От А до Я за любимите домати 2019

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 7475

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Deleted User 7475 »

Не ги бива много, но и не се предават. ;)
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от lidiq_macka »

Да споделя и аз моя скромен опит относно поетапното зреене на доматките.За ранните е ясно - хибриди.За средноранни имам стотина сорта :hihihi:.За късни имам три, които ги сея към края на март.После саденето в градината е от 25ти април до края на май.Кой по-напред, кой по-назад, в един момент зреят всички.Тогава късните и на някои от средните, на които искам да им забавя зреенето и да им удължа вегетацията, ги обезлиствам.То по него време, през август, се развилнява и алтернарията.Така с един куршум два заека.Разбира се не премахвам всички листа наведнъж, а постепенно.Накрая остава само върха и клончетата домати.И си зреят бавно, бавно, та чак до края на ноември.Понеже не им прекъсвам върха, някои стигат го 2,5м., напр.Ръгби и Рила, те са ми най-големите дългучи.Трите ми късни не порасват чак толкова на височина, но държат фронта до последно.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2864
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1278 пъти
Получил благодарност: 1241 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Клеър »

Лиде, кои са ти стоте сорта?
А късните?
Deleted User 7475

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Deleted User 7475 »

Само да отбележа, че приключихме с преводите на рецептите или поне тези, които бяха набелязани.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от lidiq_macka »

Клеър написа: Яну 20, '19, 12:21 Лиде, кои са ти стоте сорта?
А късните?
:lol: :lol: :lol: Не са чак 100, ама наближават.Ами всичко похвалено във форума за 5г., плюс тези от ЕЖК, градинарските групи във фейса и те стават.А трите ми късни са - този розовия дето не го знам Магия ли е Блян ли е :hmmm:, Руминия и червен Тихомир(много читаво момче от Полски Тръмбеш, сорта е много стар, късен, типичен селски домат).Късните вече съм ги намерила.Другите още ги търся. :lol:
Deleted User 7475

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Deleted User 7475 »

Малко отчет докъде го докарах с пробите с ранните разсади. Започнаха да жълтеят долните листа, ама хубаво жълто. А не съм преполяла, не е чак толкова студено. Възможно е да им липсва нещо в почвата, вероятно азот (нали в първата част от вегетацията това им трябва най-много). Полях с разтвор на пепел, оцет и вода (калиево подхранване), ама тц, не се забелязва ефект, дано дойде по-късно все пак. Консултирах се с нашия лекар Миша и тя каза, че светлината им е малко. Досега бяха в инкубатора и разчитах само на двете светодиодни лампи, но докато бяха малки, явно е било достатъчно, а сега, когато са с по пет същински листа (къде повече, къде по-малко), тази светлина им е малко. Нали преписвам от Ивко, та той ми беше казал да ги извадя (да потичат :D ), ама реших, че ще им е студено. Грешка! Трябваше още тогава да ги извадя и колкото и да е малко дневната светлина, щеше да е по-добре, отколкото без нея. Днес извадих кофичките с разсади от инкубатора, сложих си им отгоре лампите и увеличих доосветяването, така че сега ще е 17 часа. Ще видим дали ще има ефект. Замислила съм се да сменя почвата с чист торф. Несполучливо поръчах онлайн (само ме размотаха и ми изгубиха времето :ufff: ). Живи и здрави, ще си купя от София директно торф на Биоцвет. След консултацията с Миша стана ясно, че и сбитата почва не позволява на корените да дишат и оттам развитието на растенията не е добро. Май свикнах покрай Иван да се изказвам надълго и нашироко :lol: . Вероятно следващото поливане също ще е с оцет, пепел и вода. В тази връзка - не намерих 9 градусов оцет и увеличих малко количеството на 6 градусовия в рецептата. Дори нищо да не стане с тези растения, все пак съм доволна, че полека-лека нещата ми се изясняват. :angelche: Планираното сеене на ранните домати ще е около 1-3 фавруари. Леко се замислям дали да насея само Лабрадор и Полярник, а хибридите за оранжерията да ги сея седмица по-късно. (аплодисменти за всички, стигнали до края на поста :hihihi: ).
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3446
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 201 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от polyabs »

Имам конкретен въпрос :?: :?: :?: :
С какъв препарат ( или няколко) да си обеззаразя остъклената тераса, на която до сега имаше мушката и други стайни цветя, а сега ги местя всичките и ще сея семена домати, пипери, краставици.... :hmmm:
Иска ми се да напръскам терасата и с инсектицид и с фунгицид но какви :?: - да напръскам пода, ъгли, плотове, первази, прозорци да поседят 1 седмица, после мия и зареждам разсадите за 1 дка градина на открито.
На терасата температурата не пада под 10 градуса, а като отварям към стаята и 18 става, остъклена е от късата и дългата част :daaa: дайте предложения моля и споделете своя опит.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2864
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1278 пъти
Получил благодарност: 1241 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Клеър »

Алис, вече пожълтелите листенца няма да се оправят. Трябва от тук нататък да оправиш нещата. Щом си наумила да им смениш почвата с торф много хубаво. Аз когато ползвам торф или някоя много лека торопочвена смес прибавям и калифорнийски червей. Хем хубаво се отразява на растенията, хем не се спича ако изтървеш да полееш.Аз съм много доволна. Ще видиш как бързо ще ти се усмихнат хайванчетата.

polyabs, много хубава дезинфекция става с амоняк обаче задължително трябва да се използва маска. Хем ще си изчистиш, хем ще си направиш дезинфекция за разсадите. Две в едно :dovolen:
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2864
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1278 пъти
Получил благодарност: 1241 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Клеър »

lidiq_macka написа: Яну 20, '19, 13:20
Клеър написа: Яну 20, '19, 12:21 Лиде, кои са ти стоте сорта?
А късните?
:lol: :lol: :lol: Не са чак 100, ама наближават.Ами всичко похвалено във форума за 5г., плюс тези от ЕЖК, градинарските групи във фейса и те стават.А трите ми късни са - този розовия дето не го знам Магия ли е Блян ли е :hmmm:, Руминия и червен Тихомир(много читаво момче от Полски Тръмбеш, сорта е много стар, късен, типичен селски домат).Късните вече съм ги намерила.Другите още ги търся. :lol:
Всички продължаваме да търсим :dovolen:
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2019

Мнение от Дон Домат »

Абе кви са тези сърца дето ми излизат тука....много женско взе да става......само пеперудки липсват.... :sneee: :hihihi:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”