От А до Я за любимите домати 2020

Модератор: Миша

Заключено
bialk
Kафенце
Мнения: 46
Регистриран на: Май 14, '19, 19:52

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от bialk »

Аз си направих естествен климатик в оранжерията с тръби ф110 заровени на 50 см в земята, три реда по 9 метра. В единия край поставих 3 броя 120мм вентилатори от компютър, които нагнетяват въздуха от оранжерията в тръбите, в другия край въздухът излиза охладен 17 гр. и овлажнен на 50 %. Трите вентилатора са с общ дебит 720 куб.м в час. В допълнение съм поставил още един в най-високата част за отвеждане на топлия въздух навън. Захранвам ги със слънчев панел 120 вата. Консумацията им е 42 вата. Нощем пускам трите вентилатора на акумулатор когато има прогнози за слани.


Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от Краси Лазаров »

[/quote]
За засаждането и разстоянията прочетох доста неща в този форум преди да започна и затова и не съм питал. Прочетох и твой пост не помня от коя година в която казваш че си направил грешка като си ги засадил в реда през 40 см и си брал ядове и че вече от тогава садиш през 50. Но пък сега виждам, че ми даваш съвет да садя през 37см. Всъщност аз в момента съм направил нещо пододбно на сегашния ти съвет.Засадил съм ги шахматно през 60 см в реда и редововете през 36 см, което означава че от домат до домат има 47 см. Така че не би трябвало да имам проблем с обслужването на втория ред в крайните лехи и средния ред в средната леха. Днес засадих едната леха и се получи доста добре. По-натам ще снимам как се получило.
[/quote]
Писал съм този пост за външни домати или за двустъблено отгледани в оранжерия на новата градина, където орех ми прави сянка.
НАМ
Кана кафе
Мнения: 555
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 188 пъти
Получил благодарност: 125 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от НАМ »

Алис, много са наедрели лабрадорчетата ти, браво на тях! Да те зарадват бързо с узрели доматчета!
Моите днес отидоха навън под тунелче, ще ги видим как ще се справят с очакваното захлаждане идната седмица. В тази серия са "кучетата", както и някои, които са ранни, но не са с доказани "кучешки" характеристики, само направиха бутончета едновременно с "кучетата".
Аватар
run..
Дълго кафе
Мнения: 137
Регистриран на: Мар 9, '20, 19:47

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от run.. »

[quote=bialk post_id=942747 time=1587237215 user_id=7924]
Аз си направих естествен климатик в оранжерията с тръби ф110 заровени на 50 см в земята, три реда по 9 метра. В единия край поставих 3 броя 120мм вентилатори от компютър, които нагнетяват въздуха от оранжерията в тръбите, в другия край въздухът излиза охладен 17 гр. и овлажнен на 50 %. Трите вентилатора са с общ дебит 720 куб.м в час. В допълнение съм поставил още един в най-високата част за отвеждане на топлия въздух навън. Захранвам ги със слънчев панел 120 вата. Консумацията им е 42 вата. Нощем пускам трите вентилатора на акумулатор когато има прогнози за слани.





Много добре измислено, благодаря за изобретението. Обърнати редукции 160 към 110 с уплътняване на вентилаторите. Тези вентилатори са със захранване 5 волта по памет, едно обикновено зарядно за телефон би вършило работа, но явно като ти гледам хладилната чанта нямаш ток там. Вкопаните тръби може и да не са в оранжерията за да не отнемат от градусите на почвата...ако са отвън , вътре са входовете и изходите само. Като ти гледам майсторското изпълнение мисля че си оставил на най-ниска точка кондензен клапан над чакъл или просто дупка през която да изтича влагата образуваща се от разликата в температурите... :dovolen:
Простак чете морал...

Нов съм, не съм оттук и съм за малко...
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6015
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2059 пъти
Получил благодарност: 1182 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от alys »

Христос Воскресе! :)
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от нина »

Воистина воскресе! Да сме живи и здрави всички и да се радваме на градините си!
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6015
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2059 пъти
Получил благодарност: 1182 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от alys »

НАМ, специални поздрави от моите лабрадорчета на твоите доматчета! Да станат големи и вкусни, а също да издържат студовете! :liubov:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 565 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от ivko69 »

Христос Воскресе...Да сме живи и здрави всички...
Недялков
Кафе с мляко
Мнения: 270
Регистриран на: Яну 18, '19, 18:23

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от Недялков »

Воистина Воскресе,да сте живи и здрави вие и вашите 🍅.И аз вчера засадих под тунел и дано Господ се смили над моите 🍅
Пламен
Кафе с мляко
Мнения: 202
Регистриран на: Юни 16, '17, 22:16

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от Пламен »

Честит празник на всички!
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”