Триходерма

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Deleted User 7475

Триходерма

Мнение от Deleted User 7475 »

Купих онлайн. Пишете троходерма и ще намерите.
polyabs написа: Юни 27, '19, 00:04
Аз искам да попитам пръскате ли, поливате ли или я размножавате тази триходерма, защото някъде изтървах обясненията по трасето .... и къде мога да прочета?
Поли, размножаваме я, поливаме и пръскаме. Ето тук можеш да прочетеш http://bg.bestplanthormones.com/news/th ... 34804.html
За размножаването съм си записала
Първоначалното "заразяване" е бавно, защото купешките препарати не съдържат много активни спори на гъбата. Започнах с жито, но се оказа не много добра идея, опитах с ечемик, леко смлян в кафемелачката. Получи се, но най-бързо става с купена грухана пшеница. Пшеницата се накисва от вечерта за една нощ, след което водата се излива и житото се слага в буркан в микровълновата. Ако бурканът е почти пълен, се оставя да се пропари за 5-10 минути. Изсипва се житото и се разделят слепените зрънца, оставят се да изстинат. Триходермата умира при температура над 40 градуса. Прави се разтвор от купената триходерма и преварена или дъждовна вода. На 1 л преварена вода се слага 0,1 до 0,2 г от триходермата. Изстиналото жито се връща в буркана, залива се с разтвор, оставя се да постои малко (примерно 5 минути), после се излива разтворът и се оставя някъде на топло (25 градуса). Затваря се с тензух, парче плат или лист хартия, не се затваря плътно с капачка, за да диша триходермата. Първоначално процесът може да продължи повече от седмица, дори повече от две седмици. Трябва да се получи първо бял мицел около зрънцата, после цветът става бледо жълт и накрая става тревисто (изумрудено) зелено. Изчаква се няколко дни (по преценка) да позеленее хубаво житото и се прибира в хладилник. Така може да се съхранява до 3 месеца. Може да се изсуши част от "заразеното" жито.
Вторият етап на размножаване е по-лесен. Взима се една чаена лъжица от позеленялото зърно и се залива с чаша преварена вода. Оставя се за една нощ (около 12 часа). След това се изпълняват действията с пропарването и заливането с разтвор на домашно размножената триходерма. Вижда се още на втория ден, че гъбата прораства.

Ползва се като 2 супени лъжици от зеленото зърно се заливат с вода за една нощ. Идеята е да се разтвори триходермата. Водата става зелена веднага. След това се разтваря в 10 л вода (аз ползвах 15 л). С този разтвор се поливат доматите или други зеленчуци. Ако се ползва за пръскане с пръскачка, трябва хубаво да се прецеди, за да не се запуши пръскачката. Пръскането се прави превантивно или при мана по доматите (така се твърди, още нямам личен опит). Поливането и пръскането може да се правят през интервал от 7-10 дни. Пишат, че гъбата живее до 30 дни, така че може да се полива и през месец.
ivko69 написа: Юни 23, '19, 11:23 Когато ползваш купешката триходерма,нещата стават много бавно..Явно я забавят другите съставки..Но,ако си я размножаваш,триходермата започва да се развива на другия ден..В една инструкция за ползване на такъв препарат,четох,че почвата се третира 10-15 дни преди да засадиш,и мисля,че точно това забавяне в развитието са имали в предвид..Според мен маната няма никакъв шанс за развитие,ако е напръскано с триходерма която се развива за нула време..Лично мое мнение ..
ivko69 написа: Юни 26, '19, 12:06 Ето,да не кажете,че лъжа... :lol: Това в оранж. купичка е тази която съм сложил да се суши.В бялата тава е съдържанието на буркана който изпразних тази сутрин,а за да добиете представа как е излеждала отвън,съм показал друго бурканче от същата серия..
Изображение

Изображение
Дон Домат написа: Юни 26, '19, 09:14 Ивко да каже дали ученика надмина учителя... или ще съм на поправителен..:hihihi:
Изображение
Изображение
НАМ написа: Юни 15, '19, 23:13

Алис, както и всички, които пръскате с триходерма, бъдете внимателни и взимайте мерки да не вдишвате директно аерозолите. Много съм притеснена, че фирмите, които продават триходерма у нас, я рекламират като абсолютно безопасна. Тя е безопасна, когато е в земята или в малки количества във въздуха. Но в концентриран вид не е, все пак това са гъбички и не е ОК за човешкото здраве да ги вдишваме в по-големи количества. За по-сигурно използвайте предпазни средства, особено пък в затворени помещения - но и не само там.
alys написа:Сеп 29, '20, 17:49

