Малеас - начинаеща цветарка

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Малеас - начинаеща цветарка

Мнение от maleas »

Новият ми терен за развитие на художествено творческите - градинарските - екстериорните - и тем подобните идеи :ieeemyzh:
На изток - огрято е от слънце до 4-5 часа следобед, в ляво е север - входа и алеята към гаража

Изображение
Изображение
Изображение

На юг: първо от изток към запад - краят на запад все още не е разчистен

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Малеас - начинаеща цветарка

Мнение от Гео, граф »

Еха, тука колко място има за развихряне :nod: ! Добре дошла, Малеас :tzvetentze: ! Скопие не е чак толкова далече, а щом там няма читави разсадници и магазини за цветя, значи теб чакат - действай и им вземи акъла :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Малеас - начинаеща цветарка

Мнение от maleas »

Благодаря на всички отзовали се в моята темичка :tzvetentze: и на Мария за подаръка от семенца :tzvetentze:

Тези дни когато дневната температура е от 36 до 40 градуса, работата за развитието на градината се изразява само в четене, проучване и планиране- на терен е невъзможно. Към горещините може да добавя и отсъствието на ММ / ако правилно съм разбрала значението на съкращението :hmmm: /
Появи ми се проблем с поливането. :ufff: Досега го нямах, защото предните години изчезвах в началото на лятото и се връщах последните дни на август за първият учебен ден /1,09/. Разбирайте, че в този период градината никой не я гледаше и поливаше / ММ се преселваше при майка си, и аз при моята/. Следваше почистване на изсъхналото и съживяване на оцелялото. В общи линии радвам се на градината само на пролет и късна есен. Но с новата къща и градина нещата ще се променят към по-добро надявам се....
Проблема е следният : появи ми се брашнеста мана по ацера и клематиса, а и няма как да не се появи. При тези температури не може да не поливаш, ако е само един пик на температурата от 3-4 дена - хайде да кажем да пропуснем , но тук става въпрос вече за 20-30 дена. А когато поливаш при такова време, да не помислите че поливам по обяд :hihihi: искаш не искаш - ето ти мана :ufff: В полунощ температурата беше 30 градуса, чаках до 2 след полунощ / на 25 градуса/, за да мога да ги напръскам с ридомил. Всичко това ме кара да се замисля :hmmm: - как да си имам хубава градина без да ми се маносват растенията :?: :?: :?:
Какво поливане да им направя??? Капково? Капково повърхностно или капково вкопано? Но като прибавим колко е варовита водата и като знам как ми се запушват дюзите на душа :ufff: :ufff: :ufff: Май капково повърхностно с добро мулчиране??? но пък майка ми веднага ме светна, че на торбата с мулча може да пише, че е дъбов, а да бъде боров и ще съсипя част от растенията? Плюс филтри за премахване на варовика.... пясъчните филтри за басейни дали помагат????
Мисля, че сега разбирам защо повечето градини са трева и "зимзелени" :snif: но нямам намерение да се предам, може по-бавно, с добро планиране и обмисляне, но ще си получа градината :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Аватар
stasi85
Двойно кафе
Мнения: 179
Регистриран на: Юни 19, '15, 11:40
Местоположение: София/Родопите.... и по света
Обратна връзка:

Re: Малеас - начинаеща цветарка

Мнение от stasi85 »

Добре дошла и от мен , прекрасни цветенца :tzvetentze:
http://stasi85.snimka.bg/?user,albums

Когато носиш в себе си душа няма как да паднеш защото ти винаги летиш
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Малеас - начинаеща цветарка

Мнение от maleas »

stasi85 написа:Добре дошла и от мен , прекрасни цветенца :tzvetentze:
Благодаря
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Малеас - начинаеща цветарка

Мнение от maleas »

Titi написа:Добре дошла и от мен! Трябва да ни разкажеш повече за Скопие в темата за пътешествия.
Аз не харесвам Скопие, и всичко което кажа ще бъде негативно оцветено, за това по-добре да замълча. но ако имате конкретни въпроси с удоволствие ще отговоря и ще се опитам да бъда обективна.
поздрави
Аватар
stasi85
Двойно кафе
Мнения: 179
Регистриран на: Юни 19, '15, 11:40
Местоположение: София/Родопите.... и по света
Обратна връзка:

