От А до Я за любимите домати 2019

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 7475

От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Deleted User 7475 »

Изображение

Малко повече снимки тук

Линкове:
от А до Я за любимите домати!
На приказка за доматите-2016 г.
Да поприказваме за доматите - 2017
Да поприказваме за доматите - 2018
----------------------------------------------
Лампи
-----------------------------------------------
Разпознаване на болести и вредители
-----------------------------------------------
Краставици
Чушки и домати и други зарзавати


Коледната украса на Клеър и Ивко :ssvirka: :slove: :ssvirka:
Изображение

Ще копирам последните мнения с отглежданите домати:
gora написа: Дек 21, '18, 09:45 За списъка със сортовете-фаворити на форума за 2018:
Опал F1/на Опал Зи/
Сърцето на Албенга
Розабела
Паулина F1

Отбрани са в сравнение с : Биг Бийф, Флорида, Ръгби, Рила, Розов блян, Розова магия, Розов дар, Сърцевидни местни, Пирамида, Оранжев идеал, Фантазия, и един куп черита - жълти, червени......
gora написа: Дек 21, '18, 10:43 Аз писах доста за Опал, и снимки показах, но да се повторя :D : оказа се, че само този сорт, който е български, е устойчив на листна плесен в оранжерия. Също беше най- здрав и навънка. Аз за първи път успях да произведа достатъчно домати в Павликени, където е много горещо през юли и август. И на вкус напълно ме устройва.
А Розабелата - не се различава по вид, вкус и плодовитост от Ръгби, а е директен сорт. Пак е български.
peterstamov написа: Дек 21, '18, 11:35 Не подминавай Розов Блян и Хъни Муун!
Аз ще ги повторя! + махленския и варненския!
НАМ написа: Дек 21, '18, 11:55 Моят фаворит тази година е Блек чери на Флориан. Едро, много вкусно, узря първо и беше отрупано с плод  до сланите. Разболя се, но тъй като е жизнено като бурен, новите му плодове узряваха преди да ги достигне болестта. То ни спаси сезона и беше най-любимият домат на всички в къщи. Въпросът ми е - да използвам ли семена от тази година, в която то беше болно, но много успешно се справи с болестта (което теоретично го прави още по-приспособимо в бъдеще), или семената от оригиналната опаковка. 
Другите ми два фаворита от този сезон са Пирамида и един едър червен детерминантен, родовити, вкусни и по-устойчиви от останалите на болести, но далеч зад черито по отношение на устойчивост. Останалите ми сортове бяха: Биволско сърце (подобрено), БГ Фантазия, Идеал, Хоумстед, Индиго роуз, Мирабел (жълто чери), Трапезица, Розов и Червен гигант. Всички станаха вкусни, но или не родиха добре (сърцата), или се разболяха и заминаха по-бързо от другите, или бяха много дребни (жълтото чери).
MotacillaAlba написа: Дек 21, '18, 12:43 Ето изпитаните сортове, които ще отглеждам и през 2019-та година:
Розов блян,
Италианска круша,
Момини сълзи,
Ръгби,
Оаксаканско бижу,
Розов мед,
Алтайски оранжев,
Японско черно,
Рапунцел,
Алис розово сърце,
Розово с картофени листа,
Евъргрийн,
Еми змей,
Розова праскова,
Черен пипер,
Ворлон,
Черен кримски,
Лабрадор,
Бонония.
Розов блян е абсолютния ми фаворит - до миналата година основно по вкус и трайност на плода, а тази година е сред първите четири и по родовитост - наравно с Ръгби делят третото място. Най-родовит беше Рапунцел, на второ място Италианската круша.
От изброените по-горе Ворлон беше от доматите, които вървяха зле, но е със специфичен цвят и вкус и ще се опитам отново да го отгледам с малко повече внимание. Мисля, че в т.нар."Еми змей" открих отдавна търсения "червен Розов блян", т.е. червен сорт, който да конкурира Розовия блян по качества - но трябва да мине още един сезон, за да мога да го кажа със сигурност, защото през 2018 го засях късно и не остана време да развие потенциала си.
Краси Лазаров написа: Дек 21, '18, 16:18 Семената които поръчах от сорт Чио Чио Сан не само,че пристигнаха,но и покълнаха. Преди минути ги засях,ще видим какво ще покажат като растения. :dovolen:
НАМ написа: Дек 21, '18, 15:41 Любимите ми домати тази година, Блек чери. Снимките не са добри, но на всички останали има и хора и предпочитам да не ги поствам. Което ще ми е урок за следващата.
https://photos.app.goo.gl/VEdGTmqJunmrg9ei9
alys написа: Дек 21, '18, 18:16 Тези ще повторя, най-вероятно. Малко са на кантар всички, защото има много нови.

