От А до Я за любимите домати 2019

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от polyabs »

Моите домати тази година на никъде не вървят от моите събрани семена почти нищо не остана като разсад, пресявах и купувах 3-4 пъти от различни места, да видим накрая как ще се развият, но за сега първа китка почти нищо няма и доста хора покрай мен се оплакват от същото .... но пък купих едни домашни сортове домати като стария идеал, че ще ги видя какви са и ако са хубави ще събирам семе.
интересно ми се получи намерих из градината саморасли 10 ина домата от миналата година, посях ги ще наблюдавам какви са, имам и няколко такива краставици пъпеши и дини.

Аз искам да попитам пръскате ли, поливате ли или я размножавате тази триходерма, защото някъде изтървах обясненията по трасето .... и къде мога да прочета?
помидорче
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Юни 4, '18, 08:10

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от помидорче »

Нийм на око 130 капки на 3 литра вода и прибавих 5-6 милилитра масло от чаено дърво против мани. Прилепите течен сапун. Водата гореща. Пръсках като поизстина.
Не помня кои масла препоръчва Мишето като превенция на гъбичните болести. Освен от чаено дърво мисля, че портокалово, лимоново и .... Някой помни ли? Конопено за бактериоза.
ivo
Kафенце
Мнения: 25
Регистриран на: Юни 16, '17, 11:36

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivo »

Аз сях разсад, пикирани в кофички на 06.05. и днес имам узрели Ръгбита. Не правя разсад, купувам готов и не мога да кажа кога са засети семената. Тази година куриоз - доматите изпревариха краставиците. Това за Бургас.
Deleted User 7475

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Deleted User 7475 »

polyabs написа: Юни 27, '19, 00:04
Аз искам да попитам пръскате ли, поливате ли или я размножавате тази триходерма, защото някъде изтървах обясненията по трасето .... и къде мога да прочета?
Поли, размножаваме я, поливаме и пръскаме. Ето тук можеш да прочетеш (само по диагонал прегледах, ще прочета и аз довечера) http://bg.bestplanthormones.com/news/th ... 34804.html
За размножаването сме писали в три теми (доматената, рецептите на Иван Руских и природосъобразно земеделие, последните страници). За да не търсиш, ще ти копирам това, което съм си записала
► Виж съдържание
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivko69 »

Днес пробвах Розовая Катя..Много приличен домат,много хубав розов цвят и е пълен с плодове..Само че е хибрид...Лабрадор и Ябълки на снега почнаха да ми боледуват,и поразява доматките,а самите растения са си добре..Узряват неравномерно,и са едни кожести и твърди...Ще ги лекувам..Имам почти узрели и на Латах,ще ги видим и тях тия дни..От двата корена Король ранних,единия има върхово гниене,на почти всички доматки..И него ще лекувам...По същата клинична пътека ще мине и Ямал..Тепърва връзва...Ще си освободя място за култуците които съм вкоренил..
Цветарка
Виенско кафе
Мнения: 333
Регистриран на: Фев 20, '14, 22:20
Местоположение: градина в Трекляно

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Цветарка »

Ивко, много рано почнаха при тебе болестите. Но при тези дъждове защо ли се чудим?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Миша »

Върховото гниене е съвсем нормално в условия като таз годишните, особено за първия завърз, не е болест и не изисква лечение, само контролиране на водния режим
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от clock »

Копирам си поста от другата тема и тук, защото при доматите влизат много повече хора и доста от тях са компетентни и знаещи. А и защото въпросните същества ги открих в лехата с доматите. Та да си имаме едно на ум.
clock написа: Юни 27, '19, 22:25 Какво, по гадовете, е това извънземно?! :svekurva: И от кой самолет ни го ръснаха ?! :svekurva:

Изображение

Изображение

Изображение

Днес си плевя, че от толкова дъждове бурените са пощръклели и по едно време от под тревите изскочи ей тази колония. За първи път виждам нещо подобно. Растение е, не е ларва на насекомо както помислих първоначално. Всяка чашка си има коренче. А в чашката черни семена. Вижда се на снимките как малките са първоначално почти обли. След това се появява бялата ципа, която се разпуква и вътре семената са готови за изстрелване. Двайсет чашки по двайсет семчици да има във всяка и........ не ми се мисли какво може да се случи нататък :ufff: Ако не бях на 30см от земята нямаше да го забележа. Ако тесах с мотиката щеше да си замине с останалите треви и така собственоръчно щях да им пръсна семената на тия извънземни. Какво е това? Някой знае ли? Виждал ли е някой такова растение? Сега вече и с лупа трябва да обикалям градината :ufff:
Deleted User 7475

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Deleted User 7475 »

Лабрадор винаги има някаква форма на алтернария. Не знам дали може да се избегне. Може и аз да съм виновна, защото се опитвам да привържа натежалите клонки. Дали пък е опция да се остави да полегне, но пак няма да се проветрява. При Ямал го нямаше това, но не ми беше вкусен. Хубаво е да опитаме няколко сорта и да се ориентираме. Лабрадор го харесвам на вкус и дори откъснат по-неузрял, ми допада. Латах трябва да е узрял на 120%, не го одобрих откъснат по-рано. Имам и по-големи доматки от чери, сплеснати са. Ще чакам да узреят добре. Женечка, Маскотка и Полярник са отрупани с плод. Но и тях ще ги чакам да узреят. От първите два откъснах по някой домат, но при мене нищо не бърза да зрее. Вчера напръсках в оранжерията с триходерма растенията и почвата. Намерих един домат със сиво гниене. Вероятно проветрението там е проблем.
Лиде, като писа, че късаш корнишонки, гладки ли са? Да не би да са се опрашили и те? Уж надписвах, пък нещо не виждам от китайските, но може още да не са почнали да плододават. В градината засега всичко е ок. Щях да забравя - вчера срязах един лабрадор със семена, но пък не беше узрял и си го хапнахме. :) Значи почват вече да връзват нормални домати.
Корлеонето е направило хубави китки с домати, наедрели са, но няма узрял. Черитата също са навързали, опитах два миниатюрни от оригиналното чери Рапунцел, едно към едно с тези дългичките, които ги водя F4. В градината съм насадила едно до друго оригинален и от събирани семена за лесно сравнение. Засега оригиналният Рапунцел върви с едни гърди пред моя. :lol:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivko69 »

Клокче, това е гъба..
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”