Природосъобразно земеделие

Потребителски аватар
ugod
Kъсо кафе
Регистриран: вт авг 22, 2017 10:27 pm

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod » чет окт 04, 2018 1:13 am

shoshy написа:
пон окт 01, 2018 2:27 pm
Аз не фрезовах и не копах преди сидератите / и при мен почвата е глинеста/. Разрових с греблото след като изрязох доматите. Разхвърлих семената и разрових отново с греблото за да се позаровят. Полях. Сега дъждът ги полива. Вече са около десетина см високи. След предстоящото затопляне се надявам да има време да се развият още. Така определено е по-лесно от копането. Дано и по-добър резултат да има :stiskam: !
shoshy -Точно така трябва да се правят нещата.Даже почвата да е глинеста .Ако не се копае , а само се теса и се засява със сидерати, след време, върху нея ще се натрупа хумусен слой, който ще създаде условие за подобряване структурата на почвата,както и за микроорганизмите населяващи този слой.
Мястото, където бяха доматите, засях със сидерати,На снимката се вижда, как постепенно те започват да растат.
Изображение
Мястото за следващата година за засяване на доматите е все още заето от боба.Който още не е узрял.И ще се наложи да изчаквам , за да го засея със сидерати .

нина
Kъсо кафе
Регистриран: съб яну 28, 2017 3:37 pm

Мнение от нина » вт окт 09, 2018 3:25 pm

Направих си проби с оцет и сода за хляб за киселинност на почвата и се оказа, че почвата ни е силно алкална! Някой имал ли е такъв проблем? Четох, че сярата и минералните торове вкисляват почвата, но за мен това не е решение. Засега съм решила постепенно да реша проблема с торф, компост и сидерация, ако някой е чувал за нещо друго, моля да пише! Макар че, по плевелите, които растат в градината, по-скоро почвата е с неутрална реакция. Може би трябва да направя почвен анализ, но е доста скъпо. Само за ph цената е 23 лева.

Потребителски аватар
alys
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: ср мар 11, 2015 2:42 pm

Мнение от alys » вт окт 09, 2018 3:26 pm

А какви плевели имаш?
Потърсих каква почва харесват врабчовите чревца, които са превзели почвата след доматите и краставиците (изобщо в градината) и открих това - Зелената покривка на врабчовите чревца от своя страна пък сочи на градинаря, че земята му е рохкава и богата на хумус. https://www.agronet.bg/agro/2740-plevel ... echat.html
:ssun: :ssun: :ssun:

нина
Kъсо кафе

Мнение от нина » вт окт 09, 2018 3:42 pm

Врабчови чревца имам много малко, тя, моята почва е много бедна. Основно имам тученица, троскот, щир, куча лобода, тук-там глухарче и разни бодливи.

penkeler
Двойно кафе
Регистриран: чет мар 19, 2015 10:30 pm

Мнение от penkeler » ср окт 10, 2018 2:32 pm

нина написа:
вт окт 09, 2018 3:25 pm
... Може би трябва да направя почвен анализ, но е доста скъпо. Само за ph цената е 23 лева.
Не съм убеден, че е оправдано, за малки площи, защото само за един сезон показателите могат да претърпят сериозни промени. За киселинност можеш да слагаш дървени стърготини. Преди време Миша беше писала, че дървесината вкиселява почвата. Сега е сезона за рязане на дърва и може да потърсиш.
alys написа:
вт окт 09, 2018 3:26 pm
Потърсих каква почва харесват врабчовите чревца, които са превзели почвата след доматите и краставиците (изобщо в градината) и открих това - Зелената покривка на врабчовите чревца от своя страна пък сочи на градинаря, че земята му е рохкава и богата на хумус.
Ами и за това не съм много убеден, защото пролет и есен при мен става килим в целия двор, а почвата ми е глинеста и при засушаване се спича.

нина
Kъсо кафе

Мнение от нина » ср окт 10, 2018 2:59 pm

Благодаря за съвета!

Потребителски аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Регистриран: ср мар 30, 2011 4:09 pm

Мнение от shoshy » чет окт 11, 2018 11:10 pm

Сидератите/ не са студоустойчиви/, които засях след зеленчуците, вече са над 15 см високи. Искам да направя есенна обработка на същата площ с Байкал ЕМ и се чудя как да постъпя. Ако изчакам сидератите да израснат още има опасност почвата да изстине и да стане късно за Байкал. Сидератите да ги закопая ли преди пръскането с препарата или...? Моля за съвет!

Потребителски аватар
ugod
Kъсо кафе

Мнение от ugod » пет окт 12, 2018 1:32 am

shoshy написа:
чет окт 11, 2018 11:10 pm
Сидератите/ не са студоустойчиви/, които засях след зеленчуците, вече са над 15 см високи. Искам да направя есенна обработка на същата площ с Байкал ЕМ и се чудя как да постъпя. Ако изчакам сидератите да израснат още има опасност почвата да изстине и да стане късно за Байкал. Сидератите да ги закопая ли преди пръскането с препарата или...? Моля за съвет!
Няма смисъл от този Байкал ЕМ.Защо трябва да правиш есенна обработка на почвата?Остави я така.Те ще премръзнат и покрият почвата , предпазвайки я от неблагоприятните условия. След време ще започнат да се разлагат.