Рецепти и насоки за размножаване на триходерма от оригинално пакетче, автор ivko69:
1) Течна хранителна среда и приготвяне на житото за размножаване на триходерма
Един литър и триста грама вода,като поври ще стане малко над литър....Супена лъжица захар или мед,два грама тор (в случая Червен Кристалон) и супена лъжица нишесте разтворено предварително във вода....Щипка сол,ма щипка с два пръста,много малко....Всичкото това ври от 15 до 20 минути и като се охлади се слага на върха на кафена лъжичка от оригиналния препарат....Разбърква се и се налива в каквото прецените,като покривате с нещо....Каквото има да става ще става...Ако пробата е много зацапана с извънземни се изхвърля,но ако има от извънземните тук-там,се изгребват със стерилна лъжичка и се надяваме на успех...От първата проба,тази която е от оригиналното прахче,след като сме сигурни че всичко е чисто,оставяме в отделни пликчета за закваска...От каймака на около литър хранителна среда съм заделил 21 пликчета ....Мисля че ще ми стигне за две години... И задължително на всяко следващо размножаване на жито ще ползвам от точно тия пликчета...С течността получена от едно пликче,а това са четири,пет супени лъжици,може да се заразят четири пакета жито...Като не се стремим житото да подгизне,а просто разбъркваме равномерно...Дори да не се забелязва влажността,важното е да се разбърка добре...После триходермата си знае работата...И имам сполучливи опити за размножаване в интервала от 16 до 27 градуса...Много е важна хигиената и яката закваска...

Така,както знаете още с получаването на пакетчето с новата триходерма,направих течна хранителна среда и сложих от прахчето...Бях сложил пробата в чашки,но се сетих че ако използвам широка пластмасова купа,ще ми е лесно да изчиствам нежеланите гости,а ще става лесно защото всяко едно островче ще е на разстояние от другото и ще чистя точно каквото трябва..Прелях всичко в такава купа...Като почна да зараства два пъти се наложи да почиствам,но накрая остана само триходерма..След като покри цялата повърхност,разрезах каймака на четири и го сложих върху едно дезинфекцирано стъкло и погледнах отдолу...Имаше на три места черни петна и ги изрезах,така остана само чист каймак...Разделих го на горе-долу еднакви парченца с размери 3х3 см,сложих ги в пликчета и във фризера...Това ще ми е бъдещата закваска...И се почна едно мислене-да продължавам да размножавам на течна среда,или да пробвам на жито...Житото винаги ми е харесвало повече по ред причини,но не винаги ми се получава...И защо на течната среда триходермата почти винаги ми се развива без други примеси,а на жито не всеки път се получава..И се сетИх...Ми като правя течната среда,слагам всичките съставки във водата и варя най-малко 15 минути и по този начин убивам всички извънземни....А какво правя със житото-промивам и слагам да ври...Имал съм случай когато житото е набухнало и е станало като гумено,а водата не е завряла...Не си спомням някога да се е налагало да варя жито повече от 7-8 минути...И какво убивам по тоя начин-нищо...Тогава се сетих за оная рецепта с печеното жито и я изпълних...Купих жито,сложих го в тава,слой около 4 см.,без да го мия,върху житото сложих три салфетки,една лъжица,една чаша и парче алуминиево фолио,колкото да покрия чашата после...Включих фурната на 150 градуса и бутнах тавата вътре...След като чух че изключи за първи път,засекох времето...Минаха 20 минути,житото замириса приятно,извадих тавата,взех салфетките,разгърнах една и сложих лъжицата вътре,взех чашката и я покрих с фолиото,а житото пребърках и върнах във фурната..После пребърквах периодично,защото близо до стените на тавата зърната почват да потъмняват...И така един час...След като тоя час мина,извадих тавата и я покрих с една от салфетките.На котлона сложих една тенджера с вода и след като завря,я оставих още 15 минути,после сипах житото вътре,а тавата отново завих със салфетката.. Първите няколко минутки се наложи да премахвам пяната,но не е голям зор...Като станаха зърната като гумени,изсипах малко от течността в чашката и я завих с фолиото,а останалото изхвърлих в мивката,като обърнах тенджерата със затворен капак и чаках докато капна и последната капка,после махнах капака и завих с третата салфетка и оставих да се охлажда...След като се охлади достатъчно,извадих едно пликче със закваска от фризера,изчаках да се отпусне,размачках го хубаво,разтворих го с течността от чашката и заразих житото.

