От А до Я за любимите домати 2019

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivanina »

Дон Домат написа: Мар 12, '19, 12:10 Най-накрая ми остана време да се похваля и аз.Завърших новата част на оранжерията. :ieeee: :ieeemyzh:
Изображение
Вратата е плъзгаща, заради вятъра и имам идея за автоматично отваряне.
Най-важното, засадих доматите.
Поздравления Дон Домат! Тази година си много бърз и смел със саденето на доматите. :dovolen:
Осъществената ти идея, да уголемиш оранжерията е чудесна.
Аз мога само да си мечтая, но не мога да я осъществя... :eeeh:
а който може да я осъществи у нас - няма пък тази мечта. :mrgreen:
Желая ти богат урожай! :daaa:
При мен новото е че тази година си взехме друг модел покривен найлон израелски 180 микрона- анти капка, анти прах и какви ли не още хвалби, с надеждата растенията да се развиват по- добре под него.
Оранжерийката е още открита, в очакване на още малко дар от природата - напоителен мартенски дъжд,
след което в края на тази седмица ще махнем този старият найлон и ще я покрием с новата придобивка.
Лично аз, много ценя естествените природни дадености като дъжд,
сняг, студ, открито небе и всяка година извършваме този ритуал на отгъване на оранжерията през есента, с цел земята да
получи изцеление ако има нужда от такова, от самата Майка - Природа.
Днес при нас е дъждовно и мрачно, но имаме обещание и за по- хубави дни. :dovolen:

Изображение

А доматите в кофичките, буквално са вече нетърпеливи да излязат навън и да влязат в земята.
Обичам този сезон, когато от всяка една паднала семчица покълва - Живот! :ssun:
Желая на всички прекрасни градини с изобилна реколта!🍅

Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Дон Домат »

kim написа: Мар 12, '19, 14:38 Дон Домат, по колко дупчици има на бутилките от мин. вода и с каква големина са?
Първо да кажа, че преписах идеята от Ивко.Правих проби първо с 1мм. до 3-4мм. дупки.Накрая ми омръзна с опитите.
Шишетата са 6 литра, по едно на всеки два корена, по една дупка от двете страни.Дупките са около 1.5 мм.Би трябвало да изтичат до два часа.Мисля да прекарам маркучи до всяко шише и така да спестя още работа и да стане като капково.А идеята ми е водата да се затопля малко, че при мен идва от 12 метра и е ледена.
ivanina написа: Мар 12, '19, 15:08 Поздравления Дон Домат! Тази година си много бърз и смел със саденето на доматите. :dovolen:
Осъществената ти идея, да уголемиш оранжерията е чудесна.
Винаги съм бил такъв... :oops:
И още по рано щях да ги засадя, ама както писах хвърлих най-ранния разсад..
ivanina написа: Мар 12, '19, 15:08 Оранжерийката е още открита, в очакване на още малко дар от природата - напоителен мартенски дъжд,
след което в края на тази седмица ще махнем този старият найлон и ще я покрием с новата придобивка.
А не те ли притеснява, че няма да изсъхне и ще е много влажно вътре, след като покриеш?
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от kim »

Дон Домат написа: Мар 12, '19, 18:02 Шишетата са 6 литра, по едно на всеки два корена, по една дупка от двете страни.Дупките са около 1.5 мм.Би трябвало да изтичат до два часа.Мисля да прекарам маркучи до всяко шише и така да спестя още работа и да стане като капково.А идеята ми е водата да се затопля малко, че при мен идва от 12 метра и е ледена.
Благодаря за информацията. Замислила съм същото, но мисля, на дъното да сложа пясък,
нещо като дренаж да се получи.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 566 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivko69 »

Дончеее,вие с Краси цели хотели направихте бе...Браво,много хубаво се е получило..И разсада ти изглежда много добре... :stiskam:

Кимче,да сложиш пясък на дъното на дупката,или на дъното на бутилката..Ако е на дъното на бутилката,има вероятност да попадат песъчинки в отворите от които изтича водата..
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Дон Домат »

Ивко, луд умора няма....а на мен като ми замирише на домат и полудявам....
Пясък на дъното на дупката звучи много доре....ама като не се сетих навреме.. :ufff:
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от kim »

ivko69 написа: Мар 12, '19, 18:50 Кимче,да сложиш пясък на дъното на дупката,или на дъното на бутилката..Ако е на дъното на бутилката,има вероятност да попадат песъчинки в отворите от които изтича водата..
Идеята беше да е вътре, но сега, когато ви прочетох реших да е отвън и около дупчиците.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivanina »

