Природосъобразно земеделие

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от clock »

Благодаря ти, Елмазче! :gush:
Някъде, някога четох нещо, че не била полезна за почвата. Обаче все ме човърка от вътре, че пепелта е продукт от растение и като такъв почвата пак ще си го приеме отново. Така или иначе няма да прекалявам. Оставила съм си едно малко чувалче за цялата градина.
Благодаря ти! :tzvetentze:
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Няма проблем, щом е пепел.Тя е богата на много елементи, както и калций.По принцип, когато правим азотно торене се прави и торене с калций.Добре е да се внася през този период на годината.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от clock »

Супер! Благодаря ти, Ugod!
А твоят метод със ситно нарязаните зеленчуци разпръснати в градината си го преписвам незабавно. Имам една касетка изостанали краставици и една касетка тиквички. Намерих си работа за утре :dovolen: Кокошките ще ме прощават ;)
Благодаря!
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Ха ха , така е..Докато гледаш някакъв филм или сериал използваш за рязане .Поне при мен е така.Направо съм станал спец, режа без да гледам.В природата е така, ако си взел нещо, трябва да го върнеш.Иначе почвата обеднява и става неплодородна.Като си помисля, колко биомаса съм разхвърлил за една година.:)
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от МГХ »

ugod написа: Сеп 7, '18, 20:47 С каква цел искаш да направиш така? Защото по принцип се ползват за да се прасе растежа на тревите.Клоните може да използваш за да създадеш топла леха.Където разлагането ще затопля почвата през пролетта.Когато по това време почвата е студена.
Раздробява ги и стават на чипс, който е много полезен мулч . Нещо такова Изображение Правила съм го с брадвичка, но става бавно. За една година дъждовните червеи, влагата и снега спомагат тези растителни отпадъци да се превърнат в хумус и почва. Същото става и с наситнените кухненски отпадъци, но те гният по-неприятно от тревата и от наситнените клонки и листа. При това при мен почвата е плитка и така я увеличавам, макар и много бавно. Пепелта също добавям в градината. Забелязала съм ,че добре влияе на всички зеленчуци при мен, но особено на ягодите и доматите.
Пламен
Кафе с мляко
Мнения: 202
Регистриран на: Юни 16, '17, 22:16

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Пламен »

Чудесна тема! В едно от руските клипчета в ютуб казват доматите да не се коренят есента, а да се режат на нивото на почвата и корена да остава в земята да гние. Това дали е добра идея?
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от МГХ »

Пламен написа: Сеп 8, '18, 10:33 Чудесна тема! В едно от руските клипчета в ютуб казват доматите да не се коренят есента, а да се режат на нивото на почвата и корена да остава в земята да гние. Това дали е добра идея?
правих го една година и на пролет ги извадих. Ами почти не бяха изгнили. Така по лесно се почиства пролетта, защото не са яко хванати за почвата, все нещо е изгнило и измръзнало. Но не знам дали не е източник на болести.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

За доматите е най добре да бъдат изваждани корените,за разлика от другите зеленчуци.Поне това е моето мнение.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Сидераты до и после томатов
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от МГХ »

Тук много ясно и подробно е показано е първата част какви сидерати за какви култури се сеят
Прави ми впечатление, че бялата горчица /синап/ е подходяща почти за всички зеленчуци /без кръстоцветните като репички, ряпа, зеле/. Сее се есента или рано на пролет. Ако се засее до втората десетдневка на септември семената покълват бързо и младите растения понасят застудяване до -6 градуса. Семената се покриват на дълбочина около 2 сантиметра и покълват за 6-7 дни. При такава сеитба отглежданите стъбла не се изхвърлят, умират от замръзване и запазват почвата от студа през зимата. Корените, докато са в земята гният, подхранват почвата и я разрохкват. Разбира се може да се сее и пролетта или късно есен, така че да поникне през пролетта. Препоръчват се около 250 до 400 гр на 100 кв.метра., както вече стана въпрос.
И чак сега видях ,че думата "siderat" означавала "висок ефект".
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”