Природосъобразно земеделие

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Deleted User 4608

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от Deleted User 4608 »

За гроздето - мрежички и капани. Обрах преди два дни.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от clock »

Отдавна си говорим вкъщи за клонотрошачка и сега като прочетох МГХ и Penkeler се замислих. Ако натроша с нея всички лозови пръчки, които режем пролетта, мога ли да ги използвам и тях като мулч? Колко ли време ще им е нужно да се разградят? Или да си ги струпам така наситнени на компостера и там да си гният? И изобщо струва ли си инвестицията в такава машинка, за да знам дали по- убедително да говоря за нея или само между другото да я споменавам :hmmm:
НАМ
Кана кафе
Мнения: 546
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 147 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от НАМ »

nadin написа: Сеп 26, '18, 14:28 Всички тези идеи са чудесни, но според мен не са универсални. Първото от което трябва да се почне е точно какви почви имате. В България има сигурно към 20 вида почви всички със специфични качества и нужди. Черноземи например в Западна Европа няма и затова от там е тръгнало това интензивно земеделие, защото почвите им са бедни. Много от черноземно базираните почви, имат нужда от малко азотно подхранване защото по принцип са богати почви и ако се култивират правилно и се добавя хумус от друго подхранване нямат нужда. Смолниците пък като повечето глинести почви имат проблем не с хранителните вещества, а със структурата и водопропускливостта. При песъчливите и канелените почви пък проблемите са други. И въобще всеки трябва да си знае от какво най-вече има нужда неговата почва и неговата градина.
Аз винаги съм си задавала въпроса какво ми дават сидератите в повече, от добавянето на угнил другаде компост от същите тези растения?
В моят смолник без фрезоване на пролет не може да се сади, а сидератите с нищо не ми помагат, защото за да се преборя с глината имам нужда по-скоро от пясък и други инертни материали, от колкото от гниещи растения. Ако разчитаме само на естествените условия, които изначалната почва в градината ни предлага това означава, че никога няма да отгледам читав морков или картоф в мойта почва, а пък тези с градини по планинските склонове няма да видят хубав градински домат или чушка независимо от това какви сидерати садят на есен.
Моят личен опит, който споделям тука е че това със сидератите не мога да си го причиня, защото ползите не компенсират усилията. Много по-лесно и с по-голям успех според мен е да си правя компост, който есен да разхвърлям в градината след като прибера реколтата. Мойта градина е 10 на 9 м и компоста, който правя през сезона ми е напълно достатъчен. Сидератите може би стават за големи площи и при сеитбообръщането и сеенето на различни култури, но за мойта дребна градина това усилие ми се вижда безмислено.
Надин, напълно си права, че всяка градина изисква индивидуален подход, то и за това градинарството си е вид изкуство. Само искам да вметна, че добавяне на пясък към глинена почва крие рискове. Преди година го пробвах и резултатът при мен беше нещо като цимент. Може да има някакви пропорции за постигане на положителен резултат, но аз не успях да открия такива.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10087
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 348 пъти
Получил благодарност: 919 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от МГХ »

Клокче, тревата от косачката до пролетта я няма в лехите. Преработена е от червеите и от атмосферните условия. От по едрите треви остават само твърдите части. От жилавите треви като балур и троскот също има следи, но са сухи и полуизгнили. Наситненото от клоните няма да изгние веднага, но ще служи като мулч. Мен това ме устройва, защото при поливане един път в седмицата, запазва влагата и почвата от пресушаване и прегряване. Пробвала съм с наситнени с брадвичка клонки, но е много трудоемко и нито имам време, нито нерви, да ги кълцам. Така че ще купувам. :daaa:
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Здравейте.Ще споделя какво направих в мястото, където бяха доматите.Доматите ги обрах някъде на 20 Септември, защото времето стана много променливо .Дъждовно с ниски нощни температури.
Изображение
Поради тази причина се наложи да обера доматите.След това изрязах доматите, като оставих само корените в почвата.Направих го така, защото доматите нямаха никакво заболяване.А самите стебла нарязах и покрих със смес от трева и почва.На едно място, което сега разработвам.След, като направих това разкопах участъка на няколко см в почвата и засях няколко смесени сидерата.От фий,рапица, овес, лимец. Ето какво се получи в крайна сметка, преди да разкопая,и след това.
Изображение И всичко това съм направил с тази малка мотичка. която е на снимката в дясно по средата.. Когато разхвърлих семената, понеже имам нарязан ситна трева ги покрих с нея.Ако я нямах, щях да мина с търмък за да зароява семената, с цел да не бъдат изядени от птиците. На тези 2 снимки искам да ви покажа, как разхвърлям зелените отпадъци в градината.
Изображение
Изображение
На следващата година съм определил да сея доматите на участъка с боб.

