От А до Я за любимите домати 2019

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от kim »

Клеър написа: Мар 13, '19, 06:43 Kim , някой беше пуснал видеото на същите тези снимки и мисля , че не са кошнички за щипки , а кошчета за отпадъци(хартия) , но са целите на дупки и в тях гледат домати . После засаждат растението директно с кошчето.
Възможно е, първо и аз това си помислих, но после видях, че не всички домати на снимките
са в такива кошчета.
Клеър написа: Мар 13, '19, 06:43 Аз това лято пробвах подобен метод за поливане на няколко корена домати , само че моите ямички бяха по- малки. .
Правят се с размер 30х50 см, на четири корена една ямка.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
chakal
Кафе с мляко
Мнения: 216
Регистриран на: Ное 3, '18, 18:26

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от chakal »

Здравеите мисля че правите грешка с бутилки с дупки или фитили може но растения с
плитък корен,пипер,краставица а за домат рядко и обилно.Гледах клип където при засяване
Домата не се полива месец че и повече само се подхранва под корен да се научи сам да си
търси иначе корените остават повърхносни и се надява само на вас когато той получава
Всичко наготово защо да се мъчи и сам да търси А на нас. Да му слугуваме трябва ли ни ?
Вместо дупка за 4 корена може траншеика м/у редовете и 1 кофа вода накорен на 10 дни
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от kim »

Нали идеята на бутилките е такава, да се вкопаят по дълбоко и да се полива под корена,
за да върви той надолу. За ямките отново се сипва по една кофа вода в дълбочина, а отгоре
е мулчирано.
Това със засушаването вече го избягвам. По мои си наблюдения, засуша ли в началото доматите
стават по податливи на болести и вредители.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от calico »

Моите засяни първи семенца на доматки покълнаха за 4-5 дни. Изнесох ги на светло и хладно.
само че торфа изглежда доста сух, да поливам ли?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от МГХ »

calico написа: Мар 13, '19, 08:49 Моите засяни първи семенца на доматки покълнаха за 4-5 дни. Изнесох ги на светло и хладно.
само че торфа изглежда доста сух, да поливам ли?
Моите са в хартиени чашки от кафе с торф и поливам на 4-5 дни.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivanina »

calico написа: Мар 13, '19, 08:49 Моите засяни първи семенца на доматки покълнаха за 4-5 дни. Изнесох ги на светло и хладно.
само че торфа изглежда доста сух, да поливам ли?
Засъхналият торф ясно говори, че има нужда от овлажняване .
С мека водичка без да се прекалява с количеството ѝ,
за да не се стигне до сечене на младите растения.
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Дон Домат »

Да споделя първи впечатления от новия ми найлон, щото сега е времето за смяна.Както писах, найлона е зелен, матов, в смисъл непрозрачен.Нишо не се вижда вътре.Друга информация, откъде е и какъв е нямам.Първоначално не ми хареса, но "държи" по хладно в новата част, засега не съм сложил термометър и там, но се усеща.Днес се загледох в надписите, пише UV 11.02.2019```Б```.
Та, който си купува нов найлон да пита и за такъв, матов.
И да кажа и за един проблем, който ме мъчи от няколко дни. :ufff: Новата част на оранжерията трябваше да бъде само за краставици.Има три лехи с две пътеки.Слънцето осветява откъм дясната страна.Ако и на трите лехи има краставици, ще стане джунгла, а ако сложа в двете крайни лехи краставици, те ще засенчат средната леха...В задачата се пита, какво да сложа в средната леха? :?: :?: :hmmm:
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от MotacillaAlba »

Иванина, здравей. Много хубав разсад!
Искам да те питам, тъй като в по-старите теми открих, че си сяла домати Хармония на Опал Зи. Също открих, че този сорт при Краси Лазаров се е самозадънвал. Моля те, пиши как беше при теб, ако си спомняш. Една съседка ме помоли да й купя семена от някакъв "обикновен червен домат", разбирай - индетерминантен и не много скъп и аз й взех тази Хармония, а след това прочетох за самозадънването...
Затова се питам, трябва ли да й взема нещо друго, че жената обикновено сее само 2-3 сорта и ще е голям проблем, ако й се случи това. Моля и останалите хора от форума, ако имат впечатления, да пишат.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivanina »

Здравей,MotacillaAlba!
Ти ме върна в едно минало време, в което преживях големи разочарования от закупените семена домати
на Уж фирма Опал Зи, която в един коментар забелязано от едно момче- форумно другарче, се оказа че
опаковката не е с оригиналното лого на обичайното място.
Фрапиращото за мен беше че всички корени на сорт Фантазия се самозадъниха и през целия сезон не кръкнаха по- нагоре от коляното ми.
За Хармонията - никакъв впечатляващ спомен, а имах големи очаквания!
Съжалявам че не мога да ти бъда полезна с някакъв отзвук.
Семената не ги ползвах по- вече, и се чудя за какво ли са още при мен!?
ето ги, сега ги снимах и силно бягам от този вид опаковки.


Изображение

Това е стара опаковка, доста измачкана но ясно личи логото щампа в горния ляв ъгъл, а не като прикачена изрезка както в първата снимка. Не е излишно да се знае. Ако някой има други, различни от моето мнение впечатления нека ги сподели.

Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от MotacillaAlba »

ivanina написа: Мар 13, '19, 13:59 Здравей,MotacillaAlba!
Ти ме върна в едно минало време, в което преживях големи разочарования от закупените семена домати
на Уж фирма Опал Зи, която в един коментар забелязано от едно момче- форумно другарче, се оказа че
опаковката не е с оригиналното лого на обичайното място.
Фрапиращото за мен беше че всички корени на сорт Фантазия се самозадъниха и през целия сезон не кръкнаха по- нагоре от коляното ми.
За Хармонията - никакъв впечатляващ спомен, а имах големи очаквания!
Съжалявам че не мога да ти бъда полезна с някакъв отзвук.
Семената не ги ползвах по- вече, и се чудя за какво ли са още при мен!?
ето ги, сега ги снимах и силно бягам от този вид опаковки.


Изображение

Това е стара опаковка, доста измачкана но ясно личи логото щампа в горния ляв ъгъл, а не като прикачена изрезка както в първата снимка. Не е излишно да се знае. Ако някой има други, различни от моето мнение впечатления нека ги сподели.

Изображение
Благодаря ти, Иванина.
Чудя се какво да правя. При мен опаковката е оригинална, видях ги на сайта -http://opalbg.net/%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8/, но след мнението на Краси Лазаров не ми се поема риск да се самозадъни половината доматена градина на жената... явно е по-добре да взема друг сорт. :eeeh:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”