Re: Малеас - начинаеща цветарка

Мнение от stasi85 »

Аз обичам София,но не искам в апартамент искам къщичка с голямо дворче,а къщичка имам там, където не мога да живея :lol: ... та обичаш не обичаш ще си направиш собствен рай и в него ще е впита цялата ти любов и желание сигурна съм. Съвети не смея да давам ще кажат по-опитните от мен,но мога да ти кажа браво за ентусиазма защото аз при 30 градуса отказвам да живея та какво говорим за поливане.
Успех мила,ще следя темата с интерес :gush:
http://stasi85.snimka.bg/?user,albums

Когато носиш в себе си душа няма как да паднеш защото ти винаги летиш
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Малеас - начинаеща цветарка

Мнение от Titi »

maleas написа:
Titi написа:Добре дошла и от мен! Трябва да ни разкажеш повече за Скопие в темата за пътешествия.
Аз не харесвам Скопие, и всичко което кажа ще бъде негативно оцветено, за това по-добре да замълча. но ако имате конкретни въпроси с удоволствие ще отговоря и ще се опитам да бъда обективна.
поздрави
Е, поне плескавиците им са превъзходни и млечните продукти истински :D
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Малеас - начинаеща цветарка

Мнение от maleas »

Titi написа:
maleas написа:
Titi написа:Добре дошла и от мен! Трябва да ни разкажеш повече за Скопие в темата за пътешествия.
Аз не харесвам Скопие, и всичко което кажа ще бъде негативно оцветено, за това по-добре да замълча. но ако имате конкретни въпроси с удоволствие ще отговоря и ще се опитам да бъда обективна.
поздрави
Е, поне плескавиците им са превъзходни и млечните продукти истински :D
Остана само едно кисело мляко, което е истинско - Бучин козяк, то вкисва на 2 или 3 ден и има каймак. Прясно мляко истинско не остана, сърбите сложиха ръка и на това производство. Сирене има, но кашкавал от десетилетия се купува от България.

За месото - преди 6 години когато дойдох преживях шок - отивам в месарницата и си избирам парче плешка, момчето го взима и започва да му изрязва белите сланинки, колкото и малко да бяха. Аз гледам и не вярвам на очите си какво прави. след това ме пита - Какво ще готвиш ???? На мен ми падна ченето - Какво му влиза в работата какво ще готвя и съответно го питам защо пита - е отговора беше - да ти го нарежа.... :potekoha:
В търговският център до скоро имаше 3-4 месарници една до друга , имаше конкуренция и добро отношение. Но както предполагам знаеш тук една фамилия си заформи диктатура и нещата се промениха, първо фалира едната верига /изпълнявали много обществени поръчки, които с години не са им платени от държавата/ после се "смени" /доброволно :evil: / собственика на другата и нещата се промениха. Месото е внос, само една фирма - "Свети Николе" имат собствено производство, но малък капацитет. като цени - почти всичкото свинско е между 8 и 10 лв. Телешко - в смисъл от теле няма, имат - юнешко - от пораснали телета и е по-скъпо до към 20 лв.
Започват да изчезват и истинските домати, все по-често попадаме на домати тип - хрускава ябълка, чушки от сортовете капия няма - всичките тук са тънкостеблени, ако мога така да се изразя, не са месести. зелето е като пластмаса. В българия като си нарежеш зелева салата и я посолиш и сложиш олио, след 10-15 мин. зелето омеква и сляга, а тукашното зеле стои като пластмаса, не се променя. Но цените на зеленчуците са по-ниски от БГ.
Хляба е по-хубав, изпечен е. Има все още много пекарни , на места по 3-4 една до друга и можеш и хубав ръчен хляб да си купиш.
Масово брашното което се продава е тип 400, а не 500 като в БГ и е около 80 стотинки за кг, в обикновените супермаркети се предлагат и чували по 25 кг. Масово пенсионерките си месят хляба сами и си купуват чували.
Изчерпателна ли сам :D
оооооооооооо много важно нещо - тока и горивата са на по-ниска цена - специално за тока - значително по-ниска, горивата с около 20-30 ст. за литър
поздрави
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Малеас - начинаеща цветарка

Мнение от Titi »

Е, виждаш ли колко интересни неща има да ни разказваш. Поне на мен са ми интересни :tzvetentze:
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”