Природосъобразно земеделие

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1807
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 101 пъти
Получил благодарност: 34 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от mariyanag »

Преди като трупах и пепел, разлагането вървеше по - бавно, но след като спрях да хвърлям пепелта в компоста, угниването става по - бързо. Пишеше го някъде в съвети за компостиране.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ivko69 »

Браво Мариана... :stiskam: Аз за две години съм хвърлил на компостния куп най-малко три камиона трева,трина,шума и като чели всичко се стопява...Дъж ли го отнася,червейте ли го вкарват в земята-не знам,но от това което знам че съм сложил,сега имам две-три колички материал...И тор и пръст съм слагал,нали спазвам правилото-зелено и кафяво...Къде отива,..ба ли го...А като ти гледам третата снимка,направо ти завиждам...Благородно... :dovolen:
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 22 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от нина »

Компостирането ме кефи максимално! Първата ми купчина е на една година и вече е почти готова, има само малко клечки, които пресявам. За да станат по-бързо, лятото ги мокря и обръщам с вилата няколко пъти в месеца. Август месец почнах втора и оставах първата да си угнива, а зимата ги покрих с по една мушамичка. Ивко се шегува, но наистина докато е пресен материала сякаш се стопява или някой ти го краде. Чак си мислих, че никога няма да стане голяма купчина, но като поугни, спря да намалява. Всяка седмица пълня кофа с отпадъци от къщи и ги носим на вилата. Толкова свикнах да не хвърлям растителни отпадъци, че дори от работа си ги прибирам в торбичка. Луд умора няма!
chakal
Кафе с мляко
Мнения: 216
Регистриран на: Ное 3, '18, 18:26

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от chakal »

Не зная но съществува мнение че е по добре да угнива на лехите а не отделно
Гледах клип. Пролетно обеззаразяване на почвата където на 10 л вода сложиха
700 гр карбамид + 300 гр железен сулфат и също много добре деиства при
разграждане на био материя и мулча
chakal
Кафе с мляко
Мнения: 216
Регистриран на: Ное 3, '18, 18:26

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от chakal »

Сетих се друго има кофи за компостиране където отдолу има кран за източване на
Течния субстрат които е много по дибър от самия компост също като течния при
Калифорнииските червеи и това ДОБРО вие го губите
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от nadin »

Това течното го ползваш като тор. Мойта пръст е богата и торене много не и трябва . Компостът ми е главно за структуриране, а не за подхранване. Аз го сея и го смесвам с пясък и след това го ползвам навсякъде в градините, за да подобри глинестия състав на почвата ми. Освен това ако ми попадне байкал или някое друго микробно го хвърлям в субстрата, така по-бързо гние и не ми се налага да поливам и да внасям микробиологични препарати лехите специално. Единственото което се губи като компостираш не директно в нивата са червеите, но пък ако имам много червеи в нивата не мога да се отърва от къртици, които подкопават младия разсад и скапват лехите.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

нина написа: Фев 4, '19, 07:42 Компостирането ме кефи максимално! Първата ми купчина е на една година и вече е почти готова, има само малко клечки, които пресявам. За да станат по-бързо, лятото ги мокря и обръщам с вилата няколко пъти в месеца. Август месец почнах втора и оставах първата да си угнива, а зимата ги покрих с по една мушамичка. Ивко се шегува, но наистина докато е пресен материала сякаш се стопява или някой ти го краде. Чак си мислих, че никога няма да стане голяма купчина, но като поугни, спря да намалява. Всяка седмица пълня кофа с отпадъци от къщи и ги носим на вилата. Толкова свикнах да не хвърлям растителни отпадъци, че дори от работа си ги прибирам в торбичка. Луд умора няма!
Така е.Когато човек започне да се занимава с растенията и мисли за тях прави какво ли не.Аз също нарязвам на ситно растителни отпадъци и хвърлям в градината.Единствено не събирам отпадъци от цитрусови.Защото вкиселяват почвата.Да някой растения обичат по-кисела почва но това е друг въпрос.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от МГХ »

нина -Всяка седмица пълня кофа с отпадъци от къщи и ги носим на вилата. Толкова свикнах да не хвърлям растителни отпадъци, че дори от работа си ги прибирам в торбичка. Луд умора няма!
И аз така. Явно не сме единствени :daaa:
nadin написа: Фев 4, '19, 09:57 Това течното го ползваш като тор. Мойта пръст е богата и торене много не и трябва . Компостът ми е главно за структуриране, а не за подхранване. Аз го сея и го смесвам с пясък и след това го ползвам навсякъде в градините, за да подобри глинестия състав на почвата ми. Освен това ако ми попадне байкал или някое друго микробно го хвърлям в субстрата, така по-бързо гние и не ми се налага да поливам и да внасям микробиологични препарати лехите специално. Единственото което се губи като компостираш не директно в нивата са червеите, но пък ако имам много червеи в нивата не мога да се отърва от къртици, които подкопават младия разсад и скапват лехите.
Чак сега осъзнах защо имам толкова много къртици. На балкана почвата е лека и плодородна, ако е влажна. От там съдя ,че има доста хумус, понеже има и много угниващи в земята растения и червеи. Обаче не бях се сетила, макар да е близко до ума, че затова имам и толкова къртици. Аз се мъча да ги прогоня, а ги храня обилно. :lol: :daaa:
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Да продължим темата относно дезинфекция и прорастване на семената с природни средства.Знаем,че в Интернет има много подобна информация. Но все пак, за някой би било интересно да види видеото.Както е казано от много глава не боли. :)
chakal
Кафе с мляко
Мнения: 216
Регистриран на: Ное 3, '18, 18:26

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от chakal »

Да структориране на почва опитвали ли сте с дървени стърготини.В Ютуб видях интересни
клипове как се приготвят за да не изтеглят Азота от почвата Накратко вариант 1
Прави се зелено удобрение със добавка на бактерии разграждащи целулоза и
Сле брожението. Се смесва стърготини10 кофи на1 кофа брага може да се
използва същата година .Вариант 2 посипваш дебело пътеките правиш
Емулсия същите бактерии и вода когато стане с пръскачка обилно напръскваш
Следващата година закопаваш
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”