Дон Домат написа: Мар 12, '19, 18:02 А не те ли притеснява, че няма да изсъхне и ще е много влажно вътре, след като покриеш?
Дон Домат, тази оранжерия самоделка я имаме от 2013 година. Закрита я държахме само една- първата зима.
Бях засадила есента в нея 80 салатки, от които оцеляха 10тина броя. И ние, като аджамии в оранжерийното
производство, тотално се провалихме защото не положихме усилие допълнително да ги покрием под тунел,
макар че и под него едва ли щяха да оцелеят. :oops:
Земята от сухия студ пролетта наподобяваше пепелище. Насадените домати поливахме капково,
но сухите още от предното лято пътеки изяждаха влагата чудовищно бързо.
Имах чувството, че ако продължаваме така в идните години ще се промени структурата на почвата
и тя ще загуби здравината и плодородието си при все това че не е от най- добрите почви- лека,
жълта е почвата в градината ми. За това много настоявах почвата в оранжерията да не къса връзката с природата
и всяка зима да получава това което и се полага от нея.
Събраната влага от зимния сезон е истинско богатство, според моите представи.
След десеттина дена от загъването ѝ се превръща в чудесна топла къща в която засаждам разсада.
В началото денем вратите от едната посока се държат отворени за охлаждане и освобождаване на изпаренията.
Най- доволна останах от доматите си предното лято, когато на покрива на оранжерията под найлона прокарах
агривелото което ми служеше за двойно укритие в началото над тунелчетата докато бяха малки растенията.
Нямаше конденз, нямаше капка да капне върху доматите и оцеляха до късна есен.
Това, разбира се се дължеше и на допълнителните ми грижи по отглеждането им, за което ще говорим това лято. :nod:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 566 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivko69 »

Кимче,аз покрай тия бутилки направих доста проби,много мислих,пробвах как работят в земята,и стигнах до заключението,че ако е по-голям отвора от един милиметър,водата изтича доста бързо,а на мен ми се иска да е от 10 до 15 часа...За целта отворите трябва да са 0,8 и за да си нямам проблеми със затискане и полепване на пръст,което затормозява работата,ще сложа по една домакинска гъба,отвън пред отвора...Значи копам дупката,слагам шишето,като местата на пробиване ще ги маркирам с маркер,за да се виждат,слагам гъбата пред отвора и тогава затрупвам с пръст...Отворите ще са два...Метода на работа на тия бутилки е такъв-пълниш и завиваш капачката..Водичката почва да църцори през отворите,като все повече и повече намаля своя дебит,защото вътре в бутилката започва да се получава вакуум...По някое време даже спира да тече,и изведнъж,вакуума надделява и през отворите влиза въздух и водата пак започва да тече,после пак намаля,пак вакуума надделява и т. н..Точно тоя момент ме претиснява и за това ще сложа дунапренените гъби,защото при това смъркане на въздух,може да се запушат отворите...Правих проби с 10 литрови бутилки,два отвора 0,8,и изтича за около 10 часа,като най-хубавата и постоянна работа започва като нивото на водата в бутилката падне с 10 см ...Варианта да си заработи нормално още от началото,е да не се пълнят бутилките до самата капачка,а да се оставя малко празнина...Ами това е,дано съм ви бил полезен...
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от kim »

ivko69 написа: Мар 12, '19, 20:34 ...Ами това е,дано съм ви бил полезен...
Разбира се, това за гъбата е идея :daaa:
А тези дупчици 0,8 мм. с какво могат да се пробият? Карфичката например колко 0,..мм. може да е?
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 566 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivko69 »

Сега ще премеря...

Хм,руските карфици с халкичката са 0,5,средните безопасни игли са 0,8,но намерих и 1,0 мм...Топлийките са 0,6....Но пък намерих и няколко по-дълги и по-дебели-0,8....Вземи едно шише,направи две дупчици,напълни го,завий капачката и закрепи две гъби..Ако ти харесва времето за което изтича водата,значи дупчиците са екстра,ако времето се проточи много,разшири малко дупките с малко по-дебела игла,ако изтече бързо,пробий по-малки...И ползвай за пробата шише с големина каквато ще ползваш в градинката... :stiskam:И задължително сложи и гъби,защото има разлика във времето с гъби,и без...
Последно промяна от ivko69 на Мар 12, '19, 21:09, променено общо 1 път.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”