2) Хранителната среда за петритата я приготвям така-150 гр вода,кафена лъжичка нишесте разтворено в малко вода,агар-агар разтворен в малко вода и кафена лъжичка захар..Като заври водата слагам захарта и след като се стопи,добавям нишестето и агара,всичкото ври докато ми се види че е станало еднородно,като внимавам да не изкипи щото се пени доста ,и наливам в обеззаразените петрита...Като се стегне,слагам във фурната за половин час на 50 градуса,да подсъхне малко и да не ми кондензира по капачето излишно...Агара го разтварям във вода точно преди да го сложа,защото на два пъти ми се стяга докато правя другите работи...А го разтварям предварително за да не ми става на валки,буци...
Deleted User 7475

Re: Триходерма

Мнение от Deleted User 7475 »

МГХ написа: Юни 4, '19, 23:01 Имам въпрос и ще моля, ако някой има представа да отговори. Полях растенията с био препарата с триходерма и след няколко часа заваля проливен дъжд.
Дали е измил триходермата и трябва ли да повторя тази седмица или да изчакам 4 седмици и тогава?
МГХ написа: Юни 5, '19, 22:10 Получих отговор на запитването си до фирмата. Много са любезни. Веднага ми отговориха.
Здравейте,
Това, че е завалял дъжд след третирането е много добре. Проблем би било, ако сте опръскали растенията, (тогава дъждът просто ще отмие спорите на гъбата от листата и ще ги посее в земята, където им е най-добре.
Разгледайте внимателно растенията, ако забележите някакви гъбични заболявания, може да напръскате растенията. Ако им няма нищо – тогава изчакайте . Единственият проблем при предозирване и предсрочното пръскане е излишния разход на пари за препарата.
Желая Ви хубав ден!
С поздрави:

agrobio logo new
Лило Тошев
Управител
Така се прави добър бизнес.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7271
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 718 пъти
Получил благодарност: 1290 пъти

Re: Триходерма

Мнение от ljuboznatelna »

Алис, благодаря! Аз наистина търсих откъде да си я купя, преди да попитам. Но ми излизаха руски сайтове.
Сега потърсих с "препарат триходерма" и ми излезе Трифендер wp. На линка, който пусна е Trichoderma harzianum Т-22 , а този Трифенден е Trichoderma asperellum. Не зная доколко има значение, но след като съм прочела нещо толкова академично, започвам да си мисля, че всичко има значение :)

Дай конкретен линк, моля! :tzvetentze:

Пръскането с триходермата може би наистина не е чак толкова безопасно, защото аз пръсках с препарат на Агро, съдържащ и триходерма (зелени водорасли и разни други неща), и ми се активизираха едни специфични пъпчици, изчезнали от години, които кожния лекар лекуваше с Клотримазол (за гъбички).

А в почвата как я вкарвате - с поливане или пръскане? Копаете ли след това? Питам, защото за поливане ще са ми нужни мнооого по десет литра, ако полея напоително. Лейка дали върши работа?

И още един въпрос. Нямам микровълнова. Предполагам, че ако залея житото с гореща вода, ще свърши същата работа, нали?
Deleted User 7475

Re: Триходерма

Мнение от Deleted User 7475 »

Оттук е скъпа, но по-жива
► Виж съдържание
Тук беше 3 лв., но без указан срок на годност и я размножихме, макар и бавно
► Виж съдържание
Залей 2 пъти с вряла вода, така четох, че правят, вместо МВ.
С лейка става. Не съм копала. :)
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1619
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 118 пъти

Re: Триходерма

Мнение от Бобсъна »

Тва плод ли е??
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7271
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 718 пъти
Получил благодарност: 1290 пъти

Re: Триходерма

Мнение от ljuboznatelna »

Бобсъна написа: Юли 3, '19, 15:49 Тва плод ли е??
Мицел. Прочети първия постинг все пак.


Алис, благодаря! Аз имам няколко опаковки RM Агро, там пише да се използва незабавно след направата му, напръсках почвата с пръскачка, и долния ред листа. Да взема да пробвам да забъркам и с жито?
Deleted User 7475

Re: Триходерма

Мнение от Deleted User 7475 »

Те се презастраховат, според мене. :) Забъркано с жито трябва да работи по-добре.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3446
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 200 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: Триходерма

Мнение от polyabs »

Благодаря за полезната тема!
Записвам се да я следя.
Как използвате триходермата с житото след като я размножите, накисвате и поливате с водата? Как дозирате?
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7271
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 718 пъти
Получил благодарност: 1290 пъти

Re: Триходерма

Мнение от ljuboznatelna »

В първия постинг, след цитата има "скрит текст". Наистина, трудно се забелязва. Алис трябваше да си го остави видно, не скрито, защото е изключително полезно. Там пише.
Алис, дали не е възможно да помолиш модератор да премахне скриването?
Deleted User 7475

Re: Триходерма

Мнение от Deleted User 7475 »

Мхм, помолих.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”