Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Модератор: Миша

Публикувай отговор
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от ivko69 »

Или това...

ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от ivko69 »

Ще пиша тука за триходермата,за да не пълним доматената тема ...

Снощи обещах на няколко човека да им изпратя по малко заразено жито.На пръв поглед,и като гледах пликчетата от вън,всички ми се виждаха зарасли с триходерма,та чак пък и позеленели.Отварям първото пликче да гребна с лъжицата и ....изненааадаааа,и то неприятна..Плесента е хванала само повърностно,а в средата житото не е мръднало..Отворих всичките пликчета,сипах ги в един буркан и разтворих малко триходерма от най-стария буркан..Залях отново всичко и тая сутрин гледам,че процеса започнал от начало-буркана се затоплил,житото побеляло и станало като калъп..Ще стане значи,но трябва чакане.Ще чакаме заедно.. :stiskam: Изложих се и ви излъгах,извинявайте..Ма така е,като съм се гмурнал в непознатото..Колко ли още изненадки ме чакат.. :hmmm:
Deleted User 7475

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от Deleted User 7475 »

Доста добре се развива. :stiskam: Но да, в дълбочина сигурно по-бавно ще стане. Вчера капнах по малко преварена вода в бурканите. Все си мисля, че е малко суха средата. Ама ме е страх да не прекаля.
Изображение
Изображение
Изображение
Иван пише, че може и в бялата фаза да се използва. Да се следи за миризмата да не мирише на прокиснало, но това е за начинаещите. :) Във връзка с размножаването пишат, че взимат една супена лъжица и заразяват следващата порция зърно. Не пишат, че разбъркват. Чудя се дали ще стане.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от ivko69 »

Вече ме е страх да казвам каквото и да било,защото лесно ръся мозъци,а после се излагам като кифладжия... :ufff: За миризмата на прокиснало си права,моето мирише на жито,а стария буркан на нещо като гъба,или на мухъл..Доста добре изглежда твоята триходерма... :stiskam:
Deleted User 7475

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от Deleted User 7475 »

Който работи, случва се да сгреши. Два буркана изхвърлих, миришеха на алкохол, бях ги ръчкала, разбърквала, добавяла
разтвор, явно не е трябвало.
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от shoshy »

Ето моят опит с триходермата
Изображение
Днес му е четвърти ден и няма наченки на плесен :hmmmmmm: . Ама в началото го разбърках няколко пъти, признавам си.
Deleted User 7475

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от Deleted User 7475 »

Шоши, първия път му трябва повече време. След това стана за 4 дни, но опитът ми е на ечемик и то го млях малко в кафемелачката. С грухано жито е последният буркан, но е от вчера сутринта. А това, че имаше розово-червена плесен в първия буркан, явно е от пшеницата, която беше натурална, без да е шлифовано зърното (има и разни други примеси). Мислех да пиша рецепта, но само ще преповторя това, което вече е написано.
На някакъв етап трябва да замразя малко и не знам дали да изсуша.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от ivko69 »

Търсих и аз някаква информация за по-дългосрочно съхранение,ма не намерих..За трите месеца в хладилника е ясно,но година примерно... :hmmm: Ще трябва да се пробва пак,баси...Изсушена по-приемам че ще стане,нали така я продават.За замразяването май четох че при минус 15 умира,но не съм сигурен за триходермата ли беше,или за мицела на гъбите..Нали съм се разперил на десет страни със разни опити...
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от kim »

Как се разбира, че е триходерма, а не просто мухлясало зърно?
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от ivko69 »

Няма как мухъла да покрие житото с такава скорост..Това чудо зараства за часове..
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”