Природосъобразно земеделие

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17031
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Миша »

ugod написа: Дек 4, '18, 01:47
Плевелите са продукт на човешката дейност.Те виреят там , където хората копаят земята.Ние им създаваме идеалните условия за тяхното развитие.Освен в градините или местата, където ние копаем , да ги виждаме някъде в природата? Това е така, защото ние сме причината за тяхното развитие.
Е, не, чак такива изводи да се правят ..... ако в градината едно растение е плевел, то в природата същото може да е билка , никой не се ражда с етикет , ние поставяме етикетите , и ако в моята градина фацелията я наричам помощник, то съседката вика : мАни тоя бурен, ще ти задуши доматите
Не бива да се правим на богове, ако погледнете реално, в момента, в който сме започнали да отглеждаме нещо извън неговата среда, ние вече сме нарушили природните закони, и няма как да върнем нещата, и аз обичам да мечтая, но мисля, че трябва да се пазим от изпадане в крайности. Да, ние създаваме добри условия,и тогава всички растения гледат да използват тези условия, за да се възпроизведат , такива условия в пустинята например са дъждовете, и тогава цялата пустиня цъфти, и е прекрасно , и никой не е кОпал :lol:

Изображение

, а напролет така омразното в градината глухарче в планините е зашеметяваща гледка
Изображение

Още малко бурени
Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1427
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 153 пъти
Получил благодарност: 200 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

По принцип, към плевелите трябва да имаме известна допустима толерантност.Не говоря за най упоритите разбира се.Да те са продукт на природата, и всяко едно растение изпълнява своята мисия на тази земя.Зависи от гледната точка.Плевелите също могат да се разглеждат ,като вид сидерати. Но си мисля,че отделихме малко по-голямо внимание на тях.Все пак нашата основна тема е Природосъобразно земеделие. Надявам се да акцентираме върху нея.За това бих желал, повече хора да участват със свои впечатления, наблюдения,опит и всичко ,което може да споделим.
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1885
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от elmaz »

mimivd написа: Дек 3, '18, 17:46 https://www.google.bg/url?sa=t&source=w ... 3851383109
Това имам в предвид.
А не, това не става. Сложих го и го махнах. Тънко е, къса се и върху него си растат разни треви.
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от mimivd »

Вече напълно ме от казахте от него, но трябва нещо да измисля, защото дворчето ни граничи с 2 пустеещи двора... можете да си представите какви усилия ни коства съботно-неделното ни градинарстване в борбата с плевелите.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17031
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Миша »

Ако ще взимаш мулч, вземи от типа на тези
Изображение

Може да ползваш и някои строителни геотекстили

Вярно, малко по-скъпо е като първоначална инвестиция, но го ползваш десетина години. Другия вариант е химия
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 225 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от polyabs »

Аз използвам мулчиращо фолио, тънко като на клипа вече 2 години и съм много доволна:

Поставям го в малко по надигнати лехи, с тази разлика от клипа че слагам един маркуч капково в средата, а може би и фолиото ми да е по тясно, всеки сам си избира ширината. Да къса се, ако почвата ти е на буци, за това е важно да се мине много пъти с фрезата след оране и да стане ситна- не трябва да има буци, те раздират найлона. След това в този мулч садя разсади като си правя сама дупка става лесно, в близост до маркуча, дори и семена сея в дупчиците като боб, дини, тикви, краставици и като поникнат прореждам и местя дори. за да не влиза въздух и вятър в дупките и да повдига найлона и тях позасипвам и затискам с пръст. Капковото напоява добре лехата и с малко повече почва поникналото семенце с две листенца изобщо не усеща къде е преместено :daaa: изобщо подреждам си я както на мен ми харесва. Градината ми е празна около декар и позволява опъване на 7-8 такива лехи. Пътеките са тесни и като се тъпче по тях постоянно нищо не пониква, ако изникне някой бурен в дупчицата или по пътеката си го махам докато е малък.
След прибиране есента на реколтата градината се изчиства и мулча се изхвърля. Просто от няколко години не съм копала, само плевя и то малко. :daaa:
Deleted User 4608

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Deleted User 4608 »

polyabs, нещо не разбрах за кОпането. Не орете, не фрезовате или имаш предвид, че не прекопаваш градината след засаждане (откакто ползваш фолиото)?
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 225 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от polyabs »

Орем, фрезоваме, оформяме лехите, затискаме фолиото и забравям цяло лято за мотиката Алис :liubov:
От там нататък слагам наколенките и садя, и където видя плевел - с ръка .... докато е малък изкоренявам и на пътеката съхне. :daaa:
П.П забравям и за маникюрите обаче .... всичко се пипа с голи ръце! :lol:
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от mimivd »

Мише, този геотекстил е чудесен, малко е скъпичък, но вярно, че е дълговременна инвестиция. Ще се опитам да навия ММ, ама то не е едно. Заели сме се с градината от миналата година сериозно ... първо малка оранжерийка, после автоматично капково за цялата градина, мрежи засенчващи, срещу градушка...сега за програматора търсим сензор за дъжд пък и геотекстил искам. Ще поровя поне за по-ниски цени.

poliabs, Еми трудно е при мен в пътеките с плевене просто защото са много- между всеки 2реда пипер например (с капково по средата) има 60 см пътека,при домата разстоянието е още по- голямо и като се утъпкат хубаво, поникналите плевели направо се късат... Еми мъка си е почистването. В реда, където са насадени зеленчуците от капковото пръстта е рохка и там не ми трябва мулч, лесно се чисти.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Краси Лазаров »

mimivd написа: Дек 5, '18, 14:35 Мише, този геотекстил е чудесен, малко е скъпичък, но вярно, че е дълговременна инвестиция. Ще се опитам да навия ММ, ама то не е едно. Заели сме се с градината от миналата година сериозно ... първо малка оранжерийка, после автоматично капково за цялата градина, мрежи засенчващи, срещу градушка...сега за програматора търсим сензор за дъжд пък и геотекстил искам. Ще поровя поне за по-ниски цени.

poliabs, Еми трудно е при мен в пътеките с плевене просто защото са много- между всеки 2реда пипер например (с капково по средата) има 60 см пътека,при домата разстоянието е още по- голямо и като се утъпкат хубаво, поникналите плевели направо се късат... Еми мъка си е почистването. В реда, където са насадени зеленчуците от капковото пръстта е рохка и там не ми трябва мулч, лесно се чисти.
Аз съм покрил пътеките със стар балатум. Когато правят ремонт хората изхвърлят балатум,който може да изкара още няколко години в градината. На старата градина го сложих през 2015 г. и голяма част от него си го пренесох на новата градина. Под балатума нищо не расте. Застъпих балатума с дъските на високите лехи и плевели няма.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”