Розов блян (дали да не го сея само него??? :)))
Чудо земли
Момини сълзи
Дълго сърце (със забележка, че все са с върхово гниене)
Лабрадор
Розова магия
Розово с картофени листа
Рапунцел (от събирани семена) - чери хибрид
Розов Янчето
Розов мед
Меделина
Розов дар
Крушовиден Теди
Сърцето на Албенга
Бонония
Трапезица
Ръгби F1


Нови:
Полярник
Каспийски розов
Рапунцел F1 (оригинал)
Cherokee Green
Юбилеен на Тарасенко
Ворлон
Тифен менонит
Аунт джинис пърпъл
Оаксаканско бижу
Марианас пийс
Томатито де Джелапа
Скай комиш
Latah (евентуално)

Хибриди, нови:
Бенатар
Алианс
Хъни Муун
Панекра
Амати
Оптима
Биг Бийф

Възможно е да се появи още нещо. Тези, които съм пробвала и няма да повторя, не са интересни, според мене. Ще опитам доста хибриди, заради неумение да отгледам домати в оранжерията. :)
Лиде, ще се опитам да те догоня. :hihihi:
alys написа: Дек 21, '18, 19:11 Пропуснала съм Маризол пърпъл от новите. От старите не бяха никак лоши Ясенички ябучар, Невес азорско червено, Дива роза. Не успях да придобия впечатления от Руми Варна, Алтайски оранжев, Розов идеал, Гигант Теди, разни сърцевидни и други, защото не успяха да узреят преди маната, съответно се разболяха. От хибридите много добра плодовитост имат Рила и Опал бг, но като вкус не ми допаднаха. Панекра ща я повторя, макар че по-твърд домат не съм опитвала.
НАМ написа: Дек 22, '18, 20:07 Ето и моят списък с новите сортове, които ще прибавя към отглежданите тази година (от последните само Индиго роуз май няма да повторя, защото не ме впечатли никак с вкуса си ). Към него задочно добавям Latah, която пътува с международна поща и затова не е съвсем 100% сигурна. От новите Етиопско черно всъщност до миналата година отглеждах и при мен става много добре. Късно разбрах, че Аморозо е всъщност хибрид и за него не съм сигурна дали ще го включа, защото не се вписва в идеята ми да създам селекция, адаптирана към моите условия и възпроизвеждана със собствени семена.
Ред Пеар
Пантано Романеско
Брутус
Сърцето на Албенга
Розов местен хасковски
Лазаринка (стар семеен сорт още от баба ми)
Полярник
Руми Варна
Невес азорско червено
Молдавско зелено
Каспийско розово
Китайска новина
Полиш лингвиза
Полско яйце
Гардънър дилайтс
Етиопско черно
Стъмп оф дъ уърлд
Брендиуайн
Аунт Джини’с пърпъл
Аморозо
Будай Торп
Ниагос
Прудънс пърпъл
Розово с картофени листа
Клеър написа: Дек 22, '18, 23:35 Оле и аз го имам този Стъмп.... ... Наптаво ще изхвърля семената. То най -лъскавите и красиви най-"приятни "изненади могат да поднесат.
Аз по препоръка на MontacillaAlba си поръчах
Черен пипер
Японско черно
Изобщо не ми пречи , че черните сортове се напукват. Като започнат леко да сменят цветът си ги късам и си зреят откъснати. По този начин едно напукано няма. Толкова са вкусни ....... :dovolen:
ivko69 написа: Дек 22, '18, 23:36 Айде да кажа и аз какви сортове ще садя този сезон..От миналата година остават Доброглед и Маскотка...Другото всичко ще са проби..Ето какво имам:Лабрадор,Брендиуайн-нови семена от САЩ,Либийски,Латах-пътува ,Идеал-1954,Куртовски,Де барао гигант,Юбилеен на Тарасенко,Хъни Муун,Алианс,Рапунцел,Розова магия и Розов блян-много ги хвалите,имам и Опал и Елена прима и ако ми пратят още два сорта и стават 20..Ще имам и за скубане и за оставане... :hihihi: Другата година намалям драстично пробите и си избирам 3-4 сорта,защото ... :ufff: :ufff: :ufff: Сигурно в този момент ви лъжа,ма така съм решил,поне за сега... :dovolen:
Краси Лазаров написа: Дек 23, '18, 18:57 Като дойде сезона за засяване най-често говорим и търсим по-ранни сортове домати. Аз от 2010 г. се опитвам да излъжа доматите да узреят по-рано. Когато нямах оранжерия беше много трудно и въпреки това съм откъсвал узрял домат на 2.6. Обаче засявах на 7.1. и отглеждах ранните домати в 10 л. шишета. От многото опити с над 200 сорта мога да споделя,че колкото е по-ранен домата не е толкова вкусен,както доматите с малко по-дълъг срок на узряване. Затова се спрях на сравнително ранните сортове Хъни и Пинк рок,които са с отличен вкус и родовитост. Но няма да пропусна и през този сезон да експериментирам с няколко нови сорта. Ще опитам три сорта чери,които ще засея заедно с Хъни и Пинк. Това са Рапунцел,Чио чио сан и Гарднерс де лайт,това са вкусни домати,които са също с по-къса вегетация. Рапунцела е 68/70 дни до узряване. Ще опитам Полярник и Алианс за който от Агрис ми казаха,че е с около 8/10 дни по-късен от Хъни,но е бил вкусен за червен домат.
Засявам около 7 януари една част,която ще е само с рязани домати над котиледоните и ще са двустъблено отгледани. Основната част за оранжерията ще засея на 1 февруари.
хортензия написа: Дек 23, '18, 22:34
peterstamov написа: Дек 23, '18, 17:15 При мен таз година даде обилно, но нямах Магия да сравня! Миналата имах и двата - много си приличат. Така и не можах да реша, кой ми е по-вкусен!

