Природосъобразно земеделие

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Миша »

ivko69 написа: Окт 20, '18, 09:15
Daniela Pargu написа: Окт 20, '18, 08:52 Аз, пък , съм съгласна с жената!Е,не е най-профи поднесено,но си е права !
Но...темата е интересна и ви чета с удоволствие!Различните мнения са полезни- пък всеки сам
да решава :daaa:
Привърженик съм на мулчиране и компостиране- но не ви се ядосвам,че го отричате :angelche:
Благодарна съм на споделения тук опит ,защото аз нямам тези познания и научавам
много неща от вас :daaa:
Етоооо,не съм само аз..И не че отричам сидератите,а мисля,че ако спазваме правилото-колко килограма зеленчуци и плодове вземем от земята,толкова килограма органика трябва за върнем,то тогава колко зелена маса ще ни трябва..И аз съм привърженик на компостирането и мулчирането..Ако вземем например есенното завиване на лехите..Аз ще го направя с прегорял тор,талаш,пепел и слама и мисля,че ще е в пъти по-добре на червейте отколкото с един сантиметър зелена маса..И за бобовите се съмнявам,че ще имат време да направят капсулите с азот за тоя кратък срок.Ама ще сея и аз..Пролетта..Нали не трябва да се цепя от колектива,защото колектива ще ми го нацепи-колективно.. :lol:
Не е съвсем така , целта на сидератите не е толкова да поддържат баланса взети-върнати вещества, а да се върне естественото плодородие на почвата, тогава вече няма да има нужда да се смята колко взели, колко дали и дали, кога и как, почвата е жив организъм и съвсем не се поддава на математични уравнения, колкото и да ни се иска. Дори дадена почва да е много добре запасена, растенията понякога не могат да извлекат нужното им, защото липсва определен компонент във веригата, прост пример- приемаме, че почвата е ок, има си всичко, азот, фосфор , калий + всичките микроелементи, всичко расте добре, но идва студена вълна и по пипера се появяват лилаво-черни оцветявания, пипера се деформира и почват въпроси "Мише, какво му има на пипера, болен ли е, до сега си растеше супер" Не, не е болен пипера, но при рязкото застудяване фосфорът става недостъпен и растението веднага реагира, тези черно-лилави оцветявания са типичния признак на фосфорен глад, обаче ако имаме нещо, което да е задържало почвата по-топла, ако имаме и бактерии, които бързо преобразуват наличния фосфор в по-достъпна форма, малките температурни колебания се преодоляват по-лесно.

Със зеленото торене се постигат няколко неща
Защита от почвената ерозия , предотвратява се отмиването на азота и калия основно, особено на бели и бедни почви
Поддържа се по-топла почва, оттам по-богата на живот , говорим за онези бактерийки, които се развиват на различна дълбочина и които "настиват" като излязат в по-горен почвен слой , насочих ви към микробиалните торове, ама май не обърнахте много внимание
Сидератите с по-дълбоки корени извличат хранителни вещества от по-долните почвени слоеве, които често остават недостъпни за растенията, аерира се почвата, а без кислород няма живот , освен аериране сидератите с дълбоки корени водят и до поддържането на по-равномерна влага в плодородния почвен слой
В процеса на гниене някои сидерати отделят вещества, които убиват патогените, освен това се увеличава въглеродния двуокис в почвата и в приземния атмосферен въздух, което засилва фотосинтезата
Избягва се засоляването на почвата, а някои сидерати помагат при вече засолени почви

Това съвсем не е изчерпателен списък, просто набързо нахвърлях няколко ползи
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Deleted User 2919

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Deleted User 2919 »

За съвет на Миша относно ягодите под найлона казах на съпруга си , сега той така изравни гладко мястото на засаждането, чак с дъска изглади.. :dovolen:
Компост реших да правя в чували..сега търся гооолеми чували. :stiskam: :D
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ivko69 »

Аз четох специално за триходермата,защото много ми хареса това,че една гъба убива друга гъба,но ..Има съмнения,че тия гъби убиват,или гонят червеите и ларвите на златката..Гледах руснаците..Бах маааму,колкото повече чета и гледам,толкова по-задълбавам и накрая ще взема да си пия пиеньето,па напрОлет-каквото стане...
Deleted User 4608

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Deleted User 4608 »

Миша, благодаря за включването! Много ти благодаря за обяснението за лилаво-черното оцветяване на пипера! Мислех си, че може да му е тъмно в оранжерията в сравнение с градината, но се оказа, че е от студ и оттам неусвояване на фосфора.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Миша »

alys написа: Окт 21, '18, 18:05 Миша, благодаря за включването! Много ти благодаря за обяснението за лилаво-черното оцветяване на пипера! Мислех си, че може да му е тъмно в оранжерията в сравнение с градината, но се оказа, че е от студ и оттам неусвояване на фосфора.
При високи почвени температури усвояването на фосфора също може да се затрудни , получава се по-често при доматите в оранжериите при засушаване , листата стават сиво.зелени, стъблата полилавяват , върховете се извиват , често недостигът на фосфор се бърка с вирусно заболяване и обратното
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Deleted User 4608

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Deleted User 4608 »

Доматите не са се оцветявали вътре. Но съм виждала такова, когато е студено при градинските домати, когато ги садя, тоест още в млада възраст. А пипер садя раничко в оранжерията и е съвсем обяснимо, че му е студено нощно време. Моля да ме извините, отклоних се от темата.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1411
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

alys написа: Окт 21, '18, 18:19 Доматите не са се оцветявали вътре. Но съм виждала такова, когато е студено при градинските домати, когато ги садя, тоест още в млада възраст. А пипер садя раничко в оранжерията и е съвсем обяснимо, че му е студено нощно време. Моля да ме извините, отклоних се от темата.
Ако някой все още се съмнява в полезността на дерматитите да види това видео.
Deleted User 2919

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Deleted User 2919 »

alys написа: Окт 21, '18, 18:05 Миша, благодаря за включването! Много ти благодаря за обяснението за лилаво-черното оцветяване на пипера! Мислех си, че може да му е тъмно в оранжерията в сравнение с градината, но се оказа, че е от студ и оттам неусвояване на фосфора.
Май, на доматите се оцветяват в виолетово стъблата понякога.. :hmmm:

:D Някой иска ли калинките ? за борба с зелените въшки..Само това не пращали ,май, с колетчета .. :D :D :D :D
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ivko69 »

Мрънкам си аз,мрънкам си,ама си купих и Байкал ЕМ1...



Алина,и при мен калинките са много,даже досадно много...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Миша »

Алина,и при мен калинките са много,даже досадно много...
Ами китайски,к`во да пра`йш, превземат.... :eeeh:

Хищна азиатска калинка нахлу в България
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”