Но тъй, като все още не е узрял, ще се наложи да го изчакам . След, което смятам да засея със смес от овес,ръж , елда и бял синап.Където след това ще засея директно доматите, когато настъпи времето за сеене на открито. След, около месец, когато времето се позатопли, ще окося всичко около доматите и мулчирам с окосеното.След това вече може да се засее, тагес,фацелия, невен,босилек. Които имам на разположение.И сега малко информация.Свалена от http://agro.kg/ru/plant_growing/5960/
Ще се спра само на два аспекта.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Русский ученый Ю.А.Слащалин, а после него и многие другие обнаружили, что на 1 сотке земли, не отравленной химией, живет около 200 кг бактерий и примерно столько же червей и прочей живности, которые производят более 500 кг биогумуса в год. Именно эти "природные земледельцы" удобряют и питают растения.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Руският учен Ю.А.Слащалин и след него и много други открили, че на 100 квм земята, която не е отровена от химията, живеят около 200 кг бактерии и около един и същ брой червеи и други живи същества, които произвеждат повече от 500 кг биохумус на година. Тези "природни земеделци" наторяват и подхранват растенията.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
А сколько сил тратится на это! Например, перекапывая 6 соток, приходится до 200 тонн земли переворачивать лопатой! С помощью плоскореза Фокина эти же 6 соток можно легко подготовить к посадке за полдня.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

И колко много усилия се губят за това! Например, копаейки 600квм , трябва да се преобърне 200 тона земя с лопата! С помощта на плоскореза на Фокин Изображение

, тези 600 квм могат лесно да бъдат подготвени за засаждане за половин ден.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1412
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 174 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от ugod »

Относно по- едрите остатъци ги използвайте в направата на топла леха.

Ако някой се интересува може в следващи теми да я разгледаме.
лалесъм

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от лалесъм »

clock написа: Сеп 26, '18, 21:24 Отдавна си говорим вкъщи за клонотрошачка и сега като прочетох МГХ и Penkeler се замислих. Ако натроша с нея всички лозови пръчки, които режем пролетта, мога ли да ги използвам и тях като мулч? Колко ли време ще им е нужно да се разградят? Или да си ги струпам така наситнени на компостера и там да си гният? И изобщо струва ли си инвестицията в такава машинка, за да знам дали по- убедително да говоря за нея или само между другото да я споменавам :hmmm:
Според мен, Клоки, ако е само за едните лозови пръчки - не си струва инвестицията. За мен най-голямото неудобство на клонотрошачката е невъобразимия шум, който вдига. Но аз като работя с нея е поне за 3 часа, защото при нас е гора - съчки много. Можеш да обмислиш вариант да си вземеш една скъпа лозарска ножица - ще ти излезе наполовина в сравнение с машината - и с нея да наситняваш лозовите пръчки и после в компостера - така ще угниват по-бързо :daaa:
лалесъм

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от лалесъм »