Потребителски аватар
ugod
Kъсо кафе

Мнение от ugod » пет окт 12, 2018 1:35 am

Реших да ви представя книгата наречена Революцията на една сламка.Всички, които имат желание да разберат смисъла на биоземеделието могат да я прочетат.А последствие темата може да бъде коментирана . Гледам,че коментарите относно биоземеделието някак си избледняха.Да се надявам,че е временно явление.:)
http://gradinka.zaedno.net/sites/gradi ... slamka.pdf

Потребителски аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Регистриран: ср мар 30, 2011 4:09 pm

Мнение от shoshy » пет окт 12, 2018 9:07 am

Ugod, благодаря за отговора!

ivko69
Кафевар/ка/
Регистриран: чет дек 28, 2017 9:20 pm

Мнение от ivko69 » съб окт 20, 2018 12:54 am

Готов съм да и повярвам на тая рускиня,а вече купих семена...

https://www.youtube.com/watch?v=3wplTzjGS_Y

Потребителски аватар
ugod
Kъсо кафе

Мнение от ugod » съб окт 20, 2018 3:01 am

ivko69 написа:
съб окт 20, 2018 12:54 am
Готов съм да и повярвам на тая рускиня,а вече купих семена...

https://www.youtube.com/watch?v=3wplTzjGS_Y
И на какво да и повтаряш?Тази жена нещо не е добре, смее се , като откачена.Тя няма хал хабер от биология и агрономство.Тя е микробиолог, а не биолог.Може да има познания по микробите и тем подобни , но не и в биологията.Едно е да гледаш под микроскоп нещо. Съвсем друго е това нещо да е в природата . Защото нещата не са бакалски сметки.Живота на Земята е сложно нещо, и не може да гледаме на нещата елементарно едностранчиво.Тази говори,че примерно горицата- синапа изтощавал азота.Но никой не е казал,че може да се засява само по един сидерат.Казано е, че трябва да се сеят по няколко различни сисерати.Ами ако се сее горцица и някакъв представител на бобовите. Тогава какво става. Няма ли да има равновесие, единия използва азот , другия го създава в почвата извличайки го от атмосферата.И най смешното е,че от дадено растение няма никакъв ефект. Нито да бъде оставено на повърхност на почвата , нито да бъде закопано, да не говорим заровено на 30- 40 см. Да сисерат може да бъде всяко едногодишно растение. Да плевелите и те са вид сидерати.Тази жена не спомена, как се образува хумусния слой в почвата.Та нали ако не го създаваме с културите, постепенно този слои намалява.А от там се влошава структурата на почвата, а в последствие се влошават и условията на микроорганизмите.Така ,че не я слушай ами си засей семената, които си закупил.А ако искащ прочети какво са написали хората под видеото..

Потребителски аватар
Daniela Pargu
Кафе машина
Регистриран: нед яну 29, 2017 9:53 pm

Мнение от Daniela Pargu » съб окт 20, 2018 8:52 am

Аз, пък , съм съгласна с жената!Е,не е най-профи поднесено,но си е права !
Но...темата е интересна и ви чета с удоволствие!Различните мнения са полезни- пък всеки сам
да решава :daaa:
Привърженик съм на мулчиране и компостиране- но не ви се ядосвам,че го отричате :angelche:
Благодарна съм на споделения тук опит ,защото аз нямам тези познания и научавам
много неща от вас :daaa:

ivko69
Кафевар/ка/
Регистриран: чет дек 28, 2017 9:20 pm

Мнение от ivko69 » съб окт 20, 2018 9:15 am

Daniela Pargu написа:
съб окт 20, 2018 8:52 am
Аз, пък , съм съгласна с жената!Е,не е най-профи поднесено,но си е права !
Но...темата е интересна и ви чета с удоволствие!Различните мнения са полезни- пък всеки сам
да решава :daaa:
Привърженик съм на мулчиране и компостиране- но не ви се ядосвам,че го отричате :angelche:
Благодарна съм на споделения тук опит ,защото аз нямам тези познания и научавам
много неща от вас :daaa:
Етоооо,не съм само аз..И не че отричам сидератите,а мисля,че ако спазваме правилото-колко килограма зеленчуци и плодове вземем от земята,толкова килограма органика трябва за върнем,то тогава колко зелена маса ще ни трябва..И аз съм привърженик на компостирането и мулчирането..Ако вземем например есенното завиване на лехите..Аз ще го направя с прегорял тор,талаш,пепел и слама и мисля,че ще е в пъти по-добре на червейте отколкото с един сантиметър зелена маса..И за бобовите се съмнявам,че ще имат време да направят капсулите с азот за тоя кратък срок.Ама ще сея и аз..Пролетта..Нали не трябва да се цепя от колектива,защото колектива ще ми го нацепи-колективно.. :lol:

Потребителски аватар
alina
Кафе машина
Регистриран: чет окт 31, 2013 9:36 am

Мнение от alina » съб окт 20, 2018 9:31 am

Ръж някои смятат да сидерат, може би..Но вместо да слагате пясък в почвата да я направете рохка, сее се ръж, почвата пролетта лесно се копае, става рохка, пролетта ръж се вади, се слага в компост, а в място където расте ръж почти няма плевели, защото корени на нея са дълбоки и гъсти, даже нематоди се оплитат в тях и заедно с корените, вадите нематоди, а те, при изсъхването на повърхността , умират.
При мен пача трева превзе горната полянка..тя е лекарственно растение, но кой ще ми вземе , ако я събера? :D
https://www.belchohristov.com/magazin/p ... ilki-alin/
Изображение
(От мен да знаете: тя повишава кръвното, внимавайте тези, които имат повишено..)
Вадя я механично:дърпам, късам, изнасям в кош..а тя расте и расте.. :eeeh:

Отговори

Върни се в “Плодове и зеленчуци”