От А до Я за любимите домати 2019

Модератор: Миша

Заключено
valerko
Kафенце
Мнения: 27
Регистриран на: Яну 22, '18, 12:35

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от valerko »

Алис написа: Апр 5, '19, 10:39 Валерко, може би почвата не е ок. Поливала съм и отгоре, и отдолу. Само не трябва да се преполива. Виждат ли дастатъчно слънце?
Вчера успях да обеззаразя семената. Днес трябва да ги засея. Сега чакат между полувлажни тампончета за грим. Не е лесно :D - за градината са 38 сорта домати и 4 черита. Не, че нямам други, но трябва да има някакъв предел на любопитството. :hihihi:
Почвата е от Баухаус някаква точно за разсад, миналата година взимах същата, около 12 лв 20 л. Омешал съм я с тор и пръст от къртичина. В интерес на истината докато бяха в клетките не виждаха хич слънце, на някакъв североизточен прозорец ги бях сложил, около 15-16 гр.температура. Над месец така бяха, че нямах възможност да ги прехвърля на другия по-слънчевия джам. Сега като ги пикирах съм ги турил на южен прозорец повечето и на източен около 30-40 корена. Мисля, че не ги преполивам, веднъж седмично поливам по не знам колко вода слагам на кофичка, ама не е повече от 50-60 макс 70 мл. Алис, като си сложила толкова сортове те не се ли израждат при опрашването, различните сортове взаимно се опрашват и става друг домат?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Миша »

valerko написа: Апр 5, '19, 09:32 Един лаишки и новобрански въпрос. Бях засял в клетки домати и много голям процент увехнаха, прекършиха се на мястото дето стеблото е на нивото на почвата. Останалите живи съм ги пикирал в кофички от к.мляко по 2. Една комшийка ми каза, че така става като ги поливам отгоре и да сипвам вода в съда в който са поставени кофичките. Да си взимат вода отдолу. Така ли трябва? Поливам ги веднъж седмично.
когато растенията се пречупват на нивото на почвата обикновено почвата е заразена с някакъв вид гниене- фузариум, питиум или нещо от сорта, просмукване се получава и при студена и влажна почва, поливането отдолу не е опция, много по-лесно загиват растения, които киснат във вода , по-скоро поливайте отгоре и оскъдно, така че до вечерта, когато стане студено, горния почвен слой да е просъхнал
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
морско конче
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Мар 3, '19, 14:04

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от морско конче »

:ufff: Въпрос. Как е правилно да се садят доматите на открито? Имам предвид във вадата за поливане или м/у двете вади на високо - стеблото да не се мокри. Виждала съм и двата метода, но кое по-правилното? С нетърпение очаквам Вашите коментари. :ieeee:
Deleted User 7475

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Deleted User 7475 »

Валерко, все домат ще е. Може пък да стане някой чуден устойчив родлив и вкусен сорт. :lol: :lol: :lol:
Морско конче, като насадиш доматите на високото, ти къде ще ходиш, по вадата ли? Насади ги по средата между вадата и високото.
Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3128
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от mucunka »

морско конче написа: Апр 5, '19, 12:07 :ufff: Въпрос. Как е правилно да се садят доматите на открито? Имам предвид във вадата за поливане или м/у двете вади на високо - стеблото да не се мокри. Виждала съм и двата метода, но кое по-правилното? С нетърпение очаквам Вашите коментари. :ieeee:
Аз садя във вадата, встрани, срещу слънцето. Така ме е учила моята баба. Всичко садя така.
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10113
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 367 пъти
Получил благодарност: 1032 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от МГХ »

Аз садя два реда или един на високото и поливам във вадата . Тя ми е и пътека , по която вървя /около 70 см. . / Но почвата ми е лека и така е най-добре.
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 529
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 85 пъти
Получил благодарност: 89 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от qn4eto »

