Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Модератор: Миша

Публикувай отговор
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от нина »

Чете се!
Irmena
Kафенце
Мнения: 8
Регистриран на: Яну 24, '19, 21:26

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от Irmena »



Хлорелата - ключ към здравето на растенията. Отглеждане на хлорела у дома.

Конспект на видеото:
Източници на хлорела: тя може да е дива, такава, която може да долети по въздуха (макар, че може и да не е хлорела това, от което позеленява водата в бутилките при дълго съхранение, но това са също полезни водорасли) , или можете да вземете готова хлорела от магазините. Но Иван се съмнява, че в таблетките и други препарати, които съдържат уж хлорела, тя е още жива. Ако седмица след като сме я заложили, в съда не се появи ярко зелена утайка, значи не е жива.
Но има един друг начин, който Иван лично предпочита, с друг вид, вместо хлорела – трентеполия. Това е оранжевия налеп по кората на някои дървета. (Във видеото ясно се показва как изглежда трентеполията.) Достатъчно е да се изстърже от този налеп или дори да се вземе част от кората с него и да се постави като закваска за размножаване. Тази трентеполия може да се срещне не само върху дървета. Може да се види и върху камъни, бетон, желязо. Трентеполията е по-устойчива от хлорелата. Препаратът, който се получава, може да се използва за обработка на семената, за укрепване на разсада, за повишаване адаптивността на разсада след разсаждане, а така също и за укрепване на възрастни растения.
По-подробно за трентеполията, можете да видите тук:
Приготвяне на хлорела: Взимате чиста вода, без хлор. Най-добре изворна и филтрирана. Възвира се водата, оставя се да изстине до стайна температура. В нея се добавя някакъв течен тор, например за стайни цветя, в концентрация както е указано на опаковката му. Заселваме водораслите – например 1 ч.л. на 1/2 л. вода и я слагаме на перваза на прозореца или на друго добре осветено място. Трайността на размножената хролера/трентеполия е половин година, без някакви допълнителни специални условия.
Deleted User 5366

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от Deleted User 5366 »

polyabs написа: Яну 25, '19, 00:35 Ще си позволя да цитирам една полезна статия на Николай Драганов от НЕЗАВИСИМА БАНКА ЗА СЕМЕНА - БЪЛГАРИЯ:
https://www.facebook.com/notes/%D1%80%D ... 920245423/
Ха сега де! Много интересна и може би полезна? статия. Само дето голяма част от предложенията на Николай, Иван ги прави на пух и прах в своите клипове. И в главата ми става манджа с грозде. Кой крив, кой прав не знам, знам само, че ще си отглеждам доматките както ги отглеждаха едно време баба и дядо и тук там ще поглеждам писанията на учените глави, белким взема нещо назаем.
Irmena
Kафенце
Мнения: 8
Регистриран на: Яну 24, '19, 21:26

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от Irmena »

Алис написа: Яну 17, '19, 18:04
peterstamov написа: Яну 17, '19, 17:59 Иван казва ли как да си направим триходерма вкъщи, щото доста инфо има по нета?
Краси Лазаров написа: Яну 15, '19, 16:47 6.Размножаване на триходерма
Взима се зърно,по-бързо става с шлифовани семена. Промива се с вода да падне нишестето и се накисва за 24 часа. Пропарва се в микровълнова за 10 мин. да се убият бактериите. Воден разтвор на препарата 2 суп. лъжици се сипва вътре в буркан 720 м.където е приготвеното зърно. Оставя се на топло,след около седмица е готов,когато белите спори станат жълто зелени. Половин чаша от готовият препарат се накисва в 10 л. вода
Спойлер
Покажи
При всички случаи, когато показва как да си направим биопрепарати у дома, се използва за стартер съответния препарат. Триходерма трябва да имаме и да заложим със зърно по описания начин, за да я размножим. Откъде да си набавим триходерма, се пита в задачата :?:
Недялков
Кафе с мляко
Мнения: 270
Регистриран на: Яну 18, '19, 18:23

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от Недялков »

И аз търсих тази Триходерма,в гуглето излиза производител ЕТ Проф.Георги Нешев,но няма никакви координати за връзка.В накакъв друг форум четох че се произвежда в някакъв институт в Пловдив.Ако някой може да помогне с координати ще е много добре за всички в форума
НАМ
Кана кафе
Мнения: 552
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 167 пъти
Получил благодарност: 119 пъти

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от НАМ »

Недялков написа: Яну 25, '19, 12:32 И аз търсих тази Триходерма,в гуглето излиза производител ЕТ Проф.Георги Нешев,но няма никакви координати за връзка.В накакъв друг форум четох че се произвежда в някакъв институт в Пловдив.Ако някой може да помогне с координати ще е много добре за всички в форума
Аз случайно попаднах на това
https://amiti.org/pochveni-podobriteli/26-ekoprop.html. То е смес. Ако се абстрахираме от неточността на превода, където явно не са наясно кое е гъба и кое бактерия и малко смущаващата комбинация (според литературата една от бактериите ще унищожи микоризата, а и да не го направи, ако се приложи преди да са засадени растенията, за което се и препоръчва, микоризата ще загине при отсъствието на живи корени) може би като краен резултат ще остане само триходермата, но не мога да твърдя със сигурност. Това е обаче добра илюстрация какво объркване съществува все още по темата.
Недялков
Кафе с мляко
Мнения: 270
Регистриран на: Яну 18, '19, 18:23

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от Недялков »

Благодаря НАМ,някой друг ако изчопли нещо да пише
НАМ
Кана кафе
Мнения: 552
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 167 пъти
Получил благодарност: 119 пъти

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от НАМ »

https://greenplanet.bg/bg/ghe/1228-bm-b ... anium.html
Тази разновидност на триходерма също има защитна способност, въпреки че я продават за прочистване на органичните остатъци.
НАМ
Кана кафе
Мнения: 552
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 167 пъти
Получил благодарност: 119 пъти

Re: Рецeпти за любимите домати от Иван Руских

Мнение от НАМ »

Станимир написа: Яну 25, '19, 09:09
polyabs написа: Яну 25, '19, 00:35 Ще си позволя да цитирам една полезна статия на Николай Драганов от НЕЗАВИСИМА БАНКА ЗА СЕМЕНА - БЪЛГАРИЯ:
https://www.facebook.com/notes/%D1%80%D ... 920245423/
Ха сега де! Много интересна и може би полезна? статия. Само дето голяма част от предложенията на Николай, Иван ги прави на пух и прах в своите клипове. И в главата ми става манджа с грозде. Кой крив, кой прав не знам, знам само, че ще си отглеждам доматките както ги отглеждаха едно време баба и дядо и тук там ще поглеждам писанията на учените глави, белким взема нещо назаем.
Станимире, това е идеалната стратегия и според мен.
Тук много пишем за различни техники и илачи, но всеки трябва първо да е наясно каква система използва, какви са другите системи и как може да се заимства от тях (или не). С две думи, съществува традиционната, с използване на изкуствени торове, хербициди и пестициди система, старата традиционна биологична система от дедите ни, по-нови биологични като биодинамична и пермакултурна плюс новата хай-тек биологична. Заемайки методи от различни на твоята система винаги крие рискове - може да няма никакъв ефект, а може и направо да навреди. Прави това, което познаваш и работи добре за теб и променяй по малко, за да видиш първо реакцията на градината ти.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”