Овощни дръвчета

Модератор: Миша

Аватар
Sunflower7
Kафенце
Мнения: 43
Регистриран на: Яну 5, '19, 19:22

Овощни дръвчета

Мнение от Sunflower7 »

Правя нова тема, защото не открих друга такава, дано не я повтарям. Нека тези, които имат и разбират от овошките да споделят опита си за сортовете и грижите за тях.

Сортове череши- Ърли Лори, Ван, Линда, Ламберт Ню стар, Раван, Стела и др.

Сортове ябълки- Приам, Прима, Флорина, Либърти, Присила, Джонатан, Мойра и др.

Сортове праскови- Редхейвън (самоопрашващ се), Рубиред,Симфония, Майкрест, Риш Мей, Хале, Фает, Съмърсет и др.

Сортове круши- добра Луиза, Попска круша, Уилямс, Абат фетел и др.

Сортове сини сливи- Стенлей (самоопрашващ се), Анджелино, Блек стар и др.

Сортове нектарини- Фантазия, Морисиани 90, Биг Бан, Биг топ (всички са самоопрашващи се)

Споделете мнения и опит! :dovolen:
На каквото и да те учи животът, сърцето вярва в чудеса!
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Овощни дръвчета

Мнение от libra »

Аватар
Sunflower7
Kафенце
Мнения: 43
Регистриран на: Яну 5, '19, 19:22

Re: Овощни дръвчета

Мнение от Sunflower7 »

Благодаря Libra :tzvetentze: и се извинявам за излишната тема. :oops: :eeeh:
На каквото и да те учи животът, сърцето вярва в чудеса!
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

Хубаво е да кажеш какво те интересува. Какви са ти критериите. Иначе всички сортове са много вкусни но ще ти е голяна играчка да ги събереш.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
Sunflower7
Kафенце
Мнения: 43
Регистриран на: Яну 5, '19, 19:22

Re: Овощни дръвчета

Мнение от Sunflower7 »

Интересува ме кои сортове са подходящи за западния регион, тоест зимноустойчиви (през 2012 имаше много дни с температура -16 градуса и по-малко и няколко дръвчета загинаха. Също така кой сорт праскова е удачен за стерилизиране и директна консумация защото сме засаждали няколко сорта, но никой не оцеля (листата се накъдриха)въпреки пръскането и явно нъкъде грешим :eeeh:
На каквото и да те учи животът, сърцето вярва в чудеса!
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

Стандартните за страната овощни видове не би трябвало да имат проблемида изкарат -16 . Ако се гледат хубаво и се полагат грижи дори и Праковата би трябвало да издържи, но ако са болни забрави. Отделно по-голенмия проблем не са тези -16, а тези -4 които са през Април и Май.
Сортове череши
Странни критерии за сортове имаш. Някой са ултра стари сортове, а други толкова нови, че даже и не съм ги чувал. По принцип нямам много набюдение върху черешите, но се знае че Ван без поне средни грижи си боледува.

Сортове ябълки
Тук си избрал само устойчиви сортове със средни и под средни вкусови качества. Изключение е Джонатан който е вкусен, но силно болнав. Отделно половината от тези сортове на дали ще ги намериш да си ги купиш.
Сортове праскови
Нямам абсолютно никакви наблюдения, но прасковата се води за най-чуствителната на силни зимни студове.
Сортове круши
Тук мога толкова да говоря, че ще ме заболят пръстите от писане. Но от тези сортове които си изброил не бих взел нито един.

Сортове сини сливи
Не знам колко в севорозапада си, но има някаква вероятност Анджелино да не може да узрее хубаво. От делно той и Блек Стар не се водят сини сливи, а японски сливи. Друг е въпроса че от няколко места съм дочувал, че не ги харесват много. Не знам колко е достоверно. Стенлей си е класика, но за някоя от Чачанските бях срещал инфорнмация че е доста по-добра.
Сортове нектарини
Това което казах за струдоустойчивоста на прасковите важи и за нектарината, доже може и да са по зле.

Ако искаш да ти се помогни качествено дай по-подробна информация. Какви гижи ще се полагат, какво се предпочита, по-вкусни или по-устойчиви, равно ли е местото или под наклон. С какъв изглед е, близо ли е до голяма река. На каква надморска височина е. Северозапада се води от Плевен до Видин. Това е толкова голям район че надали някой ще може да ти каже нещо достоверно. От къде си решил да си копуваш дръвчетата?

Аз какво бих ти препоръчал. Първо отиди в селото или града където ще ги садиш и огледай и разпитай какво има и какво вирее. Няма смисъл да откриваш топлата вода. Ако ти кажат че нектарините не стават може да си вземеш и идвята да пробваш, но да сложиш 20 бр и след това нищо да не стане ми се струва малко лекомислено. След това отиди в един, два или три местни разсадника и виж какви сортове предлагат, а и там също могат да ти кажат в твоя район дали това или онова ще върви. И след това като ми кажеш че ябълка Грени смит не я продават там тъй като не узрявал в района и аз ще ти потвърдя че и Анджелино също няма да узре.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Аватар
Sunflower7
Kафенце
Мнения: 43
Регистриран на: Яну 5, '19, 19:22

Re: Овощни дръвчета

Мнение от Sunflower7 »

