Природосъобразно земеделие

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от clock »

:D Ивко, с комшията сме от различни партии.
Изображение

Той като едно истинско ЕГО смята, че всичко живо му е длъжно. И отношението му е такова, като към подчинен. Ама те и резултатите му са такива, като от работещи насила. А той себе си жали, пести се, да не се преумори и изпоти.
След някой и друг ден ще мине с фрезата. Тя, като всеки път, ще му направи земята на захар. Дъждовете и снега ще уплътнят сипкавата почва и напролет още рано рано земята му става на бетон. И пак минава с фрезата и резултата се повтаря след вторият пролетен дъжд. Отделно фрезата му накълцва всякакви корени на плевели. Пролетта цялото лозе и мястото за зеленчука бяха във врабчови чревца. Човека, за да не се мори, напръска прилежно, те си умряха, после се появи поветицата, той пак напръска. После садят три пъти моркови - нищо. Садят три пъти краставици - нищо. Домати колкото за салата, бурканите ги донесоха от градината на майка му. В оранжерията, през отворената врата се виждаха издължени домати, с големи междувъзлия и тук таме някой домат.
Присмиват се на моите "странности" в градината, но аз знам резултата. И той е мнооого в моя полза. Нищо, че съм ЕКО и съм съвсем наравно със всяка буба :D

Шоши, аз бих ги оставила така както са си. Студът ще ги свали и ще си лежат върху почвата цяла зима пазейки я. Напролет садиш пак и щом зацъфтят сваляш и или ги използваш за зелено торене заедно с бактериалният тор или за мулчиране. Не съм спец, просто споделям аз как ще го направя.
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от shoshy »

Clock, и моята идея беше такава, но явно не прецених правилно времето на засаждане. Садих в средата на септември като се надявах до първите студове да са нараснали достатъчно, но да не цъфнат. Сега топлото време ме изненада :lol: В момента има единични цъфнали растения, но явно ще се увеличават при тази прогноза. А нали се губи полезността на цъфналите вече сидерати. Та затова че чудя дали да не ги претъпкам, тъкмо ще мога да напръскам с Байкал преди да е изстинала почвата.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1675
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 272 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от penkeler »

shoshy написа: Окт 29, '18, 09:47... А нали се губи полезността на цъфналите вече сидерати...
Малко странно ми се струва това твърдение. Не съм задълбавал детайлно в тази област, но според мен не би трябвало да има значение до каква степен са се развили сидератите, особено ако ще бъдат заорани или закопани на същото място където са расли. От тях, така или иначе, не се очаква реколта. Преди войната е имало практика, който може да си го позволи, ниви да се оставят да пустеят цяла година за да "отпочинат". Всякакви треволаци, които са поникнали, цъфтяли, врзали и т.н. са заоравани есента. Вероятно това не е единствената полза, но със сигурност има отношение към обогатяването на почвата както със сидератите. Едва ли на всеки е било ясно какво точно се случва, но за да се прилага като практика, явно опита е показал, че си заслужава лишението от продукцията, която би се получила при засяване. Предполагам, че засяването на сидерати, есента или ранна пролет, е опит да се постигне поне част от ефекта, без да се губи цяла година.
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 22 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от нина »

Доколкото аз съм разбрала, причините да не се оставят масово да цъфнат сидератите са няколко. Да не образуват семена, които да се самозасеят и после да не можем да се отървем от тях, да са по-крехки, свежи стъблата и съответно по-лесно да угният и да не образуват плодове, за които се изразходват много елементи. Но ако сидерацията ще е целогодишна сигурно няма значение. Една година оставих между доматите да си растат сидератите, ама те станаха такива храсти с вдървени стебла, че дори за мулч не ставаха и трябваше да ги изнеса от лехата. Само че, сега вече е студено и не вярвам да има още толкова хубаво време, че масово да цъфнат и вържат!
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от shoshy »

Миша написа: Сеп 5, '18, 11:28
При засяваме при първа възможност ,в един момент във времето те започват да цъфтят.Точно тогава те се срязват до нивото на почвата и се оставят върху нея.
Не, ако се изчака до цъфтеж често стъблата вече са се вдървили, целулозата и лигнините са се увеличили и не са много подходящи за мулчиране, при такова мулчиране има голяма вероятност да се получи азотен дефицит
Понеже не съм специалист цитирам Миша относно цъфтежа на сидерат.
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от katia »

Сега, моля ви не ме хокайте за спама :oops: :oops: Пиша тук не защото имам да казвам нещо, а защото ще чета темата редовно, но първо ще и изчета цялата при първата пролука от време. Губя темата лесно, може да съм от години във форума но все не мога да се ориентирам коя тема къде да търся. Не ща да притеснявам Миша а подозирам че тук е събрано всичко което ме интересува, та ще чета и пиша за да мога лесно да намирам темата. :angelche:
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Здравейте.От известно време виждам,че нещо темата зацикли.За това реших да ви задам следният въпрос.Какво постигаме, когато копаем?
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ivko69 »

Амиии.. :hmmm: , то зависи какво копаем,защо копаем,колко копаем,с какво копаем и кога копаем? Знам в коя тема съм и много добре ти разбирам въпроса,но ако искаш да съживиш разговора,почни от някъде..Аз примерно,накопавам повърхността,когато искам да вкарам нещо в почвата- семена,които не искам да ги отнесат врабчетата,или оборски тор,или когато не ми е стигнал мулч и след поливка земята се е напукала..И така..По-дълбоко копам когато ми трябват попови прасета за риболов,ма тогава копам в торищата.. :lol:
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от mimivd »

Прав си Ивко,зависи.....
Миналия сезон,като прихождащи съботно-неделно с ММ,решихме да си улесним малко нещата и преди засаждане на разсада на постоянно място,напръскахме всички пътеки с девринол.Всичко беше добре до едно време,докато започна всред лято да никне тлъстигата.Вярно,че е полезна,но нямаше отърваване от нея.В самите редове не пръсках с нищо,за да не задържа развитието на растенията.Другото беше лесно....поливането ни е на автоматично капково,но плевелите ме съсипаха.
Та въпроса ми е -има ли нещо по -ефикасно за пръскане или да търся друг вариант.Мисля си за геотекстил,но скъпичко ще ми излезе за всички пътеки.По -евтин вариант е с мулчинг срещу плевели,но дали е ефикасен...има ли някой лични впечатления?
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1885
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от elmaz »

mimivd написа: Дек 3, '18, 12:13 По -евтин вариант е с мулчинг срещу плевели,но дали е ефикасен...има ли някой лични впечатления?
Разбира се, че има. :dovolen:
В зеленчуковата част мулчирам с окосена коприва, бъзовина - от тоя ниския бъз. Плевелите са на рядко и по-слаби.
Добре е и с трева, но нямам толкова и я ползвам за розите и др. цветя.
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”