От А до Я за любимите домати 2019

Модератор: Миша

Заключено
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivko69 »

Днес насадих останалите домати и набучках босилек и тагетес..И ниски хризантеми ...Утре са наред лютите чушлета..И градинката започна да прилича на градинка... ;)
Deleted User 7475

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Deleted User 7475 »

Завиваш ли ги или вече отмина опасността от слани при вас?
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivko69 »

Свалил съм найлона от тунелчето,махнал съм скелето,и сега всички са на открито небе...А колко е отминала опасността не знам...
Deleted User 7475

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Deleted User 7475 »

А мрежа имат ли си отгоре или още не си им я монтирал? Като гледам аз как се мотая с моите навеси... остана да боядисам винкелите на покривите с боя, но е малко височинна работа на стълба и не ме влече да я свърша. С грунд ги минах и вече имам опит, де. Докато не монтираме поликарбоната отгоре, изобщо няма ди мисля за садене на каквото и да било в градината. Днес сях в разсадни табли краставици, тикви, тиквички, дини и пъпеши. Поне занесох сезали в оранжерията и като насея боба и царевицата (ще рече човек, че плантации ще сея :lol: ), вече ще им е ред на доматите (горките, само ги разглеждах кой докъде я е докарал :hihihi: ).
Имам две самопоникнали тикви в оранжерията и хем няма как да останат там, хем ми е жал да ги махна.
Да разкажа поне и за водния лук в градината. Правих си разсад миналата година и садих, но не всички направиха глави и някои ги зарязах в градината. Презимуваха си отлично и сега са направили хубави пера, а и откъм глави го докарват и са много крехки. За мене е странно, че точно воден лук презимува отлично.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivko69 »

Първото което съм направил в градинката е да опъна мрежата...Още в началото на март...
Deleted User 7475

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Deleted User 7475 »

Ама и аз задавам едни въпроси... :) Зачудила съм се кога да метна засенчващата мрежа на оранжерията, но като че ли още е рано. Има много мрачни и хладни дни все още.
Deleted User 7475

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Deleted User 7475 »

Бавно, но зреят лабрадорите. :) :stiskam: Разгледах си снимките и си направих извод, че трябва да сея около 10 януари (най-рано). Тази година сях около 6 декември и загубих първите китки.
Изображение
coldice1
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Май 13, '19, 00:38

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от coldice1 »

Здравейте,

За първа година реших да пробвам да отгледам домати. Става дума за чери домати в саксия на балкон. Посях ги на 24.03, засадих ги в саксиите на 30.04.
Още не са изнесени за постоянно на балкона заради нестабилното време и вятъра. Излизат "на разходка" и после ги прибирам - като кучета.
Струват ми се много дълги, а същевременно тънки. Много са нежни - като ги изнеса на силно слънце, почват да клюмат.

Моля за вашето мнение и съвети.
Изображение

Изображение
Deleted User 7475

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Deleted User 7475 »

coldice1, за мене е трудна задача отглеждането на домати в саксия, при това на балкон. Недостигът на слънце трудно се компенсира. Вятърът е проблем, но трябва да са постоянно на балкона. Ако продължават да клюмват, отрежи от едното растение 20-25 см, мерено откъм върха, махни долните 2 листа на отрязаната част и го засади директно в почва до първия долен лист. Отгоре измисли прозрачен капак (голяма бутилка/туба от минерална вода, на която е отрязано дъното, примерно). Така да стои на много светло, но не на директно слънце 1 седмица. То ще пусне хубави корени и тогава отхлупваш.
spas
Kафенце
Мнения: 8
Регистриран на: Мар 31, '19, 16:13

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от spas »

Здравейте, тази сутрин заварих едно листо с кафяви петна. Може ли някой да потвърди дали е мана (фитофтора)?
Изображение

Изображение
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”