От А до Я за любимите домати 2019

Модератор: Миша

Заключено
plam_pl
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Фев 18, '19, 12:50

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от plam_pl »

ivko69 написа: Фев 19, '19, 20:00 Добре дошъл plam_pl....Някой влизат в темата плахо,като новобранци,ма ти ритна вратата и влезе като професионалист... :daaa: Браво на теб и браво за разсадите...Браво е слабо казано...Евала...Тоя всичкия разсад в една оранжерия ли ще го сложиш...?Трябва да е доста добра като размери... :hmmm:
За две малки оранжерии общо около 45 квадрата,естествено има и малко резерва ако стане нещо :)
plam_pl
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Фев 18, '19, 12:50

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от plam_pl »

Алис написа: Фев 19, '19, 20:41
plam_pl написа: Фев 19, '19, 13:24 Сортове - Хъни Муун,Оптима,Биволско сърце ,Ръгби и Сърцето на Албенга
Засял си Хъни Муун :) . Да не би да си купил голяма разфасовка семена или някъде са пуснали хоби опаковки? Осветлението ми е интересно. С напредване на времето виждам как изобщо няма да ми стигнат четирите лампи, които имам. Защо е необходимо да изнасяте разсада, като и в хола под лампите си е добре? След като имаш условия да засадиш доматите в края на март, защо си започнал в началото на януари?
Я да си задам всички въпроси :lol: - какво правиш, за да забавиш развитието на разсада, засушаваш го, не го пресаждаш в по-големи съдове или нещо друго?

BAT_GOIKO, имаш ЛС във връзка с Лабрадорите. Или вече си намери?
Много въпроси дано не изпусна някой.
Хъни Муун няма хоби опаковки.Четох ,че тук всяка година си делите някое пликче,и се опитах да се регистрирам поне 10 пъти в рамките на 3 месеца,но така и не успях.Накрая се хванахме с още две колежки от една фейсгрупа и си поръчахме и го разделихме.
Относно датата на засаждане по погрешка ги засадих на 06.01 ,по план трябваше да е на 15 януари,но нещо не сметнах както трябва.Бавя ги като ги зашушавам и свалям температурата.
Изнасям ги на слънце защото при мен се получи изгаряне от силната изкуствена светлина.Малко се увлякох с чиповете :) сложих 3 чипа по 50w na 1.5кв.м. вдигнати на 0.6м.Само по оптимата получих втвърдяване на най-долните листа и в последствие изгаряне.Сега се възстановяват :)
Използвал съм китайски лампи с лилава светлина ,но трябва да кажа ,че в сравнение с Led чиповете,са слаба работа.Неприятното при чиповете е че трябва да се монтира вентилатор и радиатор за охлаждане.
Deleted User 7475

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Deleted User 7475 »

plam_pl, благодаря за отговора. Не знаех, че може да се получи изгаряне от лампите. Явно е до вид лампа. За бройките разсад всички сеем повече. От страх, че няма да поникнат, сея доста повече от това, което ми трябва. Мислех поетапно да садя, но ще преценя на по-късен етап. При нас също в края на март е възможно да се сади в оранжерията. Ако прогнозата е без отрицателни температури, още сега бих засадила, но това е в сферата на фантазиите. През деня е много топло в оранжерията (между 25 и 32 градуса).
plam_pl
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Фев 18, '19, 12:50

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от plam_pl »

Алис ,обаче четох че се получава изгаряне при близко поставяне и тогава трябва да се повдигне осветлението.Относно ниските температури края на март и началото на април - божа работа.За всеки случай съм приготвил и агрил при опастност от слани.
Deleted User 7475

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Deleted User 7475 »

Моите лампи ги "преписах" от Ивко и са по 6 вата. Държа ги на около 10 см от растенията. Ама сега, като каза за изгаряне, скокнах да попреместя по-нисичките точно под лампите, а по-високите малко по-встрани.
plam_pl
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Фев 18, '19, 12:50

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от plam_pl »

Наблюдавай растенията.Ако няма изгаряне по краищата на листата и изкривяване на листата надолу,значи и понася добре светлината.Мойте чипове са много мощни по 50w,а аз даже и презастъпвам светлината.Грешката си е изцяло моя
Deleted User 7475

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Deleted User 7475 »

Изкривяване на листата надолу може да стане и от студ. При големите разсади го има. Днес ги пресадих и снимах веднага. Утре пак ще ги видя и ще сравня.

Изображение
plam_pl
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Фев 18, '19, 12:50

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от plam_pl »

Точно така се бяха сгънали и мойте,но при теб е от пресаждането.Утре ще се вдигнат.
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Дон Домат »

Алис написа: Фев 19, '19, 21:35 plam_pl, благодаря за отговора. Не знаех, че може да се получи изгаряне от лампите. Явно е до вид лампа.
Ааа, може, може.Аз доста често имам изгорени листа.В момента използвам cfl лампи по 23 вата, а те си греят доста.Като стигнат до лампата и даже на разстояние на около 5 см. и почват да изгарят.При мен всичко е опаковано във фолио и докато ги видя и отидЕ листото. :nod:
MitkoGeorgiev
Виенско кафе
Мнения: 418
Регистриран на: Дек 30, '15, 18:36
Местоположение: София - 850 м. над морето
Получил благодарност: 9 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от MitkoGeorgiev »

Алис написа: Фев 18, '19, 20:11
Микоризната ваксина я получих, утре ще действам по метода, който НАМ ми подсказа, благодаря, НАМ!

Алис внимавай с микоризата! Не знам дали го пише на етикета, но 14 дни след заразяването не трябва да слагаш фосфорен тор, нито да има такъв при заразяването! Иначе ще убиеш гъбите. След две седмици нямало проблем :stiskam:
Алкохолът убива нервните клетки и така остават само спокойните!
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”