Аз две години подред ги отглеждах и двата,действително трудно се прави разлика ,но като родовитост печели Магията.Бляна е една идея по-тъмно розов и по сладникав.Последната година сях само от Розова магия,но за последно в оранжерията,навън се представя повече от отлично,междувъзлията са по къси и всяко цветче връзва.Като всеки Розов сорт е податлив на доста болести ,първо по тях разбирам ако се появи нещо.
Алис написа: Дек 23, '18, 22:36 Опитах се да следя темата днес. Специално да отговоря на Краси Лазаров. Видях, че не съм писала за магията по-долу, изпробвах я през 2017. Връзва като звяр, но на вкус за мене е доста след бляна. Доста по-мек домат е магията, не може да лагерува както блянът.

Ей сега ще копи-пейстна едно мое мнение от 2016. Малко не е за вечерните часове, ще четете утре или след празниците.

Моите впечатления:

* Мои розови - всъщност са Розов блян, много ги харесвам, но връзват сравнително слабо и тази година боледуваха най-много

*Розов мед - връзва добре, месест сърцевиден, понякога става на жилки вътре, но става, дори може да се каже, че е вкусен

*От Кнежа - червени средни домати, балансиран вкус, като доматите от едно време, леко водни, но ги харесвам

*Лонг Кийпър - няма по-невкусен домат, но ражда добре и издържа една идея след другите

*Розово сърце, Петково - месести, едри, добре раждат, но опредерено са за оранжерия, навън при мене дабивите са по-слаби, но имаше; страдаха от върхово гниене, но с пръскане с мляко, вода и йод през 10 дни се стопира процесът - като не са узрели моите розови, минават за много вкусни, защото обичам леко неузрял домат, а тези не са вкусни в такава фаза, после омекват бързо

*Дълго розово сърце, Петково - същото като предишните

*Червено сърце, Петково - много тегаво вървяха като разсад

*Зелен гигант - много бързо навързаха и узря първа китка, а нагоре продължи да връзва, един от първите в градината след Лабрадор, месести, едри, вкусни

*Лабрадор - дребен като растение и плод, но първи зрее, на вкус ми допада, но втората му реколта вече не е интересна, защото вече има и други

*Сан Марцано - за сушене или консервиране, много родливи, не са ми вкусни,

*Домат 22, червени ниски - родиха като за световно, но никакъв вкус, жалко

*Домат 20, розови високи оранжерия - не ми допаднаха

*Домат 30 - едър червен домат, вкусен, добре върза, но високо

*Golden Sunrise - дребни, много на брой, сладки домати - в оранжерията е на повече от 2 стъбла

*Moneymaker - дребни, не ги харесах

*Yellow Pear - много ефектни на вид леко сладки и сипкави

*Пондероса розова - стана куха при мене, иначе роди добре, но не ми хареса, повече кисела

*Хоумстед - добре роди, едри месести много (прекалено) сипкави домати

*Розов гигант - кисел ми е повече, отколкото обичам, но върза дъбре

*Черно биволско сърце - само атракция

*Бяло биволско сърце - същото

*Черен (дребен, дебела ципа) - не става, може да е от хибрид

*Ямал, Настенка, Будай Торп, Пралеска (от 2015 г.) - тези отпаднаха, макар Настенката да не е лоша, но сравнително дребни домати