MitkoGeorgiev написа: Мар 27, '19, 23:25
qn4eto написа: Мар 27, '19, 09:55

Аз да се включа тук, че тоя път имам и време, и какво да кажа.😊 Още няма пчелички да летят масово и ми се струва рисковано да се разчита на случайности, затова от години аз се правя на пчеличка. Ходя със заешка опашка или пухкаво перо от някаква птица и докосвам цветчетата. Това за първите 2- 3 китки или докато забележа повече пчелички. Тая година ще имам няколко фацелии около оранжерията да ги привличат.
Поздравления за скопосните градинари/ки, който вече имат цвят и пожелания да опазят растенеята от чаканите тази вечер ниск температури. Моите имат мънички пъпчици и ще садя в събота.
Така рискуваш да придобиеш някое незнайно F1, освен ако всичките ти домати в оранжерията не са един сорт :dovolen:
Митко, доста съм мислила по въпроса. Пчеличките като вършат тази работа също ходят от сорт на сорт. Ще ми е интересен такъв разговор, защото не искам да ползвам препарати. Четох, че опрашителите, консумирани чрез домата от малки момченца, впоследствие може да доведат до безплодие. Вярно, че в нета може да се прочете всичко, но като се замисли човек на колко неща не се знае причината, но пък се знае, че и пестицидите са причина за страшни заболявания, предпочитам този вариант.
Иначе моите домати са вече засадени в оранжерията, опазени от студа с агрили и калорифери и се надявам да ги опазя и от другите " зверове" , които обичат да ни съсипват реколтата. Този година ще разчитам на Байкал, масло от Нийм и растителни настойки, извлеци и отвари.
Недялков
Кафе с мляко
Мнения: 270
Регистриран на: Яну 18, '19, 18:23

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Недялков »

За Байкала да питам ефикасен ли е въобще и как го ползвате
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от kim »

ivko69 написа: Мар 12, '19, 20:34 ...Метода на работа на тия бутилки е такъв-пълниш и завиваш капачката..Водичката почва да църцори през отворите,като все повече и повече намаля своя дебит,защото вътре в бутилката започва да се получава вакуум...По някое време даже спира да тече,и изведнъж,вакуума надделява и през отворите влиза въздух и водата пак започва да тече,после пак намаля,пак вакуума надделява и т. н..Точно тоя момент ме претиснява и за това ще сложа дунапренените гъби,защото при това смъркане на въздух,може да се запушат отворите...Правих проби с 10 литрови бутилки,два отвора 0,8,и изтича за около 10 часа,като най-хубавата и постоянна работа започва като нивото на водата в бутилката падне с 10 см ...Варианта да си заработи нормално още от началото,е да не се пълнят бутилките до самата капачка,а да се оставя малко празнина...Ами това е,дано съм ви бил полезен...
Ивко, когато прави тези проби, бутилката беше ли заровена в земята и ако да, каква част от нея?
Нещо не мога да си обясня това с вакуума...ако бутилката се нагрее от слънцето и се разшири,
вакуума ще изпусне или не? Вечер температурата пък ще е друга.
Днес преди обед направих проба с една двулитрова бутилка, с една дупчица, без да я заравям...
ами тя няма изтичане, само ако я размърдам леко изтича по малко вода и отново спира.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 566 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от ivko69 »

Кимчеее....Кимче,чуваме ли се....Ааа,чуваме се ....Докато не е изчезнал сигнала,да ти кажа на бързо как стоят работите с бутилките..... :lol:Тия дни пак правих проби и всичко се получи както есента....Значи Кимче,имитирам работното положение на бутилката,или казано по друг начин,слагам същата бутилка която ще ползвам,заравям я точно така,както ще я заровя,на две трети,демек над половината и пробвам...При мен десет литра изтичат за 15-18 часа...С две дупчици по 0,8....Както казваш ти,температурата влияе на работата,или,като е топло,и водата се нагрява от слънцето,водата тече по-бързо,като пада температурата,има малък застой,но пак почва да изтича вода след известно време...Не се съмнявай,тоя начин е перфектен,само трябва да си направиш пробите...И разликата е голяма,при заровена бутилка и не заровена...Успех,и търпение.... :stiskam:

И да ти кажа,че всичките ти семена,вече са хубави,ниски,дебели и прекрасни растения.... :tzeluvka:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”