От А до Я за любимите домати 2019

Модератор: Миша

Заключено
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от mimivd »

Да, така е, но агривелото сигурно ще се разкъса от мрежата при вятър, а и по-трудно ще го прикрепим към нея.Що се отнася за цената.. разликата е сериозна.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от kim »

Сигурно го знаете, но...не е ясно кой на кого ще го предаде. Това, че е картофена мана не значи, че тръгва първо по картофите :)
"Причинител на картофената мана е патогена Phytophthora infestans. Развива се при температура от 1 до 30 градуса, при висока влажност на въздуха. Оптимални условия за равитие при 20 градуса, като в този случай инкубационния период е 3-4 дни. Болестта основно се проявява при висока влажност – дъжд, роса или мъгла в продължение на два последователни дни, и температури над 10 градуса.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от mimivd »

clock написа: Апр 16, '19, 21:00 Мими, аз знам друго. Не прави това, което не искаш да направят на теб.
Не, не те познавам. Само чета във форума.
Абсулютно права си! Аз нищо не съм направила, а съседите, въпреки миналогодишната ми молба, тази година вече ми направиха,, добрина".
Не желаех да влизам в обяснителен режим, но думата мерзост ме нарани.
Deleted User 7816

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Deleted User 7816 »

Ако има условия за мана, няма спасение с мрежи, агривело... Мими, често явление ли е маната при вас? Насади си доматите по-далече един от друг, за да се проветряват. Ние нямаме съседи, но пък мана си имаме в излишък :lol: . Случва се да ни поизчака да наедреят доматите. Дори една година узряха! Да не урочасам нещо, но в оранжерията досега мана не е имало. Затова в градината доматите и краставиците ще са под навеси, живи и здрави да ги довършим. Поне отгоре да не ги мокри.
Deleted User 7816

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Deleted User 7816 »

Предполагам, че не съм изолиран случай, било е -3,7 градуса в оранжерията. Бях завила с 2-3 ката агривело, но под него не съм мерила температурата. Надявам се да са оцелели. При вас как са температурите?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Миша »

mimivd написа: Апр 15, '19, 23:19 Хайде и аз да се тропна с мойта главоблъсканица.
Двора ни е малък и картоф не садя, защото ще се окаже близо до домата, обаче хората, които се грижат за съседната градина, докато стопаните и са на работа в чужбина, са засадили картофи плътно до оградата помежду ни, което се оказва в непосредствена близост(на 1 м) от нашите домати. От сега съм наплашена... как да си предпазя домата от картофена мана, имайки в предвид факта, че временните стопани не са съвсем грижовни?
Картофена мана се нарича не защото идва от картофите, а защото обикновено се появява първо по тях, в повечето случаи около периода им на цъфтеж, даже някъде се ползват като индикатор за условия за поява на мана
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Краси Лазаров »

Доста ниска температура,да но да няма проблеми в оранжериите ни. Аз в понеделник поставих духалка с автоматика за включване 4,5 гр. и изключване на 5,5 гр. надявам се да е сработила :stiskam:
Митко ме мотивира за инструмент за отвори в мулч,направих като неговия и още един :dovolen:
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от mimivd »

Алис, до сега се справях успешно, макар, че си ходя веднъж седмично,но не съм допускала да се развие мана или алтернария. Ще те по слушам и ще садя по-нарядко за проветрение.

Мише, така излиза, че ще имам предвестник, може пък да е за добро.
Jana_52
Двойно кафе
Мнения: 164
Регистриран на: Апр 6, '19, 20:59
Местоположение: Варненско
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Jana_52 »

Здравейте всички почитатели на доматите каквато съм и аз. От 2 год . Ви чета и Ви се радвам. Накрая синът ми направи регистрацията. Аз също гледам домати само ,че по селския метод.Имам 2 оранжерии по 18 кв.м. и двор 3 дка. Тук(варненско) доматите са навън след 10 май, тъй като понякога падат късни слани,Моите сортове са местни 2 вида розови и 2 вида червени, но тая година имам и други. Сях " финал F 1", MARMANDE" и" АСЕ 55 VF" Последните 2 са купени от гърция. А имам и един неизвестен пак гръцки сорт и малко "чери" Към 500 корена има разсад
Обикновено сеем към 300 за 10 човека.
Jana_52
Двойно кафе
Мнения: 164
Регистриран на: Апр 6, '19, 20:59
Местоположение: Варненско
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Jana_52 »

Ако мога ще кача снимки или ще чакам техническа помощ от сина ми
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”