От А до Я за любимите домати 2019

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 7475

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Deleted User 7475 »

Лизи, да кажеш дали са вкусни Латах. При мене един домат на Ледник се е зачервил, но реших да го оставя да узрее добре и тогава да пробвам.
От няколко дни оранжерията е със засенчваща мрежа и тази нощ оставих вратите плюс 2 прозореца отворени.
Между другото, всичко течно от пробите с триходермата изсипвам в бидона с копривата и маята. Като садих градината, сипвах разреден разтвор на всеки корен. Малко закъснях със саденето, но исках да направим навесите. Имам снимка, макар и със стара дата.


Изображение
Пламен
Кафе с мляко
Мнения: 202
Регистриран на: Юни 16, '17, 22:16

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Пламен »

valeto написа: Юни 14, '19, 08:58 Стъблата на доматите ми почерняват,доматчетата още зелени почват да загниват отвътре.Три корена махнах.Ходих в агроаптека - кубинска мана.Дадоха ми препарат,пръсках,но тази сутрин замина още един корен.И сега кво?Без домати????Направо ми се реве,честно.С такъв кеф си правих градинчето....
Кубинска мана е болест по краставиците. Пусни снимки и кажи с какво си пръскала, някой може да опита да помогне.
valeto
Kъсо кафе
Мнения: 88
Регистриран на: Фев 25, '19, 13:06
Местоположение: Монтана

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от valeto »

Довечера,като се прибера.Имам още един корен,който има такива признаци.Иначе от аптеката ми препоръчаха акробат +,заедно с тепеки/или нещо подобно/.Много ми е криво!
https://www.google.com/search?q=%D0%B2% ... gI9APPlCM:
Ето това нещо се получава при мен,плюс почерняване на стъблата
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Lizi »

При мен в къщата, в която живеем обикновенно по това време като често вали се получава това. Самия терен е доста по-ниско и много падгизва .Става като блато. Почти никога не оживяват там домати. Последните години и картофена мана се появи там редовно.Сега помолих за няколко сорта Светлето да ми прати, които ги дават устойчеви да взема от тях семена и догодина да засадя за проба там.Доматите са Томатито де Джалапа и Скай комиш.Христов е писал че са устойчеви на картофена мана.Перон също го дава много устойчев на болести.
Последно промяна от Lizi на Юни 14, '19, 11:21, променено общо 3 пъти.
Deleted User 7475

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Deleted User 7475 »

Лизи, кои са тези устойчиви сортове?
valeto
Kъсо кафе
Мнения: 88
Регистриран на: Фев 25, '19, 13:06
Местоположение: Монтана

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от valeto »

Аз тази година ги преместих,на полегато място,не се задържа вода,сложих засенчвща мрежа.Миналата година бяха на по-влажно и сенчесто място,но родиха много.
Обаче нали казват,че трябва да се сменя мястото,преди там бяха ягоди.
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Дон Домат »

valeto написа: Юни 14, '19, 08:58 Стъблата на доматите ми почерняват,доматчетата още зелени почват да загниват отвътре.Три корена махнах.Ходих в агроаптека - кубинска мана.Дадоха ми препарат,пръсках,но тази сутрин замина още един корен.И сега кво?Без домати????Направо ми се реве,честно.С такъв кеф си правих градинчето....
Кубинска мана имах много в оранжерията, но само по краставиците.Не бях чувал а и не видях да се хване по доматите,
пък са едно до друго. :hmmm:
Да не са ти казали картофена мана?Направи снимки, щото тя се лекува, но трябва да побързаш. :stiskam:
Алис написа: Юни 14, '19, 10:12 ...Малко закъснях със саденето, но исках да направим навесите. Имам снимка, макар и със стара дата.
А нее, снимки със стара дата не важат. :hihihi:
Алис, браво за навесите, много добре изглеждат.Аз моите тази година не успях да ги направя.
chara
Кафе с мляко
Мнения: 247
Регистриран на: Май 4, '16, 18:42
Местоположение: София
Дал благодарност: 3 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от chara »

peterstamov написа: Юни 12, '19, 20:53 Имам един мой си сорт тука - Махленска превъзходна. На някой пращах даже. Опрашвам го ръчно с Хъни в оранжерията. Първи домат около 600 грама - едър . Готов узрял - сега направих салатка. Няма нито една семка ????? Що така? Исках да взема семена!
Пепи, на мен прати, насадих, но само два корена /място малко и вечния въпрос кои да са сортовете/. Имам и Хъни, садих го късно, сега почва цъфтеж /Алис, пак много ти благодаря/. Ще пробвам и аз твоя вариант, четох, но при липсата на опит съм много скептична за резултата. Имаш ли снимка на махленския?
valeto
Kъсо кафе
Мнения: 88
Регистриран на: Фев 25, '19, 13:06
Местоположение: Монтана

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от valeto »

Може и картофена мана да е била.Като се прибера от работа ще снимам.С какво се лекува?
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Дон Домат »

valeto написа: Юни 14, '19, 16:20 Може и картофена мана да е била.Като се прибера от работа ще снимам.С какво се лекува?
С инфинито, но само ако е картофена мана. Направи снимки и потърси Миша. :stiskam:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”