*Червено чери 19 - ситно родливо червено чери, подчертан нормален доматен вкус

*Оранжево чери - също много родливо, сладичко

*Балконско чери Вилма - най-дребното растение, за ръста си, навърза безкрайно много

*Чудо земли 42 - едри, вкусни, розови, върза добре

*Ясенички ябучар 44 - червени вкусни, средни, добре бяхя вързали

*Гогоша 41 - лагерува, още не е узрял, явно е късен

*Дива роза 40 - различни по едрина, харесаха ми

*Невес азорско червено 43 - по-водни от Ясеничките, но пак са вкусни

*Афен F1 - прекалено сладък ми е, не е за моите условия, голяма мъка, докато стигна да го опитам

*Паулина F1 - бях я отписала миналата година, но боднах 2 растения в оранжерията и станаха едни гиганти, да те е страх да ги гледаш и особено едното изби рибата с много плод, бавно зрее, като вкус не ми допада, не е кисела, но някак очаквам повече

*Опал БГ F1 - върза много и в оранж., и в градината, вкусът става, лееко киселее, ципест

*Мондиал F1 - ужасно ципест

*Панекра F1 - най-твърдият домат; като отлежи, може да се хрупа, буквално, понякога вечер го хапвам вместо ябълка, вкусът не е съвсем зле, дори успя да се смели в машинката на сок, а мислех, че е много твърд и няма да мине : D

*Brandy Boy F1 - садих късно, първа китка узря за 3,5 месеца от семка, розови, сравнително едри, картофен тип листа, но ми идват малко кисели, ще видим как ще ги приема в началото на сезона, когато няма други домати
Приятно отглеждане! :dovolen:
Последно промяна от Deleted User 7475 на Дек 25, '18, 00:55, променено общо 2 пъти.
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от MitkoGeorgiev »

Честита Коледа!
Да сте най-вече здрави и много късмет и берекет през идващата година! Наздраве !!!
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4819
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 543 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivko69 »

Хората в старата тема си счупиха краката да танцуват,а вие тука домати садите... :lol:

Да ни е честита новата тема... :stiskam:
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от MotacillaAlba »

Честито Рождество! Здраве и берекет :dovolen:!
Алис, благодарим ти за темата :tzvetentze:!
Много хубаво си пренесла сортовете тук - накрая ще пишем отчет :lol:! И изобщо - адмирации - много добре си я започнала - красиво и практично. Пожелавам на всички съфорумци доброто начало да се увенчае с прекрасен финал и кошниците да са пълни през целия доматен сезон - или поне от юни до декември! :D
Последно промяна от MotacillaAlba на Дек 25, '18, 09:28, променено общо 1 път.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2864
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1270 пъти
Получил благодарност: 1240 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Клеър »

Честита Коледа, здраве и късмет!

Честита нова тема!

Алис, страхотно си се справила!

Богата реколта на всички любители на доматите!
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Дон Домат »

Честита Коледа.Живи и здрави и много берекет през 2019.
Да ни е честита и новата тема.Да има повече снимки и повече за хФалене... :stiskam:
Яяя, има и моя снимка в галерията.Това май е един Афен пробван отвън.
:nazdrave: :nazdrave: :nazdrave:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10104
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от МГХ »

Нямам търпение вече, а зимата едва започва.
Алис, :sflower: :sheart:
Весели празници!
URL=http://www.img-share.eu/main/image_view ... 88.jpg.htm]Изображение[/URL]
Deleted User 7475

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Deleted User 7475 »

Добре дошли в новата тема! Потанцувахте ли (поне виртуално)? :sdance:
Бъдете здрави! Благодаря на всички за милите думи. :slove: Обичам ви!
Имате ли си още домати? И колкото повече снимки и мнения, толкова по-добре. :dovolen:
Оправдания, че компът бил пълен със снимки, не се приемат, щото тук не виждам нито една нова, засега. :angelche:
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от shoshy »

Да ни е честита Коледата и новата доматена тема! :D
Алис, чудесно си се справила с темата :liubov: :tzvetentze: !
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Дон Домат »

Алис написа: Дек 25, '18, 11:06 ....И колкото повече снимки и мнения, толкова по-добре. :dovolen:
Оправдания, че компът бил пълен със снимки, не се приемат, щото тук не виждам нито една нова, засега. :angelche:
Дааа, някои хора обещаваха преди сезона много снимки, пък не пуснаха нито една.А имат хубави апарати. :svekurva:
Аз въпреки че наводних един телефон и загубих много снимки се опитвам да качвам колкото мога.
За новата тема, всеки втори пост, със снимка......ааааа, да не се налага Ивко да идва с големите шамари.Дааа.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”