са се струпали на едно място.

За розите щом има само две направления, значи е време да направим трето :lol: :lol: :lol:
Как ще е ако зимата я заравям, пролетта я изравям? ;)

Сега някой ако ми каже и къде е присадката... :lol: :lol: :lol:
(Между другото, чувала бях за такова нещо като присадка при розите и я поогледах преди да заравям, но нищо не различих и се отказах от тази главоблъсканица. Реших да я заровя до там, където имаше следи да е била заровена при Господинов и я загърлих с малко торфена смеска от мен да й е по-топличко през симата :liubov2: )
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от МГХ »

Ей, ти пък. Коренът си е корен. Самата роза в сравнение с другите чудовища е малка. В това време на годината се зарива присадката( онова удебеление между корени и клонки), която трябва да е малко под нивото на почвата или наравно с него, и по-голяма част /може и цялата/ от клонките. Така ,че докато търсиш Калико, натрупай повече (компост) почва върху розичката. Аз бих заровила изцяло, ако имам достатъчно почва.
Сега видях, че и адашката ти е писала. Послушай я. :)
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2582
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 735 пъти
Получил благодарност: 710 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Lalel4e »

МГХ написа: Ное 21, '18, 10:34 Ей, ти пък. Коренът си е корен. Самата роза в сравнение с другите чудовища е малка. В това време на годината се зарива присадката( онова удебеление между корени и клонки), която трябва да е малко под нивото на почвата или наравно с него, и по-голяма част /може и цялата/ от клонките. Така ,че докато търсиш Калико, натрупай повече (компост) почва върху розичката. Аз бих заровила изцяло, ако имам достатъчно почва.
Сега видях, че и адашката ти е писала. Послушай я. :)
Да я заровя изцяло?? Розата ли? С клоните?? Ами не съм сигурна, че онзи поливин кубик пръст ще ми стигне :lol: :lol: :lol:
Ма то голямо бе, някои клони са по-дебели от палеца ми! Извинявам се, ама аз такова нещо рядко съм виждала по розите, пък ако се води мъниче, аз май не ща повече рози :lol:
Мисля по-добре да засадя смокини :lol: :lol: :lol:
А това дето "другата Миленка" пише 250 сорта... колко хектара е това?? :hmmm:
Засега присадката явно е позаровена, другия път може да й хвърля още малко матриал. Поне първата зима да се почувства приета и стоплена докато пусне дълбоки корени. :liubov:
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от libra »

Taзи роза защо е толкова голяма,от къде дойде ? Почвам да се притеснявам дали ще се хване .За това й направи всички магии и заклинания ,които ще чуеш тук.
Миленко,много,бре! 250 сорта? Пък ,като знам че им копа мерър х метър дупки,не знам как си оцеляла.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от МГХ »

Чакай сега. Вече и аз се зачудих какво си получила. Моята беше корени около 20-25 см и клонки една педя. Корените съкратих малко /винаги ги опреснявам /, а клонките почистих от счупените /имаше /. Поставих я в изкопаната дупка не вертикално , а леко полегнала. Така садя поради плитката ми почва, но установих ,че така пуска повече корени и й е по-топличко. Коментирали сме го със Зелено. И тя така сади. Даже Фани слага камъче или плоча върху част от корените. Поливам обилно и затъпквам . След това насипвам рохкава пръст върху розичката. За зимата колкото повече, толкова по-топличко. Напролет освобождавам клонките до присадката и разпределям пръстта наоколо. Това е.
Не може розата ти да е била повече от 50 см. общо корени и клонки. И как клони по-дебели от палец чак? :hmmm: :hmmm:
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2582
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 735 пъти
Получил благодарност: 710 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Lalel4e »

Хъм, да.. :hmmm: пропуснала съм да опиша цялата ситуация: Господинов беше пуснал няколко свои рози за разпродажба и аз се облажих. Описанието беше "тригодишни, здрави и цъфтежни". Ама де да знам аз как да си представям розиЧКА тригодишна, зддрава и цъфтежна... Като гледам моите резници, представих си нещо горе-долу два пъти по-голямо от мини-розичките дето ги продават в саксийки колкото кофичка от мляко!
Пък то дойде... да, определено беше повече от 50 см. всичко. Широка, разклонена също, въпреки, че Господинов си я беше подрязал според всички правила (предполагам), розата за мен си е внушителна! Хич не ми идва на акъла да снимам в такива моменти! Следващия път като отида на вилата ще снимам поне надземната част преди да я заровя още повече.
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от libra »

Три годишна роза вече е достигнала макс си размер,особено ако е отглеждана от спец като него.Сега ,след като си я засадила по правилата ,се надяваме да се прихване.Аз бих я зарила поне 20 см.за да й се пази влагата в клоните .
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от МГХ »

А, чак сега разбрах, че не е от поръчките, а 3 годишна роза. Това е друго. Тя си е възрастно растение. Но начинът на засаждане си е все същия. Ще стане. Да ти цъфти много и да те радва.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2582
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 735 пъти
Получил благодарност: 710 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Lalel4e »

Благодаря, момичета! Аз досега не се бях сещала, че може да не се хване... :eeeh:
Дано й хареса! Сега като се замисля, мястото е доста странно... В ниските части на Родопите е, уж северен склон се пада, но климатът е мек, почти като в Пловдив. Влажно е през повечето време, даже се навъжда мъх(!) по самата почва, но пък през сушавите летни месеци изсъхва напълно!!
Последният път като ходих не беше валяло от ...месеци и почвата беше НАПЪЛНО суха. Сега обаче, вече три дни росИ (не мога да дам друго определение на този нежен дъждец) и съм сигурна, че до юни все ще е влажно.
Все пак розата е била много за кратко извън почва, корените не са изсъхвали, дано всичко да е наред!
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”