НАМ написа: Сеп 26, '18, 21:50
nadin написа: Сеп 26, '18, 14:28 Всички тези идеи са чудесни, но според мен не са универсални. Първото от което трябва да се почне е точно какви почви имате. В България има сигурно към 20 вида почви всички със специфични качества и нужди. Черноземи например в Западна Европа няма и затова от там е тръгнало това интензивно земеделие, защото почвите им са бедни. Много от черноземно базираните почви, имат нужда от малко азотно подхранване защото по принцип са богати почви и ако се култивират правилно и се добавя хумус от друго подхранване нямат нужда. Смолниците пък като повечето глинести почви имат проблем не с хранителните вещества, а със структурата и водопропускливостта. При песъчливите и канелените почви пък проблемите са други. И въобще всеки трябва да си знае от какво най-вече има нужда неговата почва и неговата градина.
Аз винаги съм си задавала въпроса какво ми дават сидератите в повече, от добавянето на угнил другаде компост от същите тези растения?
В моят смолник без фрезоване на пролет не може да се сади, а сидератите с нищо не ми помагат, защото за да се преборя с глината имам нужда по-скоро от пясък и други инертни материали, от колкото от гниещи растения. Ако разчитаме само на естествените условия, които изначалната почва в градината ни предлага това означава, че никога няма да отгледам читав морков или картоф в мойта почва, а пък тези с градини по планинските склонове няма да видят хубав градински домат или чушка независимо от това какви сидерати садят на есен.
Моят личен опит, който споделям тука е че това със сидератите не мога да си го причиня, защото ползите не компенсират усилията. Много по-лесно и с по-голям успех според мен е да си правя компост, който есен да разхвърлям в градината след като прибера реколтата. Мойта градина е 10 на 9 м и компоста, който правя през сезона ми е напълно достатъчен. Сидератите може би стават за големи площи и при сеитбообръщането и сеенето на различни култури, но за мойта дребна градина това усилие ми се вижда безмислено.
Надин, напълно си права, че всяка градина изисква индивидуален подход, то и за това градинарството си е вид изкуство. Само искам да вметна, че добавяне на пясък към глинена почва крие рискове. Преди година го пробвах и резултатът при мен беше нещо като цимент. Може да има някакви пропорции за постигане на положителен резултат, но аз не успях да открия такива.
По скоро е до вида на глинестата почва, отколкото до пропорциите, но за определяне на вида глина трябват специфични изследвания и е по-добре да се действа по метода проба-грешка-проба-успех :daaa:

Надин, категорично оспорвам , че градинарите по планинските склонове не могат да видят хубав домат :hihihi: По-скоро не виждаме достатъчно количество домати, което се дължи на по-бързото понижаване на нощните температури, а не на почвените условия :nod:
А с две ръце подкрепям компостирането за сметка на използването на сидерати за малките ни зеленчукови градини :daaa: Освен по-малкото усилия за мен голям плюс е и вдъхновението, че един вид създаваме почва :liubov2:
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от clock »

Лаленце, да, основно за лозовите пръчки ще се използва. Най - много още и за клоните от розите. Имам ножица, не е скъпа, на Гардения е, но съм страшно доволна от нея. Тази година наситних всички лозови пръчки на по 20 - 30см и ги прибрах в книжни чували за подпалки сега зимата. Догодина ще се пробвам да си правя шайбички :lol: Ох, без ръка ще остана :angel2: Ще го мисля, има време. Пък и Коледа, рожден ден, имен ден, Свети Валентин все предстоящи празници и поводи за подарък :lol: :lol: :lol: Няма ли кой да ме гръмне?! :lol:
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1676
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 275 пъти

Re: Природосъобразно земеделие

Мнение от penkeler »

лалесъм написа: Сеп 28, '18, 14:31 Според мен, Клоки, ако е само за едните лозови пръчки - не си струва инвестицията.
Аз съм на същото мнение макр, че и ма значение какво количество са пръчките. Но въпреки това, само за едни пръчки не си струва. Ако са твърде много остатъка може да се изгори.
лалесъм написа: Сеп 28, '18, 14:43 А с две ръце подкрепям компостирането за сметка на използването на сидерати за малките ни зеленчукови градини
Аз не намирам особена разлика в крайния резултат меду едното и другото така, че могат да се ползват и двете. Разликката е само в това, че едното си огнива на място, а другото се складира отделно и се носи на мястото след като вече е огнило. Досега не съм садил сидерати, но не защото не одобрявам тази практика, а защото градинарството не ми е най големия приоритет и много често есента не съм подготвил мястото за сеене. Иначе бих го засял с нещо за зелена маса, без да се двоумя. При мен се получава по скоро обратното. Вместо да складирам на отделно място материал за компостиране, през целия сезон трупам всякаква растителност в градината. Така компоста ми се образува на самото място. На практика, сея направо в компостьора.
clock написа: Сеп 28, '18, 21:11 Имам ножица, не е скъпа, на Гардения е, но съм страшно доволна от нея. Тази година наситних всички лозови пръчки на по 20 - 30см и ги прибрах в книжни чували за подпалки сега зимата. Догодина ще се пробвам да си правя шайбички :lol: Ох, без ръка ще остана
Аз затова ползвам стар сатър и чукан. Така не режа по 1-2 пръчки, а по цяло снопче наваднъж. Колкото мога да хвана в ръка. Определено става по бързо и умората на ръцете е много по малка.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”