Вкъщи имам череша Бинг, ябълка Джонатан, синя слива Стенлей, круша Абат Фетел, писала съм западна България защото съм на 30 километра от София (високите полета на западна България), както ни водят. А за критерии за сортове нямам просто написах няколко, които ми препоръчаха като добри.Дворът е равен, не е близо до река, с южно изложение, откъм грижи, когато установя проблем отивам и питам в агроаптеката и пръскам. Откъм това продавача да ми каже, че няма да вирее дръвчето не се случва, защото всеки иска да си продаде стоката и са малко тези, които са искрени. Миналата година ми продадоха дюля вместо круша ( листата й бяха малки и не разпознах дюличката).
На каквото и да те учи животът, сърцето вярва в чудеса!
Аватар
Sunflower7
Kафенце
Мнения: 43
Регистриран на: Яну 5, '19, 19:22

Re: Овощни дръвчета

Мнение от Sunflower7 »

Благодаря Tanasaki, въпреки малкото инфо от мен, ти даде много инфо.
На каквото и да те учи животът, сърцето вярва в чудеса!
Аватар
Sunflower7
Kафенце
Мнения: 43
Регистриран на: Яну 5, '19, 19:22

Re: Овощни дръвчета

Мнение от Sunflower7 »

За надморската височина според Гугъл сме от 500 до 699 :dovolen:
На каквото и да те учи животът, сърцето вярва в чудеса!
tanasaki
Кафе с мляко
Мнения: 272
Регистриран на: Авг 23, '17, 22:34
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Овощни дръвчета

Мнение от tanasaki »

Далеч съм от мисълта да ти развалям мечтите, но някой негативни коментара ако видиш от мен то е за да наблегна на даден проблем върху който е хубаво да помислиш.

Хората си мислят че Южния склон е добре. Но всъшнот имено той е най-големия мор за дърветата. Представи си всеки ден слънцето ги напича през зимата и след това замръзват през ноща. Също лятото там е много по-горещо от колкото им се иска на дърветата. През пролетта дърветата на този склон се развиват по-рано и има по-голяма вероятност да измръзнат.

Друго нещо което трябва да си изясниш. Какво ще правиш плодовете?! Гледам искаш да има от всичко по много и по всяко време.Да разбирам ли че плодовете ще ги гледаш само за семейството си или ще продаваш. Колко плодове ще имаш нужда без да ги хвърляш. Ще правиш ли компоти и сладка? А ракия? Ще продаваш ли? Това са доста важни неща поне според мен за да се избере точното количество и точните сортове. Това не са картофи и домати, тази година ги имаш догодина ги нямаш. Тук за да почнеш да получаваш качествена продукция трябва да чакаш 4-6 години и всяка грешка излиза скъпа.
Сортове череши
Сезона на черешите е 6 седмици. Грубо казано на мен едно дърво ми напълно достатъчно и от едно семейство като моето го изяждаме за около две седмици. Казваш имаш Бинг на колко години е приблизително и за колко време ви стига? Бинг е средно зряла череша. Ако питате мен повече от 3-4 череши не трябват. Какво става Ърли Лори ( ранна), Бинг (средна) и Скеена/Суит Харт ( Късна) Ако правите сладка може и една Жълта да си вземете. Колко повече ще ви трябват вие си решавате.

Сортове ябълки
Ябълките са късни плодове. Те са подходящи за съхранениеи ако не сте някакъв голям фен, за мен те трябва да са зимни и да не взимате летни сортове. Избраните от вас сортове са есени т.е. ще ви изкарат някъде до Февруари. При ябълката го има пролема с вкуса. Ама дали, сладки, дали кисели или сладко кисели. Това няма как да ви избера вместо вас. Златна превъзходна ( сладка) Муцо ( сладка) Шарден (кисело сладка) Червена превъзходна ( сладка -хлебна) Мелроуз ( сладко кисела) Флорина ( сладко кисела) Пинова (сладка). Това са повече вкусови насоки, а не препоръчителни, докато не оточните друго не мога да помогна.
Сортове праскови
Както казах праскова и нектарина на тази надморска и това изложение ще бъде много интересно какво ще се получи. Огледайте в селото дали има други праскови. Две насоки мога да ви дам. Прасковите почват да плододават почти пълно още на третата година, за това или слагате две бройки и гледате какво ще се получи и след това ако се държат добре взимате още или слагате 5-6 с идеята че може нищо да не стане и да ги махните след 6-7 години.

Сортове круши
Крушите имат това придимство че са едни от най-първите плодове ( Май месец) и могат да се съхраняват до ( Май месец). Като разликата между ранните круши са в много по-добро качество от ранните ябълки. Друг интересен факт е че при ябълките го има избора на вкус. Този сорт ми харесва , онзи не ми харесва, докато при крушите това го няма всички хубави сортове се харесват еднакво от всички. Ето един примерен асортимент Пауталия, Ранна на Моретини, Червена вилямова ( ранни сортове) , Хардиева масловка и Абат Фетел Който го имате ( есенни сортове), Хаденпонтова масловка ( зимен сорт) 3 броя. Може да замените едната бройка с Пас Красан, но може да не узрее и ли с Попска, но по-лошо качество на плода и по-малка съхраняемост.


Сортове сини сливи
Към сливите освен по-горе написаното бих добавил и Ренклода. За мен даже превъсхождат в някое отножение сините сливи.

Сортове нектарини
Това което съм написал за прасковите важи и за тях.
Ако не живееш на ръба, значи заемаш много място!
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”